Program državnih subvencij, ki jih je podeljeval zavod za zaposlovanje tistim, ki so se želeli podati na samostojno pot podjetništva, se je letos zaključil. Čeprav je bilo samozaposlovanje v zadnjih letih zelo priljubljeno, pa je z ukinitvijo subvencij moč opaziti tudi upad zanimanja za samozaposlovanje. In to kljub temu, da država zdaj nudi drugačne spodbude. Očitno pa te niso tako mamljive, kot je bila subvencija.
Katere so nove spodbude?
Med aktualnimi ukrepi aktivne politike zaposlovanja je tako na voljo program Podjetno v svet podjetništva 2014. V okviru te operacije je zagotovljenih 4,76 milijona evrov, ki bodo za samostojno podjetništvo omogočili usposabljanje 360 mladih s cele Slovenije. Usposabljanje bo potekalo štiri mesece v majhnih skupinah, v katerih bodo mladi razvijali svoje podjetniške ideje in jih ob mentorstvu strokovnjakov z izkušnjami iz podjetništva in gospodarstva ter raziskovalnih in izobraževalnih institucij pripeljali do realizacije, so ob predstavitvi pojasnili na ministrstvu za delo. Udeleženci programa bodo po njihovih navedbah pridobili tudi neformalna znanja in veščine, kar jim bo omogočilo lažji vstop v podjetništvo in večjo zaposljivost. Dosedanje izkušnje z izvajanjem tega programa kažejo, da se je zaposlilo ali samozaposlilo 60 odstotkov vključenih.
Poleg tega je od 1. julija lani skladno s pokojninsko reformo na novo samozaposlenim, torej tistim, ki pred tem še nikoli niso opravljali samostojne dejavnosti na podlagi vpisa v katerega od predpisanih registrov, na voljo tudi delna oprostitev plačila prispevkov za obvezno socialno zavarovanje. V prvem letu poslovanja jim pripada oprostitev v višini 50 odstotkov, v drugem pa v višini 30 odstotkov prispevkov, obračunanih od zavarovalne osnove.
Poleg tega naj bi ministrstva, pristojna za delo, izobraževanje in gospodarstvo, pripravila skupno platformo za drugačno razvijanje podjetništva in samozaposlovanja, ki naj bi zaživela prihodnje leto.
Kakšna je zapuščina subvencij?

Na zavodu so razložili, da je program subvencioniranja postal eden najuspešnejših v Sloveniji in je "pozitivno vplival na razmere na trgu dela, saj je brezposelnim in tistim, katerih zaposlitev je bila ogrožena, omogočil priložnosti za nov začetek, nikakor pa ni prispeval k umetnemu zniževanju brezposelnosti".
Zadovoljna je bila tudi zdaj odhajajoča ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, ki je izpostavila, da je subvencije zaradi odstopa od pogodbe pred iztekom dveh let vračalo le 15 odstotkov vključenih in da jih je bilo pet let samozaposlenih več kot polovica.
Ni bilo vse tako rožnato
A državne subvencije so vendarle imele mnogo kritikov. Število samozaposlenih brez kmetov se je na njihov račun resda zvišalo, a se je izjemno okrepila tudi stopnja revščine med samozaposlenimi, so opozorili na sindikalni strani. Poleg tega se je po njihovih besedah razširil pojav "lažno samozaposlenih", to je primerov, v katerih delodajalec "svetuje" delavcu oz. brezposelni osebi, da si uredi status samozaposlene osebe, četudi ima delo, ki ga bo opravljal, vse elemente delovnega razmerja.
Kakorkoli, zadnje subvencije so bile odobrene lani, od kar tega programa ni več, pa se je želja brezposelnih po samozaposlitvi močno zmanjšala.
Subvencije v številkah
Med letoma 2010 in 2013 se je zaposlilo med okoli 3000 in 5000 brezposelnih letno, letos pa doslej samo 364 in se jih torej ob nadaljevanju tega trenda ne bo niti 1000.
Na skupnem številu samozaposlenih v Sloveniji se to vendarle ne pozna. Konec maja je bilo v Sloveniji 96.092 samozaposlenih oz. brez kmetov 64.124. Konec maja lani je bilo število nižje za 981 oz. 3239.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.