Policija in tožilstvo sta po pisanju časopisa Dnevnik kar dve leti preiskovala sum korupcije v Mercatorju, ko ga je še vodil Zoran Jankovič. S podjetjem SAS Group naj bi podpisali fiktivno pogodbo o varovanju in zanj plačali skoraj milijon evrov avansa.
Sporno pogodbo naj bi podpisala član uprave Mercatorja in zdajšnji podžupan Ljubljane Aleš Čerin in Boris Stadler, ki je bil takrat tudi namestnik direktorja Maximarketa, trgovske hiše, ki jo je le mesec pred tem odkupil prav Mercator. Stadler, nekdanji tožilec in kasneje solastnik podjetja za varovanje G7 je SAS Group ustanovil skupaj z družbenikom iz G7 Matijem Bradačem. A Mercatorja kljub plačilu nikoli niso varovali in ga tudi zdaj ne. Telefona nimajo prijavljenega in tudi na uradnem sedežu, Vilharjevi 29, jih ni.
Janković tiho, Čerin potrdil
Janković se zaenkrat na to ne odziva. Potek preiskave je potrdil samo Čerin, ki je dejal, da je preiskovalna sodnica doslej zaslišala samo njega in Stadlerja, podrobnosti pa ni želel razkrivati. Dodal je še, da se mu zdi nenavadno, da je zadeva v javnost prišla po tolikih letih. Po njegovih besedah ni šlo za fiktivno, pač pa realno pogodbo, nihče ni bil oškodovan in tudi kaznivih dejanj ni bilo.
V Mercatorju podrobnosti o pogodbi niso hoteli razkriti. Odpisali so le, da je "v zvezi s preiskavo (je) Mercator preiskovalcem predal vso zahtevano dokumentacijo, s podjetjem SAS Group pa je Mercator uredil vsa medsebojna razmerja."
Sodišče je še potrdilo, da so marca prejeli pritožbo oziroma ugovor na sklep o preiskavi, o kateri zdaj odloča kazenski senat. Ker gre za zlorabo položaja, s katero je pridobljena velika premoženjska korist, osumljenim grozi do osem let zapora.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.