Nacionalni preiskovalni urad je konec septembra 2023 podal kazensko ovadbo na Specializirano državno tožilstvo RS zoper več uradnih oseb iz enega od državnih organov, saj so preiskovalci NPU v kriminalistični preiskavi ugotovili obstoj utemeljenega suma, da so uradne osebe izvršile kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Na Specializiranem državnem tožilstvu so nam potrdili, da so 28. septembra prejeli kazensko ovadbo zoper sedem fizičnih oseb.
Kot je v izjavi pojasnil Damjan Petrič, direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, je ves čas preiskave do podaje ovadbe postopek usmerjalo Specializirano državno tožilstvo. Za omenjeno kaznivo dejanje je predpisana zaporna kazen tri leta.
NPU je s kriminalistično preiskavo pričel v začetku oktobra 2022 na podlagi pisne prijave državnega organa, ki je v internem nadzoru ugotovil sum kaznivega dejanja in o tem obvestil Policijo.
Preiskava je potekala več kot leto, v tem času so zasegli in pregledali ogromne količine dokumentacije, opravili prek 100 razgovorov in zavarovali več kot 10 elektronskih naprav, na podlagi katerih so pridobili dokaze in kasneje podali ovadbo, izvedli policijska zaslišanja osumljenih uradnih oseb in kazenski ovadbi priložili več kot tisoč prilog.
Uradne osebe so od novembra leta 2021 do februarja 2022 v nasprotju z nekaj zakoni in tudi ustavo pridobivali podatke od domačih zavezancev in tudi tujih državnih organov, ki imajo podobna pooblastila kot ta državni organ na področju odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj s področja organizirane kriminalitete. Pridobivanje podatkov je potekalo brez individualne presoje obstoja razlogov za sum storitve kaznivega dejanja, osumljene uradne osebe tudi niso spoštovale pravil informacijske varnosti. Dobili so podatke za 224 transkacijsih računov, in sicer za 32 pravnih oseb in 62 fizičnih oseb. S tem so kršili pravice do varovanja osebnih podatkov. Petrič je dodal, da anonimna prijava ni bila vložena zoper vse fizične in pravne osebe, katerih transakcijski računi so bili pregledani, temveč zoper le nekatere.
Kot navaja Petrič, je bila posebnost te kriminalistične preiskave tudi v tem, da so kriminalisti preiskovali organ, s katerim Policija sodeluje vsakodnevno na vseh nivojih preiskovanja.
Med ovadenimi Žugelj
Kot smo že poročali ta teden, gre za eno največjih afer v zgodovini Slovenije. Preiskavo vpogledov v skoraj 200 bančnih računov naj bi naročil nekdanji vodja urada za preprečevanje pranja denarja Damjan Žugelj. Skupaj z nekaterimi sodelavci, med njimi naj bi bili, kot so poročali v oddaji 24UR, tudi člani Slovenske demokratske stranke, se bodo morali pred očitki zagovarjati na sodišču.
Povod za zbiranje podatkov naj bi bila na samo enem listu natipkana anonimna prijava, napisana v angleškem jeziku, v kateri obtožbe o pranju denarja in utaji davkov letijo na podjetja v skupini Telemach. V ozadju Žugljevega obsežnega preiskovanja naj bi bil 'protiopozicijski pakt' med takratnim predsednikom vlade Janezom Janšo in srbskim voditeljem Aleksandrom Vučićem. Janša je obtožbe in namigovanja takrat označil za absurdna, Žugelj pa za neutemeljena in "smešna". Dodatno je pojasnil, da so preiskavo sprožili na "podlagi obsežne in natančne prijave".
Politični odzivi: SDS podanih ovadb NPU ne komentira
Ob ovadbah več uradnih oseb urada za preprečevanje korupcije se vrstijo odzivi tudi v političnih vrstah. Vodja poslancev SD Jani Prednik je ob robu današnje izredne seje DZ dejal, da se bo "vzdržal kakršnikoli komentarjev". Verjame pa, da bodo pristojne institucije opravile temeljito preiskavo, odgovorni pa da bodo ob morebitnih ugotovljenih kršitvah zanje tudi odgovarjali.
Da so že v času prejšnje vlade, ki jo je vodil prvak SDS Janez Janša, skupaj z drugimi strankami opozicije opozarjali na možnost zlorab ob takratnih spremembah in menjavah na uradu za preprečevanje pranja denarja, pa je spomnil šef poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Pozdravil je podane kazenske ovadbe in izrazil pričakovanje, da bodo čim prej zaključeni tudi sodni postopki, saj gre po njihovem mnenju za "enega največjih škandalov, ki ga je povzročila prejšnja vlada".
Hkrati je Tašner Vatovec poudaril, da je že dalj časa jasno, da je komisija za preprečevanje korupcije "na žalost institucija, ki nima ustreznih vzvodov za poseganje, ko pride do nekaterih primerov kršitve integritete ali konkretne korupcije". "V NSi obsojamo vsako zlorabo položaja, če se to dokaže in želimo si, da se razčisti," je dejala poslanka in podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Po njenih besedah upajo tudi, da se kaj takega tudi nikoli več ne bo ponovilo, saj tak globok poseg v pravice posameznika pomeni kršenje ustave in osnovnih človekovih pravic.
V SD, Levici in NSi se strinjajo, da bi veljalo razmisliti o predlogu omejitve oziroma določitvi varovalk glede dopustnosti takih posegov v zasebnost. V SDS, ki je v času preiskave bančnih računov vodila vlado, podanih ovadb NPU ne komentirajo.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.