"Ker je bila komisija včeraj obveščena, da je informacijska pooblaščenka sprožila inšpekcijski postopek, se je odločila, da bo z nadaljnimi aktivnostmi počakala na zaključek postopka," so na protikorupcijski komisiji odgovorili na vprašanje, ali bodo nadaljevali z objavami v Supervizorju.
Inšpekcijski postopek je začel informacijski pooblaščenec po prijavi Univerze v Ljubljani zaradi zadnjih objav na Supervizorju, ki kažejo, da so subjekti javnega sektorja fizičnim osebam v zadnjih 12 letih prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali več kot milijardo evrov neto. Obenem predlagajo tudi izdajo začasne odredbe, s katero lahko še pred končanim postopkom zahtevajo umik podatkov iz Supervizorja. A začet postopek še ne prepoveduje novih objav v aplikaciji.
Na ljubljanski univerzi menijo, da je Supervizor z nadgradnjo aplikacije, ki vsebuje tudi podatke o posameznikih, postal zbirka osebnih podatkov, ki pa nima pravnega temelja v nobeni zakonski določbi. Opozarjajo tudi, da vnaprej ni nihče ugotavljal, ali gre za informacije javnega značaja ali ne. Po njihovem mnenju je komisija v objavah prejemnikov avtorskih honorarjev tudi razkrila podatke, ki so zavajajoči in v nekaterih delih neresnični.
V inšpekcijskem postopku bo sicer državni nadzornik preveril dejansko stanje in utemeljenost navedb prijaviteljice, nato pa odločil o zadevi. Postopek lahko traja nekaj mesecev.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.