Poročilo na petih straneh, ki so ga posredovali iz kabineta pravosodne ministrice v odstopu Dominike Švarc Pipan, je v večji meri zatemnjeno. "V poročilu so zakrite informacije, za katere menimo, da jih v luči mnenja NPU ne moremo razkriti zaradi varstva interesov preiskave," so pojasnili v kabinetu pravosodne ministrice.
Gre za poročilo glede nakupa stavbe na Litijski cesti 51, ki ga je pred dnevi ministrica predstavila predsedniku vlade Robertu Golobu, ki zajema tako ugotovljene nepravilnosti in sume kot ukrepe ministrstva.
Kaj so ugotovljene nepravilnosti, ki jih navaja poročilo?
Med ključnimi nepravilnostmi v postopku priprave in izvedbe projekta je v poročilu navedena manjkajoča projektna dokumentacija. Ta ni bila knjižena v digitalnem spisu zadeve v sistemu Krpan, prav tako pa ni bilo mogoče najti tiskanega dokumenta, piše v poročilu.
Kot opozarja poročilo, iz elektronske komunikacije vodje projekta ni znano, ali je bil ogled dejansko opravljen. "Iz dokumentacije pravnega pregleda projekta izhaja, da je bil ogled opravljen, ni znano, ali je dejansko bil opravljen," poročilo povzema podatke o zapisniku ogleda.
Med ugotovljenimi nepravilnostmi je tudi prirejena projektna dokumentacija. "Projektna naloga z analizo stanja infrastrukture na področju pravosodja (končna verzija oktober 2023) – prirejeni podatki, manjkajoči podatki in indic, da je bila projektna naloga pripravljena z namenom preferiranja točno določenega ponudnika," piše v poročilu.
Iz poročila izhaja tudi, da je bila prirejena tudi celotna investicijska dokumentacija: "Prirejeni, manjkajoči podatki, zavajajoč opis stanja stavbe na Litijski c. 51 itd., indic, da je bila dokumentacija pripravljena z namenom preferiranja točno določenega ponudnika."
Prav tako poročilo izpostavlja tudi pomanjkljiv pravni pregled. Ta je bil zgolj na obrazcu in ni bil izveden z dolžno skrbnostjo dobrega gospodarja, ugotavlja poročilo. "Iz obrazca izhaja, da je bilo dejansko stanje nepremičnin ugotovljeno z ogledom, v dokumentaciji pa ni mogoče najti zapisnika ogleda," je navedeno v poročilu.
Iz pregleda knjižene oziroma fizično dostopne dokumentacije in elektronskih komunikacij ni razvidno, ali je bil "poziv k nadaljevanju pogovorov/ pogajanj poslan tudi drugemu ponudniku, katerega ponudba je ustrezala razpisnim pogojem". "lz dokumentacije oz. komunikacije je razvidno zgolj, da je bilo vabilo k nadaljnji obravnavi ponudbe in pogajanjem poslano zgolj ponudniku Rajski vrt d. o. o. (ponudbo je po elektronski pošti poslal nekdanji generalni sekretar – ime zakrito – neposredno g. Vežnaverju)," piše v poročilu. Poročilo še opozarja, da ni informacij o tem, kolikokrat in kako so potekala pogajanja s ponudnikom Rajski vrt d. o. o.
Prirejena je tudi dokumentacija, ki jo je predložil prodajalec, ugotavlja poročilo – in sicer cenitev sodnega cenilca Antona Riglerja z dne 13. 12. 2023.
Med ugotovljenimi nepravilnostmi poročilo našteva še kadrovske "rošade" in reorganizacijo sekretariata, "zlasti pravne službe in Službe za nepremičnine, ki sta imeli ključno vlogo pri pripravi in izvedbi projekta". "Postavljanje novih vodij služb, 'val' napredovanj JU, ki so pomagali pri pripravi projekta, 'degradacija' in omejitev dostopa do informacij uslužbencem, ki so opozarjali vodje na nepravilnosti tekom projekta, prepovedovanje komuniciranja tem uslužbencem z vodstvom MP," je navedeno v poročilu. Ugotovljene pa so tudi nepravilnosti pri "domnevnem (!) izvajanju notranje revizije oz. t. i. "follow-up" pregleda posla".
Poročilo izpostavlja tudi sume zunanjih vplivov
Poleg omenjenih nepravilnosti so v poročilu navedeni tudi sumi zunanjih vplivov na izvedbo projekta. V tej točki je izpostavljen sum neposrednega vplivanja glavnega tajnika stranke SD Klemna Žiberta, kot piše "najmanj v fazi zagotavljanja finančnih sredstev za izvedbo projekta v decembru 2023".
Poročilo podaja tudi nekaj indicev za ta sum; med drugim hkratno menjavo telefonov, SMS-sporočilo in sestanek Žiberta z državnim sekretarjem Igorjem Šoltesom brez vednosti ministrice.
Kako je ukrepalo ministrstvo?
V zadnjem delu poročila ministrica našteva dosedanje ukrepe ministrstva za pravosodje (MP) ob ugotovljenih nepravilnostih. Med drugim navaja zaplete pri notranji reviziji. "V tednu po 5. 2. sem kot ministrica ugotovila, da notranja revizija NI bila odrejena, v nasprotju z navodili nekdanjemu generalnemu sekretarju dr. Gojkoviču in v nasprotju z njegovimi trditvami, da revizija poteka (najprej, da poteka od 29. 12. 2023, kasneje, da poteka od 18. 1. 2024)," piše v poročilu.
Kot poudarja, je v zadnji fazi priprava elektronskega javnega naročila neodvisne zunanje revizije. V teku je tudi urejanje civilnopravnih vprašanj glede pogodbe s prodajalcem. "Zastopanje MP kot stranke je v skladu z zakonodajo in na pobudo MP prevzelo Državno odvetništvo, ki je pripravilo aneks k pogodbi s prodajalcem, naročilo neodvisno geodetsko izmero stavbe (zaključena 12. 2. 2024) ter neodvisno cenitev (v teku)," piše v poročilu.
Med ukrepi ministrstva je navedeno tudi sodelovanje z organi preiskovanja in pregona oziroma posredovanje obstoječe dokumentacije Nacionalnemu preiskovalnemu uradu. "Na ministrstvu se z namenom zavarovanja dokazov v skladu s 145. členom ZKP izvajajo ustrezni zaščitni ukrepi v okviru zakonskih pristojnosti in pooblastil," še piše v poročilu.
Na ministrico so se sicer v luči omenjenega posla zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu. Švarc Pipanova je v preteklih tednih zatrjevala, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke Socialni demokrati.
Predsednik vlade mora sicer Državnemu zboru v ponedeljek javiti, kdo od vladne ekipe bo začasno prevzel ministrstvo za pravosodje, ali pa predlagati novega kandidata.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.