Protikorupcijska komisija je pri pregledovanju poslov državnih družb s podjetji Progresija in Zame-tek, ki sta pred državnozborskimi volitvami leta 2008 izdajali brezplačnika Slovenski tednik in Ekspres, ugotovila možnost suma storitve več kaznivih dejanj in davčne utaje, je povedal predsednik komisije Drago Kos.
Kot je dejal Kos, so v komisiji ugotovili, da denar, ki sta ga podjetji za oglaševanje dobili iz javnih podjetij, "še zdaleč ni zadoščal za financiranje takšnih projektov, kot so brezplačniki". Do tu je komisija s svojimi pooblastili prišla, nato pa zadevo odstopila drugim organom, ki bi lahko ugotovili kaj več, in sicer državnemu tožilstvu, policiji, davčnemu uradu in uradu za preprečevanje pranja denarja, je povedal predsednik komisije.
O ugotovitvah Kosove komisije je sicer danes poročal časnik Dnevnik, ki navaja, da so bili med oglaševalci v brezplačnikih Poštna banka Slovenije, Zavarovalnica Maribor, Mobitel in Pozavarovalnica Sava ter Pošta Slovenije, ki je zanju opravljala tudi distribucijo.
Leto 2008 končali z izgubo
Podjetji Progresija in Zame-tek sta leto 2008 po navedbah časnika končali z visoko izgubo, saj je Progresija, ki je bila takrat še v lasti nekdanjega odgovornega urednika Andreja Lasbaherja, ustvarila le okoli 542.000 evrov prihodkov in za kar trikrat več odhodkov, Zame-tek pa pičlih 64 evrov prihodkov in skoraj 350.000 evrov odhodkov.
Lanskega decembra sta bili podjetji izbrisani iz sodnega registra, zato se zastavlja vprašanje, ali sta svoje dolgove do poslovnih partnerjev tudi poravnali, piše Dnevnik in dodaja, da naj bi Pošta Slovenije proti Progresiji oziroma njenim dejavnim družbenikom vložila izvršbo zaradi izterjave več kot 90.000 evrov neporavnanih obveznosti. Proti Lasbaherju pa so po informacijah časnika vložili tudi zahtevo za začasno odredbo o prepovedi razpolaganja s premoženjem.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.