Slovenija bo sodelovala z italijanskim superračunalniškim centrom CINECA HPC iz Bologne, so po seji vlade sporočili iz Ukoma. "S sofinanciranjem in sodelovanjem pri projektu bomo zaradi mednarodne razsežnosti in dopolnjevanja italijanskega in slovenskega superračunalniškega sestava predvidoma znatno povečali možnost izbire samostojne slovenske prijave projekta, ki je načrtovana za drugo odpiranje 1. februarja 2025," največ pa si obetajo od raziskav in inovacij na področju umetne inteligence.
Za podpis pisma o zavezi je vlada pooblastila finančnega ministra Klemna Boštjančiča in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča. "Sodelovanje s CINECA HPC predstavlja ključen korak v prizadevanjih Slovenije, da postane vodilna v regiji na področju umetne inteligence ter digitalne preobrazbe. Prav tako pa bo omogočilo razvoj zmogljivosti, ki bodo dopolnjevale že obstoječe infrastrukture, kot je slovenski superračunalnik HPC Vega, ki deluje v Mariboru," so dodali v Ukomu.
Z vložkom v nov superračunalnik, ki bo usmerjen predvsem v umetno inteligenco, bodo slovenski raziskovalci in podjetja imeli dostop do izjemno zmogljive infrastrukture, ki bo omogočala obsežne raziskave in razvoj inovacij, kar je ključno za razvoj gospodarstva, so ob odločitvi zapisali na Ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Priprave na samostojno prijavo
Prejšnji teden je državna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo Aida Kamišalić Latifić po seji vlade sporočila, da že dlje časa poteka tudi priprava dokumentacije za samostojno slovensko prijavo na evropski razpis za nov superračunalnik, ustanovili so tudi delovno skupino.
Prvi rok za prijavo na razpis je 4. november, nato si bodo roki za prijavo sledili na tri mesece. Naslednji rok je tako 1. februar 2025.
Da bo Slovenija v okviru prvega prijavnega roka sodelovala v mednarodnem konzorciju, so že pretekli teden pojasnili na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Direktor Instituta informacijskih znanosti (IZUM) Aleš Bošnjak je ocenil, da ima Slovenija več razlogov, da se na prvi rok razpis prijavlja skupaj s partnerji iz Italije. "Gre namreč za nadaljevanje dobrega mednarodnega in sosedskega sodelovanja, ki traja že od postavitve superračunalnika Leonardo, ki je eden od največjih superračunalnikov na svetu," so njegove besede povzeli na ministrstvu.
Ločen projekt za izgradnjo novega podatkovnega centra poteka tudi v družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) ob hidroelektrarni Mariborski Otok. Vodi ga Arnes, gradbena dela pa bodo po načrtih stekla v začetku prihodnjega leta. Zaključen pa mora biti do sredine leta 2026.
Obstoječi superračunalnik Vega so zagnali leta 2021 v prostorih Instituta informacijskih znanosti. Novi, ki bo stal blizu upravne stavbe DEM, bo služil različnim namenom. Po navedbah premierja Roberta Goloba s sredine leta naj bi bilo za superračunalnik že dogovorjenih 50 milijonov evrov nepovratnih sredstev EU, še enkrat toliko naj bi prispevala država, je poročala STA.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.