Nacionalni preiskovalni urad in protikorupcijska komisija bosta sprožila preiskavo o tem, kdo je hotel podkupiti ekonomista Rada Pezdirja, da bi vplival na odločitve prijatelja, zdaj ministra Janeza Šušteršiča. To je Pezdirju potrdil tudi šef protikorupcijske komisije Goran Klemenčič, so poročali v oddaji 24UR. "Iz spopada s pariziti bom naredil zelo veliko zgodbo", je po pogovoru s Klemenčičem dejal Pezdir. O imenih, kot je dejal, še ne more govoriti, saj je bilo to izrecna želja protikorupcijske komisije, je pa v zadevo zajetih več zgodb.
Pezdir je tudi dejal, da bo sredi prihodnjega tedna javnosti predstavil še tri načine, kako se dogaja korupcija oz. zgodbe o korupciji, ki jih je izvedel od ljudi. "Angažiral se bom, da se tudi ostali opogumijo in pridejo s temi zgodbami do protikorupcijske komisije in drugih organov," je dejal.
Namestnik predsednika komisije Rok Praprotnik je dejal, da bo protikorupcijska komisija, kot ji omogoča zakonodaja, potem ko bo izvedla postopek, svoje ugotovitve javno objavila in ko bodo izpolnjeni ustrezni pogoji, objavila tudi imena.
Šušteršič pa zagotavlja, da ne bo pustil, da bi kdo vplival nanj. "Vsak jamči sam zase, do mene pride pa zelo malo ljudi in to tisti, ki imajo zelo dober razlog in ki je povezan z mojo funkcijo," je dejal za 24UR.
Kot je še povedal, dobi vsak dan od 20 do 30 elektronskih sporočil, a nanje v glavnem ne odgovarja. Dodal je še, da ne škodi, če se nekdo z nekom pogovori, težava pa nastane takrat, ko nekdo zaradi teh vplivov sprejme odločitve, ki so napačne. "Tega pa seveda jaz ne bom počel," je še enkrat zagotovil.
Ob vsaki menjavi oblasti se odpre sezona kovčkov z denarjem in zlorabljanja imen, pravi Pezdir. Premier Janez Janša pa je o zlorabi imena dejal, da bo treba vsakogar, ki bo nepooblaščeno uporabljal njegovo ime, prijaviti protikorupcijski komisiji.
A tovrstni primeri so se in se še bodo dogajali. Notranji minister Vinko Gorenak je ob tem dejal, da je bilo Pezdirjevo dejanje izjemno dobra preventiva. "Jaz bi pozval tudi vse ostale ljudi, ki se jim to dogaja, da stopijo na plan, da stopijo naprej, da odvržejo strahove in da seveda to povedo. Ker je to izjemno koristno za vse davkoplačevalce", je pozval. Pričakuje tudi, da bo policija ukrepala in da bo zadeva šla na sodišče. Steče naj preiskava, pravi Gorenak, kar se bo, kot kaže, tudi zgodilo. Dejal je še, da je s Pezdirjem govoril že po telefonu, a se nista dogovorila nič posebnega. "Mislim, da je to stvar policije, tožilstva," je še pojasnil.
Po priznanju Lea Oblaka, da je posredniku med njim in politiko v prejšnjem mandatu plačeval 6.000 evrov mesečno, da z medijskim zakonom ne bi ukinili njegovega radia, je takratna ministrica Majda Širca po telefonu dejala, da za kakršna koli plačila ne ve in da jo Oblakove izjave presenečajo, saj da je bil ravno Oblak eden ključnih akterjev v kampanji za padec medijske zakonodaje.
V Oblakovem primeru preiskave ni bilo, v Pezdirjevem pa – kot je Pezdirju zagotovil tudi Klemenčič – bo.
KOMENTARJI (1087)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.