Slovenija

Šuc dobil soglasje Hrvaške, septembra prevzema veleposlaništvo v Zagrebu

Ljubljana, 27. 08. 2019 16.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
K.H. / STA
Komentarji
7

Hrvaška je poslala agrema novemu slovenskemu veleposlaniku v Zagrebu. Vojislav Šuc, ki so ga na to mesto imenovali že pred štirimi meseci, je tako dobil zeleno luč, posle v Zagrebu pa naj bi predvidoma prevzel septembra.

Na zunanjem ministrstvu so nam potrdili, da je novi veleposlanik Slovenije na Hrvaškem Vojislav Šuc dobil agrema države gostiteljice. Na položaju bo Šuc nadomestil dosedanjo veleposlanico Smiljano Knez. Posle naj bi prevzel septembra. 

Vojislav Šuc je dolgoletni karierni diplomat, nazadnje je bil vodja slovenskega stalnega predstavništva pri uradu ZN in drugih mednarodnih organizacij v Ženevi, v preteklosti pa je bil med drugim veleposlanik na Švedskem in generalni konzul v New Yorku.

Šucu se je pred kratkim iztekel mandat vodje slovenskega stalnega predstavništva pri uradu ZN v Ženevi.
Šucu se je pred kratkim iztekel mandat vodje slovenskega stalnega predstavništva pri uradu ZN v Ženevi. FOTO: Združeni narodi

Od imenovanja Šuca za novega veleposlanika Slovenije na Hrvaškem do njegove potrditve so sicer minili štirje meseci, a uradni postopek se je začel šele junija. Zdaj mora ukaz o njegovi napotitvi v Zagreb podpisati še predsednik Borut Pahor

Neuradno so se pojavljali namigi, da zavlačevanje države gostiteljice ni naključje, pač pa, da naj bi Hrvaška znova nagajala Sloveniji in namensko zavlačevala s podelitvijo agremaja. Vendar so nam danes na MZZ znova zatrdili, da je agrema prišel v predvidenih časovnih rokih. Postopek podelitve agremaja veleposlanikom s strani države gostiteljice sicer glede na ustaljene diplomatske prakse traja dober mesec dni, v času praznikov oziroma dopustov pa se lahko za kakšen mesec dni tudi zamakne. 

Številne menjave v diplomatsko-konzularnih predstavništvih

Konec poletja se bo na številnih diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije zgodilo kar nekaj menjav. Poleg menjave v Zagrebu se bodo menjave po podatkih MZZ zgodile na 26 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tujini.

Novi veleposlanik v Turčiji je postal Primož Šeligo, veleposlaništvo v Atenah bo poslej vodil Matjaž Longar, v Bukarešti pa Lea Stančič. V Podgorico odhaja Gregor Presker, v Tirano pa Peter Japelj.

Na mesto veleposlanika v Braziliji je bil imenovan Gorazd Renčelj. Nasledil bo Alaina Briana Berganta, ki bo postal novi veleposlanik v Argentini.

Novi veleposlanik v Ukrajini je Tomaž Mencin, veleposlaništvo v Parizu pa bo poslej vodila Metka Ipavec. Veleposlanik v Rimu bo Tomaž Kunstelj, dosedanji veleposlanik v Vatikanu, kjer ga bo nasledil Jakob Štunf.

V Peking se seli Alenka Suhadolnik, nova veleposlanica na Japonskem pa je dosedanja visoka predstavnica za nasledstvo Ana Polak Petrič. Na čelo veleposlaništva v Izraelu prihaja Andreja Purkart Martinez, veleposlaništvo v New Delhiju pa bo vodil Marjan Cencen. Novi vodja urada RS v Palestini je Vojko Kuzma.

Dosedanja državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša je nova veleposlanica na Češkem, Blažka Kepic pa je bila imenovana na mesto leteče veleposlanice v Lizboni s sedežem v Ljubljani.

Novi vodja stalnega predstavništva pri Natu v Bruslju je Erik Kopač, novi vodja stalnega predstavništva pri Svetu Evrope v Strasbourgu pa Andrej Slapničar. Nova vodja predstavništvu pri ZN, Ovse in drugih mednarodnih organizacijah na Dunaju je Barbara Žvokelj, vodenje stalnega predstavništva pri Uradu ZN in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi pa prevzema Sabina Stadler Repnik.

Do menjav prihaja tudi na treh generalnih konzulatih. Na mesto generalne konzulke v Clevelandu je bila imenovana Alenka Jerak, generalni konzul v Celovcu bo Anton Novak, Metka Lajnšček pa je nova generalna konzulka v Monoštru.

Do menjave pa bo prišlo tudi na čelu stalnega predstavništva Slovenije pri EU v Bruslju. Sedanji vodja Andrej Lenarčič je namreč kandidat za člana Evropske komisije iz Slovenije in naj bi s sedanjega položaja odšel 31. oktobra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klotilda H
28. 08. 2019 09.07
+1
ARBITRAŽNO SODIŠČE JE ŽE NEKAJ DESETLETIJ INŠTITUCIJA V OKVIRU OZN: do sedaj so še vse države spoštovale odločitve tega sodišča, razen kitajske in hrvaške.
Karlo
28. 08. 2019 08.07
Ta menjava iz Vatikana v Rim je najbolj zahtevna. Smo pač bogati.
proofreader
27. 08. 2019 18.55
+5
Pa tako dramo ste delali.
natolcevanjenapolno
27. 08. 2019 18.50
+2
Dado Topić i grupa Time
JApajaDAja
27. 08. 2019 18.28
+10
in kakšne so kvalifikacije, vrline...teh vseh predstavnikov slo v svetu...kako je potekalo kadrovanje...po politični ali strokovni plati? no ja, kdo kadruje, je rezultat jasen!
marston
27. 08. 2019 17.52
+4