Situacija, kar se epidemiologije tiče je izjemno zahtevna, je uvodoma v izjavi za javnost dejal Jernej Pikalo (SD). "Vsi razumemo, da je težko v takšnih razmerah. To ne more biti opravičilo za tisto, kar je US včeraj povedal, da ne gre. Stvari v pravni državi se ne morejo in ne smejo delati po domače. Potem državljani ne vedo, kaj je prav in kaj ne, ne vedo, kaj velja in kaj ne, predvsem pa so zmedeni. Iz zmede pa izhaja tudi nezaupanje do oblasti."
Pikalo je dejal, da je še posebej solidaren s starši otrok s posebnimi potrebami, ki preprosto ne znajo pomagat svojim otrok pri osvajanju znanj, ker niso usposobljeni za to. "Potem pa otroku z odloki, ki so rokohitrsko narejeni odrekajo pravico do razvoja. Izobraževanje ni nekaj, kar lahko počaka. Nekaterih razvoje faze odvijajo sedaj in jih čez pol leta ne bo več."
Pikalo zelo pozdravlja odločitev US in upa, da bodo na ministrstvu vsaj za otroke s posebnimi potrebami omogočili pouk, da bodo ti otroci imeli strokovno pomoč. "V eni državi, ki se ima za pravno državo, je spoštovanje formalnega okvira ključno. Zato, ker je formalni okvir tisto, kar preprečuje samovoljo oblasti."
Preseneča ga tudi to, da je US že poleti zelo jasno reklo, da je ukrepe treba utemeljevat na 14 dni in analizirati situacijo, na šolskem ministrsvu pa, tako Pikalo, ni nobene želje po tem, da bi prišlo do sprememb.
Na tiskovni konferenci opozicije je Tina Heferle (LMŠ) dejala, da je odločitev US velika zaušnica tej vladi. "Vlada krši eno izmed osnovnih pravil vladavine prava, in to je, da so vsi predpisi javno objavljeni. Twitter komuniciranje ni dovolj." Ukrepi morajo biti podkovani s strokovnimi argumenti, da bi jih lahko naši državljani bolj dosledno spoštovani, je opozorila in dodala, da epidemija ne sme biti razlog, da si ta vlada "lahko privošči vse, kar ji pade na pamet".
Maša Kociper (SAB) je povedala, da vlada ne spoštuje zakonitih postopkov, prav tako ne odločil ustavnega sodišča. "Vlada je veljavnost podaljševala z vsebinskom praznimi in neveljavnimi sklepi. S tem je povečevala negotovost pri ljudeh, ker to kaže na neko brezvladje." Kot je povedala so v SAB vlado že pred nekaj časa pozvali, naj premisli, ali je ukrep smiseln, še posebej glede učencev s posebnimi potrebami. "To, kar se je zgodilo, je velika napaka vlade, površnost, ki si je vlada ne bi smela privoščiti."
Matej Tašner Vatovec (Levica) pa je dejal, da je vlada nesposobna in škodljiva. "Nesposobna, ker ne zna upoštevati predhodnih pozivov US, da mora ukrepe tehtati na sedem dni. Tisto, kar je pomembneje pa je, da je škodljiva. Omejitev šolanja lahko povzroči veliko škode, predvsem za otroke s posebnimi potrebami. To lahko predstavlja resno tveganje za razvoj teh otrok." Dodal je še, da je vlada vstopila v drugi val epidemije popolnoma nepripravljena, na kar kažejo tudi številke.
Na odločitev US se je odzval tudi Marjan Šarec, ki je zapisal, da odločitev sodišča pomeni, da "ni dovolj kar sprejemati odlokov v tri dni" ter da mora imeti vse pravno podlago.
Prvak SNS Zmago Jelinčič razume šolanje na daljavo kot posledico želje za omejitev epidemije. A meni, naj se otroci vrnejo v šole.
KOMENTARJI (376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.