"Inšpektorat za okolje in energijo bo najkasneje jutri objavil javni poziv za posredovanje dodatnih informacij o domnevnih kršitvah v konkretnem primeru, saj bi vsaka dodatna informacija v inšpekcijskem postopku lahko prišla prav. Upamo, da se bodo tisti, ki informacije imajo, tudi odzvali. Na ta način bomo vsi skupaj pokazali, da nezakonitega odlaganja odpadkov in neustreznega ravnanja z njimi v Sloveniji ne bomo tolerirali," so nam sporočili iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Ker je v zadevi domnevnega nezakonitega zakopavanja smeti vse več novih informacij, na ministrstvu v kratkem pričakujejo epilog in ob ugotovljenih nepravilnostih tudi sankcije za kršitelje.
"Najkasneje v začetku prihodnjega tedna bo inšpektorat nadaljeval z inšpekcijskim postopkom, med drugim bo na podlagi dodatnih informacij, ki jih je včeraj prejela od policije, na določenih mikrolokacijah izvedla preglede z georadarjem in dronom," so še sporočili iz ministrstva.
V sredo, prav na dan, ko je PU Novo mesto potrdila sum nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem, so pri podjetju Kostak od okoljskega ministrstva prejel dovoljenje za enoletno poskusno delovanje novega centra za ravnanje z odpadki Spodnjem Starem Gradu. Na dobrih petih hektarjih, kjer naj bi nezakonito zakopavali odpadke, je v letu dni zrasla sortirnica, vredna 30 milijonov evrov.
Prav gradnja sortirnice je, po besedah predsednika uprave družbe Kostak Miljenka Muhe, razlog, da so smeti zgolj selili iz enega konca na drugega ter da "nobenega zakopavanja smeti ni bilo".
Gre sicer za degradirano območje, nekdanje smetišče iz 80. let prejšnjega stoletja. "Najbolj me razjezijo naslovi, ki ljudem ostanejo v spominu, zakopali so smeti na vodovarstvenem območju. To ni vodovarstveno območje, tu ni podtalnice, ki gre v vodotok. Levi breg Save ni vodonosnik, voda se tukaj ne črpa. Ker smo istočasno tudi dobavitelji vode za občane ... Valda nismo nori, da bomo sami sebe zastrupljali," pojasnjuje Muha.
Kaj kažejo fotografije?
Kot smo poročali, so pri portalu Necenzuirano pridobili fotografije, posnete marca letos na območju naselja Spodnji Stari Grad v Krškem, na katerih je več metrov globoka luknja, v njej pa ležijo večje količine odpadkov. Kot poroča portal, je mogoče domnevati, da gre za luknjo, iz katere je nekdo pred tem izkopal material, verjetno gramoz, nato pa jo je zasul z odpadki.
Fotografije so bile posnete na območju centra za ravnanje z odpadki, ki je v lasti krškega komunalnega in gradbenega podjetja Kostak. V podjetju so za portal zanikali, da bi na tem območju kadarkoli izkopavali gramoz in zakopavali odpadke.
Inšpektorat za okolje in energijo je junija, šele tri mesece po nastanku fotografij, opravil nadzor, a nepravilnosti niso odkrili, saj ogromne luknje z odpadki takrat ni bilo več. V vmesnem času je namreč Kostak gradil nov center za ravnanje z odpadki.
Analiza preteklih satelitskih posnetkih pa je naknadno pokazala, da je Kostak na širšem območju centra že leta 2023 izkopaval gramoz, četudi za to naj ne bi imel dovoljenja oz. koncesije.
V sredo je France Božičnik, vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto, pojasnil, da so kriminalisti že v letu 2023 zoper dve fizični osebi na okrožno državno tožilstvo v Krškem podali kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. "Odgovorni osebi v podjetju sta bili osumljeni, da je podjetje od leta 2022 nezakonito opravljalo dejavnost ravnanja in skladiščenja odpadkov." Med kriminalistično preiskavo letos pa so ugotovili, da je podjetje po podani kazenski ovadbi pridobilo dodatna dovoljenja pristojnih institucij, je povedal Božičnik iz PU Novo mesto.
Prav nad to Upravo je generalni direktor Policije odredil strokovni nadzor. Neuradno zaradi očitkov, da je preiskava obtičala v predalu, delo so prevzeli kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada.
In kako na vse skupaj gleda župan?
Občina Krško je največja, skoraj polovična, lastnica Kostaka."Zaenkrat velja načelo nedolžnosti, dokler ni dokazano, da se je kaj res dogajalo. V tem trenutku vrjamem predsedniku uprave, ki prvi, da temu ni bilo tako. Dejstvo je, da ne gre za vodovarstveno območje, kot navajete in vrjamem, da glede na to, da je okoljska problematika lahko zelo problematična, da bodo organi naredili vse, da bomo dobili odgovore na ta vprašanja," pojasnjuje župan Krškega Janez Kerin.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.