Konkretnih številk, koliko naj bi po novem ljudje privarčevali pri obisku notarja, še ni, je pa pomemben podatek, da bi denimo za overitev podpisa ali kopije listine, kar je najpogostejši razlog za obisk notarja, odšteli ravno toliko kot na upravnih enotah, to je 250 tolarjev. Pri notarju je to zdaj približno 1000 tolarjev, lahko pa tudi več. Cene naj bi se znižale tudi v tistih primerih, ko ljudje nimajo izbire, ker zakon zahteva, da mora biti sestavljen notarski zapis, denimo pogodbe o premoženjskem razmerju med zakoncem. Svoje mnenje morajo zdaj povedati še notarji.
Minister za pravosodje Lovro Šturm je izrazil pričakovanje, da bi lahko nove tarife začele veljati do konca junija. Minister je sicer predlog na današnjem srečanju s predstavniki Notarske zbornice Slovenije (NZS) predstavil tudi njihovi predsednici Eriki Braniselj, ki predlaganega znižanja notarskih tarif danes ni želela komentirati, je pa pogovor z ministrom Šturmom ocenila kot začetek dobrega sodelovanja.
Ministrstvo predlaga še omejitev najvišjega možnega zvišanja plačila, enako kot velja pri odvetniški tarifi (zaradi uporabe tujih virov, posebnega strokovnega znanja s področja drugih strok ali uporabe tujega jezika ali pravnega specialističnega znanja).
Notarji bi morali po novem izdelati obračun notarske pristojbine, izstaviti račun uporabnikom notarskih storitev ter v njem navesti višino in razloge za morebitno zvišanje pristojbine. Ti podatki bodo morali biti razvidni v notarskem vpisniku, kar bo omogočilo lažji nadzor nad poslovanjem notarjev. Sicer pa bodo morali tudi uporabniki storitev predložiti verodostojna pisna dokazila, na podlagi katerih lahko notar zniža ali ne zaračuna storitve.