
Potem ko je protikorupcijska komisija ugotovila, da je mariborski župan Franc Kangler večkrat deloval koruptivno, naj bi sum korupcije obstajal tudi v Novem mestu. Predsednik SLS Radovan Žerjav je danes povedal, da primer slabo pozna, vendar v stranki pričakujejo, da bodo organi pregona in protikorupcijska komisija zadevo preučili. Tedaj se bo SLS tudi odzvala.
S koalicijsko pogodbo zagotovila delovno mesto?
V četrtek je namreč spletni portal MMC poročal, da sta predsednik novomeškega odbora SLS Alojz Turk in zdajšnji župan Novega mesta Alojz Muhič leta 2010, še pred lokalnimi volitvami, podpisala koalicijsko pogodbo, s katero naj bi pomočnici direktorja novomeške Komunale Jožici Fabjan zagotovila delovno mesto. Muhič je takrat pogodbo podpisal kot predsednik Zveze za Dolenjsko.
Kot so še poročali v koalicijski pogodbi piše, da se "stranki zavezujeta, da bosta v medsebojnem dogovoru razrešili kadrovsko situacijo za dr. J. F. najmanj na delovno mesto, ki ga je zasedala v letu do 2004." Koalicijska pogodba je bila podpisana 19. avgusta 2010.
"Gre za obljubo koruptivnega ravnanja. Dogovarjanje o koruptivnem ravnanju je skrajno neprimerno. Če so kar koli od tega tudi naredili, je to koruptivno ravnanje," je za MMC dejal pravni strokovnjak Rajko Pirnat.
'Pogodba ni bila predložena'
"Dr. Pirnat je torej, kot izpričani pravni legalist, vzpostavil pogoj realizacije koruptivnega dejanja," sta danes v sporočilu za javnost zapisala Turk in Muhič. "Pogodba ni bila nikoli predložena in tako tudi ne verificirana na ustreznih organih obeh strank in je torej že po lastnih določilih neveljavna," sta še zapisala. Pravita, da je edina veljavna s strani koalicijskih strank potrjena pogodba, ki se glasi: "Koalicijska pogodba o sodelovanju strank in list v Občinskem svetu Mestne občine Novo mesto v mandatnem obdobju 2010–2014."
"Nikogar ni bilo, nobenih čuvarjev, pravnih pravičnikov, strank, protikorupcijskih komisij in drugih borcev za demokracijo, ki bi rekel, da je Jožici Fabjan, vsaj potem, ko je bila pravnomočna oproščena vseh ovadb, potrebno popraviti krivice, ki so ji bile prizadejane. To je ves kontekst famoznega člena z inicialkami dr. J. F.," sta še zapisala.

'Protikorupcijska komisija preverja dejansko stanje'
Iz Komisije za preprečevanje korupcije so potrdili, da so začeli s predhodnim postopkom preverjanja dejanskega stanja. Če bi dogovori med političnimi akterji glede delitve mest v občinski upravi in javnih zavodih obstajali, bi po navedbah komisije pomenili sistematični klientelizem pri kadrovanju v javnem sektorju v določeni občini.
"Zaposlitve v občinski upravi, javnih podjetjih in podjetjih v občinski lasti morajo biti izvedene nepristransko, transparentno in ne smejo biti podvržene zasebnim ali političnim interesom, kombinacijam ali kupčkanjem," so poudarili na komisiji in dodali, da klientelistično kadrovanje vodi v negativno selekcijo ter ogroža javno premoženje, saj je prvo merilo pri takšnem kadrovanju pripadnost namesto kakovosti kadrov. "Tovrstno kadrovanje lahko v določenih primerih predstavlja tudi korupcijo, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije," so še zapisali.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.