Premier Miro Cerar je sprejel odstop ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar. Kot je dejal v izjavi pred novinarji, bo Setnikar Cankarjeva do imenovanja njene zamenjave še naprej vodila ministrstvo. O imenih za njenega naslednika še ni želel govoriti.
Premier je povedal še, da sta se z ministrico danes osebno sestala. Pojasnil je, da je Setnikar Cankarjeva po temeljitem pogovoru ponudila odstop, ker je menila, da bi objava podatkov o njenih zaslužkih, ki jih je iz javnih sredstev dobila iz honorarjev poleg plače, verjetno zelo negativno vplivala na njeno delo in se morebiti celo izrabljala v kritikah zoper njo.
Setnikar Cankarjeva je po Cerarjevih navedbah s svojim dodatnim delom prejela "precej velike zneske za slovenske razmere in to zbuja seveda precejšnjo pozornost". "Hkrati seveda zbuja pozornost to, da je te zneske prejemala s fakultete, na kateri je bila zaposlena in ki jo je vodila," pravi premier. Kot dodaja, pa je ministrica sama pojasnila, da ta dejstva niso enoznačna in da niso v neskladju z zakonom.
"Ministrica je prepričana, da ni storila nič nezakonitega in tudi nič neetičnega. Sam tega še ne morem oceniti, ker vseh okoliščin in podrobnosti ne poznam. Sem pa sprejel njeno oceno, da bi lahko to politično obremenilo delo vlade in sem sprejel njen odstop," je pojasnil premier.
Kot je dejal, se glede naslednikov Setnikar Cankarjeve "ponuja kar nekaj možnosti, a danes je šele dan, ko sem sprejel odstop, zato danes še ne bi želel govoriti o možnih kandidatih za to mesto".
Zakaj odstop?
Setnikar Cankarjeva se je znašla na seznamu največjih zaslužkarjev z naslova avtorskih in podjemnih pogodb. Bila je kar na drugem mestu. V 11 letih je prejela kar 636.069 evrov. Izplačila je dobila poleg plače dekanje na Fakulteti za upravo, ki je bila 3500 evrov bruto. Gre za ministrico, ki je šolnike pozivala k brezplačnem delu, ker je učenje njihovo poslanstvo.
Kot je Setnikar Cankarjeva dejala v izjavi za medije, se je odločila odstopiti, ker se po objavi njenih prejemkov ni mogoče izogniti političnim posledicam. Objava podatkov bi po njenem prepričanju v prihodnosti negativno vplivala na njeno ministrsko delo, saj "bi se verjetno ves čas izrabljala pri delu ministrstva".
Po njenem mnenju so bili z objavo na Supervizorju zlorabljeni osebni podatki in ni šlo za objektivno obveščanje. Opozorila je, da so na sramotilnem stebru prejemniki, ki so dobili nakazila neposredno od inštitucij, v katerih so bili zaposleni, medtem ko so mnogi prejeli honorarje, pa njihovih imen zaradi posrednih nakazil prek podjetij ni na Supervizorju.
Prepričana je, da bo nadaljnji postopek ovrgel sum korupcije in konflikta interesov. Zatrdila je, da so bila nakazila zakonita, in sicer med drugim za svetovalno delo, predavanja izrednim študentom, ki so popoldne od 16. do 20. ure in ob sobotah, in za evropske projekte. Nato je izpostavila dosežke Fakultete za upravo, katere dekanja je bila.
Stranki SMC, iz kvote katere prihaja, in vladi želi, da bi čim prej našli njenega naslednika ali naslednico. Po njenih zagotovilih bo ekipa, ki jo je oblikovala, na razpolago novemu ministru ali ministrici. Članom kabineta in vsem drugim sodelavcem na ministrstvu se je zahvalila za minulo delo. Prepričana je, da so skupaj "zastavili ambiciozne načrte, odprli vrsto vprašanj, stopili tudi na kakšen žulj, ampak upam, da v prid izobraževanju, znanosti in športu". Na vprašanja ni odgovarjala, odzivi na njen odstop so si podobni.
Lahko bo redna profesorica
Na Fakulteti za upravo so pojasnili, da Setnikar Cankarjeva z njimi trenutno sodeluje na podlagi dopolnilne pogodbe, njeno delovno mesto pa je ''zamrznjeno'' in se lahko nanj po prenehanju ministrske funkcije tudi vrne. Zaposlena je na delovnem mestu redne profesorice v katedri za ekonomiko in management javnega sektorja. Vendar ne bo dekanja, mandat trenutnega dekana Janeza Stareta namreč traja do konca študijskega leta.
Največ je zaslužil sodni tolmač
Največ denarja, 769.417 evrov, je sicer dobil sodni tolmač za turški jezik Abdüljaziz Počinka. Profesor Mirko Vintar je prejel 569.102 evra, upokojeni profesor Srečko Devjak pa 526.050 evrov.
Vintar je trenutno polovično zaposlen na Fakulteti za upravo s 1000 evri neto plače. ''V obdobju od leta 2002-2014 sem bil že zelo aktiven na številnih projektih doma za naročnike iz gospodarstva in širšega javnega sektorja in projektih financiranih iz evropskih sredstev. Vsi projekti so bili pridobljeni na trgu. Skupno sem v tem času za fakulteto pridobil za nekaj milijonov evrov projektov, na katerih je poleg mene sodelovalo in dobivalo plačo ali del plače vsaj še kakšnih deset sodelavcev,'' je pojasnil. Po njegovih besedah so bili projekti večinoma raziskovalno razvojne narave, vodil je tudi razvoj računalniških aplikacij za različne uporabnike. Velika večina denarja se nanaša na delo na projektih, nekaj pa je dobil plačanega za predavanja.
Specialist psihiatrije Vanja Rejec, ki je od januarja 2008 zaslužil 456.184 evrov, je sporočil, da je po podjemnih pogodbah delal kot konziliarni psihiater enkrat tedensko v Domu starejših občanov Dravlje in zaporu na Dobu, na sodišču pa je kot sodni izvedenec izdelal več pravnih mnenj in sodeloval na obravnavah vsakokrat po odredbi sodišča in v skladu z veljavno tarifo sodnih izvedencev, prevajalcev in cenilcev. Preverite, kdo so drugi zaslužkarji ...
Dekan Fakultete za organizacijske vede Marko Ferjan je dejal, da pri postopkih sklepanja avtorskih in podjemnih pogodb upoštevajo določila zakonodaje in drugih internih usmeritev. Glede svojih honorarjev je dejal, da še vedno ne more potrditi resničnosti teh zneskov. Gre za delo, ki je bilo opravljeno pri izvedbi izrednega študija – na različnih lokacijah, v popoldanskem času, ob sobotah in nedeljah. "Kolikor vem, so bila dela na izrednem študiju v obdobju 2003 do 2010 oziroma do 2011 plačana iz izključno iz naslova šolnin za izredni študij, torej ta dela niso bila plačana iz proračunskih virov," dodaja Ferjan in poudarja, da je ob tem plačal vse davke, prispevke in dohodnino. Vsi ti honorarji so bili upoštevani tudi pri izračunih za plačilo stroškov vrtca za njegove otroke, pred leti pa so bile njegove finance tudi pod rednim drobnogledom davkarije.
Na komisiji bodo preverili ekonomsko upravičenost nakazil
Po prenovitvi Supervizorja je postalo jasno, da so subjekti javnega sektorja od leta 2003 do marca letos fizičnim osebam prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali več kot milijardo evrov neto. Zato so na protikorupcijski komisiji uvedli preiskavo.
Na komisiji niso komentirali ponujenega odstopa ministrice, saj gre za njeno osebno odločitev. Poudarili pa so, da je treba problem rešiti na sistemski ravni. Pojasnili so, da niso presojali zakonitosti, obenem pa opozorili, da skupni znesek izplačil zbuja dvom v primernost trenutne ureditve sistema plač v javnem sektorju in politike zaposlovanja. Zato se nameravajo lotiti tudi vprašanja ekonomske upravičenosti tovrstnih poslov oziroma ali ne bi bilo bolj smiselno za tovrstna dela zaposliti dodatnih ljudi, namesto da nekateri delodajalci svojim uslužbencem za dodatno delo nakazujejo sredstva, ki presegajo njihove plače.
KOMENTARJI (2702)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.