Nekdanji državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Boris Šuštar, ki je bil lani pravnomočno obsojen na pet let in pol zapora, zdaj od države zahteva odškodnino zaradi negativnih posledic sojenja, poroča Dnevnik. Kakšna je višina zahtevane odškodnine, ni razkril, pa tudi v tožbi naj ne bi bila dokončno določena. Glede na tedenski razpored glavnih obravnav, objavljenih na spletu, pa naj bi bila vložena tožba vredna 45 milijonov tolarjev oziroma 187.000 evrov, še poroča časnik.
Šuštar je tako na včerajšnjem zaslišanju spregovoril o nematerialni škodi, pri čemer se je dotaknil nevšečnosti v kazenskem postopku, zdravstvenih posledic in poslabšanja življenjskih aktivnosti, o materialni škodi pa bo spregovoril na januarski glavni obravnavi.
Najbolj so ga boleli trije očitki, pravi, ki niso bili resnični. "Zatrjevali so, da sem od Stillesa zahteval, naj mi zastonj opremijo hišo – ta pa v resnici še zgrajena ni bila. No, na koncu sem bil te obtožbe oproščen. Očitali so mi tudi pranje denarja. Takratni direktor urada za preprečevanje pranja denarja Klavdijo Stroligo se je tedensko pojavljal v medijih in ponavljal, da je šlo za pranje denarja in koliko denarja so mi zasegli. Na koncu se je ta zadeva ustavila v fazi preiskave. Potem pa se je pojavil še neki inovator iz podjetja Mycycle in trdil, da sem ga izsiljeval. Čeprav ga sploh ne poznam. Ta zadeva je hitro padla, ker je trdil, da sem ga izsiljeval marca 1997, državni sekretar pa sem postal šele aprila tega leta," je razložil Šuštar. Pravi, da je zaradi vsega tega zelo trpel, imel pa je tudi zdravstvene posledice, o katerih pa pred novinarji ni hotel govoriti. "Bil sem pod stresom. Pojavljale so se nove in nove obtožbe in kazalo je, da bom dobil 15 let zapora. Kot bi bil nekakšen tajkun. Pred tem pa še pri sodniku za prekrške nikoli nisem bil," ga povzema časnik.
Šuštar je sicer na ljubljansko sodišče prišel brez spremstva, kljub temu da je še vedno na prestajanju kazni v Kopru. Kljub temu da je proti koncu sojenja zaradi zlorabe uradnega položaja izginil neznano kam, pozneje so ga na podlagi mednarodne tiralice našli v Kanadi, mu očitno pravosodni organi še vedno zelo zaupajo, zaključuje Dnevnik.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.