Nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo, Borisa Šuštarja, je ljubljansko okrožno sodišče zaradi zlorabe položaja obsodilo na šest let zaporne kazni. Toliko je tožilstvo zanj tudi zahtevalo.
Sodišče je v obrazložitvi sodbe potrdilo, da si je Šuštar s svojimi dejanji zagotovo pridobil 153 tisoč dolarjev in 13 tisoč evrov. Ta denar na njegovih računih ostaja zamrznjen. Po ocenah tožilke Jožice Boljte Brus to pomeni, da se nadaljuje blokada okoli 80 odstotkov protipravno pridobljenega premoženja. Koliko je vsega denarja, ki si ga je Šuštar nagrabil, in koliko računov ima odprtih, bo sicer težko ugotoviti.
Tožilka je po izreku sodbe povedala, da je "zelo, zelo zadovoljna". Ob tem je pojasnila, da se je sodišče za tako visoko kazen odločilo, ker je Šuštar s tem pridobil sredstva, ki so jih podjetja potrebovala za svoj obstoj.
Ga bodo izgnali?
Šuštarju so sicer sodili v odsotnosti, saj je pobegnil iz Slovenije. Po podatkih Interpola se skriva v Kanadi. V provinci Ontario naj bi celo zaprosil za politični azil. Ker naša država s Kanado nima sklenjenega sporazuma o izročanju, bo Slovenija v primeru Šuštar postopala podobno kot v primeru njegovega domnevnega pomagača Boštjana Šobe. Osebno izkaznico in potni list mu bo preklicala, kar pomeni, da bo lahko Kanada Šuštarja izgnala, lahko tudi v Slovenijo.
Po današnji obsodbi lahko prošnjo za izročitev vloži pravosodni minister, če da za to pobudo sodišče. Ker mora sodišče sodbo šele napisati, naj bi se to zgodilo šele v prihodnjih dneh.
Obsojen tudi pomagač
Sodišče je za krivega spoznalo tudi Stanislava Droljca, ki je predstavljal vezni člen med Šuštarjem in podjetji. Obsodilo ga je na zaporno kazen enega leta in pol. Njegov odvetnik je že napovedal pritožbo. Tožilstvo je sicer zanj zahtevalo pol leta daljšo kazen.
Na klopi za obtožene so sedeli tudi takratni direktorji podjetij, ki naj bi se s Šuštarjevo pomočjo okoriščala, štirjre so bili obsojeni so bili na različne pogojne kazni s preizkusno dobo treh let. Izjemi sta le Robert Černe in Alekander Hatlak, ki sta bila oproščena.
Na izrek sodbe obdolženim v aferi Šuštar so prišli le njihovi zagovorniki in predstavniki tožilstva. Prazno je ostalo tudi mesto Šuštarjevega zagovornika Ivana Stošiča.
Sodili naj bi tudi Boštjanu Šobi, a ker ga ni v Sloveniji, so postopek zoper njega izločili.
Maratonsko sojenje
Konec prejšnjega tedna je zaznamovalo maratonsko sojenje Šuštarju in njegovim soobtoženim. Zanj so se odločili, ker je veljalo, da bo po treh letih dobil dostop do denarja na bančnih računih, če do petka opolnoči ne bo obsojen. Kljub temu je sodišče po zaključnih govorih tožilstva in obrambe, ki so se zavlekli do prvih sobotnih minut, obravnavo prekinilo in se odločilo, da z razsodbo počaka do ponedeljka.
Šuštarju je tožilstvo očitalo, da je kot državni sekretar zlorabil uradni položaj ter izbranim podjetjem, ki so se prijavila na razpise gospodarskega ministrstva, omogočil pridobitev nepovratnih sredstev. S fiktivnimi računi naj bi se nato del denarja prelil drugam, del pa naj bi šel v Šuštarjev žep. Pri izbiri podjetij naj bi mu pomagala Boštjan Šoba, ki se, tako kot Šuštar, skriva v Kanadi, in Stanislav Droljc.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.