Vodstvo UKCL ocenjuje, da bi morala Služba za varnost in zdravje pri delu in svetovalec za varstvo pred požarom glede na izkušenost kljub okoliščinam delovati bolj strateško in predhodno predvideti potrebo po, v tem primeru, menjavi penila ter podati pravočasno pobudo za transparentno nabavo in zamenjavo.
Ker delovanje pristojnih služb, kljub izjemno veliki angažiranosti za takojšnjo odpravo napak, ni bilo dovolj učinkovito, se je vodstvo UKCL zahvalilo za sodelovanje vodji Službe za varnost in zdravje pri delu.
Hkrati je del službe, ki skrbi za požarno varnost iz Službe za varnost in zdravje pri delu prenesla pod okrilje Gasilske enote UKCL. Ta bo po oceni vodstva učinkoviteje in bolj strateško vodila to področje.
V odzivu podrobneje pojasnili razloge za nedelovanje heliporta
V UKC Ljubljana so pojasnili, da je bil heliport v svojem 11-letnem obdobju delovanja večkrat letno servisiran in pregledan s strani pooblaščenega serviserja. "Do začasnega zaprtja heliporta je prišlo iz varnostnih razlogov in sicer po tem, ko je v okviru rednega obdobnega certificiranja protipožarnega sistema, ki se izvaja vsake tri leta, pooblaščeni tehnični preglednik, to je podjetje PharmReg d. o. o., odkril pomanjkljivosti na požarnem sistemu heliporta," so pojasnili in dodali, da so se nato po odpravi pomanjkljivosti sredi decembra pokazale še druge pomanjkljivosti, zato se je servis podaljšal.
21. oktobra 2024 so po rednem pregledu ugotovili, da je treba zamenjati nedelujoči glavni ventil, ki se mehansko ni odprl in posledično ob požarnem alarmu ne bi prišlo do gašenja. Zamenjati je bilo treba tudi kontrolne lučke in urediti avtomatsko javljanje požara.
Z ugotovitvami so nemudoma še isti dan seznanili oba serviserja (Cuder šprinkler sistemi in VTZ tehnična zaščita) in ju pozvali, da pomanjkljivosti nemudoma odpravita. "Seznanili smo ju tudi, da je zaradi teh pomanjkljivosti heliport začasno zaprt, zato UKCL zahteva hiter odziv. Nato je pristojna služba UKCL serviserja stalno pozivala k takojšnji odpravi napak," pravijo v sporočilu za javnost.
VTZ tehnična zaščita je kljub številnim urgencam pomanjkljivosti odpravil šele 6. decembra 2024. Pooblaščeni tehnični preglednik PharmReg d. o. o. je nato 9. decembra opravil pregled in preveril še delovanje penila za gašenje kerozina. Izkazalo se je, da tudi ta sistem ne deluje.
"Posledično je bilo potrebno menjati še membrane za mešalec penila in penilo, ki ga v Evropi proizvajata in dobavljata le dve podjetji. Penilo je bilo potrebno naročiti v skladu z predpisi (šlo je za postopek t. i. izločenega sklopa razpisa), proizvajalec pa ga nato izdela po naročilu glede na gasilni sistem, ki je v uporabi. Ker je naročilo sovpadalo z bližajočimi prazniki, se je dobavni rok kljub urgencam UKCL dodatno podaljšal," razlagajo.
Dobava membrane za mešalec penila je bila izvedena v ponedeljek, 13. januarja 2025, penilo pa naj bi bilo dobavljeno v 10 do 14 dneh.
'Nujna je pogodba, ki bi serviserja zavezala, da ima ključne rezervne dele na zalogi'
Poudarili so, da je UKCL že od poletja pripravljal javni razpis za vzdrževanje in interventno servisiranje požarnega sistema vključno s heliportom, ki bo zagotavljal bolj učinkovito odpravo okvar ter natančno uredil trajno požarno vzdrževanje heliporta.
"Po dobrem desetletju od kar deluje heliport, ki je že večkrat imel težave z ažurnim zagotavljanjem servisiranja, je nujna večletna pogodba, ki bo zavezala izbranega serviserja ali serviserje, da imajo ključne rezervne dele na zalogi," meni vodstvo UKC. Prav tako bo, kot pravijo, v pogodbi določen rok za odziv in odpravo okvar ter določena redna vzdrževalna dela. Po njihovem mnenju bi vse to v prihodnje zmanjšalo tveganja za okvare, v primeru okvar pa skrajšalo čas za odpravo napak. UKCL je javni razpis že objavil. "To je prvi tovrstni razpis v zgodovini UKCL za servisiranje sistemov za varovanje pred požarom za celoten UKC Ljubljana," so zapisali.
Na kritike Zastopnika pacientovih pravic, da javnosti niso pravočasno obvestili o dogajanju pa so dejali, da so o začasnem zaprtju že 21. oktobra 2024 obvestili vse pristojne institucije skladno z zakonodajo.
Do odprave okvare je UKC Ljubljana za pristajanje helikopterjev skladno z načrtom aktiviral sekundarno lokacijo pristankov helikopterjev v vojašnici Edvarda Peperka v Mostah v Ljubljani. "Ta trenutno predstavlja najboljšo alternativno lokacijo in se je v preteklih podobnih okoliščinah izkazal za učinkovito. Pri transportu pacientov zaradi uporabe alternativne lokacije kljub nekoliko daljšim transportnim potem ob veliki angažiranosti ekip nujne medicinske pomoči in ekip v UKC Ljubljana ni prišlo do poslabšanja zdravstvenega stanja pacientov," pravijo.
V preteklosti se je kot nadomestna lokacija uporabljala tudi lokacija na Roški cesti, vendar so se okoliški prebivalci pritoževali nad hrupom, zato uporaba te lokacije ni več mogoča.
'Heliport potrebuje tudi dograditev servisne ploščadi'
Sicer pa so v UKC Ljubljana opozorili še, da heliport potrebuje tudi dograditev servisne ploščadi, ki ob izgradnji zaradi takrat omejenih sredstev investitorja (Ministrstva za zdravje), ni bila zgrajena. Takšna ploščad bi po njihovem mnenju bistveno olajšala vzdrževalna in servisna dela.
"V prihodnjem tednu bo zato UKCL skupaj z Ministrstvom za zdravje in Uradom za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu preučil problematiko in možnosti za nadgradnjo heliporta, ki bi še dodatno povečala varnost in omogočala lažje servisiranje heliporta," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Zastopnik pacientovih pravic: Vodstvo UKC bi moralo javnost obvestiti o zaprtem heliportu
Vodstvo UKC Ljubljana bi moralo samo obvestiti javnost in paciente o zaprtem heliportu, je ocenil zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Zdi se mu nerazumljivo, da popravilo heliporta traja skoraj tri mesece. Ministrstvo za zdravje bi moralo od ljubljanskega UKC zahtevati takojšnje učinkovito ukrepanje, je prepričan.
Sušelj je poudaril, da ga je petkova novica o zaprtem heliportu Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana šokirala. Da se zaradi zaprtega heliporta čas za helikopterski transport bolnikov v UKC Ljubljana podaljša za 40 minut, je ocenil za nesprejemljivo.
Verjetno bi lahko tehnične težave heliporta odpravili urgentno, mimo zakona o javnih naročilih, je dejal. "Gre za izjemno situacijo, ki terja takojšnje ukrepanje vodstva ustrezne ustanove," je poudaril.
Prepričan je tudi, da bi moralo vodstvo ljubljanskega UKC o zaprtem heliportu samo obvestiti paciente in javnost. Če pacienti vedo, za kakšne težave gre, jih skušajo razumeti in sprejeti, je prepričan Sušelj. "Če pa smo presenečeni ali pa če imamo celo občutek, da se je nekdo poskušal na nek način znebiti odgovornosti in to pometel pred preprogo, potem smo seveda upravičeno jezni in ogorčeni nad takšnim ravnanjem," je dodal.
Na vprašanje, kako gleda na odziv ministrstva za zdravje, kjer so med drugim poudarili, da je odgovornost za delovanje heliporta na UKC Ljubljana, pa je odgovoril, da je ministrstvo na nek način lastnik bolnišnic, hkrati pa tudi "vrhovni" skrbnik kakovosti in dostopnosti storitev za paciente. "Da bi prišla ministrica kaj popravljati, seveda ni bilo za pričakovati, ampak kot ustanovitelj, kot lastnik bolnišnice bi pa seveda moralo ministrstvo tudi zahtevati od bolnišnice takojšnje učinkovito ukrepanje," je dejal.
Delujočega heliporta si želijo tudi v Zvezi organizacij pacientov Slovenije, je poudaril generalni sekretar zveze Gregor Cuzak. Upajo, da bo vodstvo UKC Ljubljana zbralo moči in rešilo to težavo.
Na vprašanje, ali bi moralo vodstvo UKC javnost samo obvestiti o nedelujočem heliportu, je odgovoril, da je to razlika med proaktivnim in reaktivnim delovanjem. "Več kot bo proaktivnega vodenja, zasledovanja ciljev, ki so si jih postavili v interes ustanove in pacientov, manj bo potrebnega opozarjanja s strani medijev," je dodal.
V zvezi pacientov si po njegovih besedah želijo učinkovitega projektnega vodenja slovenskih bolnišnic, ki bo v korist pacientom in ustanovam. Kritični so do svetov bolnišnic. V zvezi ocenjujejo, da je njihova kvalifikacija neustrezna.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.