Komisija za preprečevanje korupcije je po preučitvi okoliščin v postopku izročitve tovornjakarja Dragana Paravinje, ki ga je Srbija zahtevala zaradi posilstva in poskusa posilstva, ugotovila, da je nekdanji pravosodni minister Lovro Šturm s tem, ko ni odločil o njegovi izročitvi, kršil dolžno ravnanje. Po mnenju komisije je postopek trajal predolgo, tedanji minister pa ni imel pravne podlage za zavlačevanje s sprejemom odločitve glede izročitve. Tovrstni postopki se namreč običajno rešijo v enem mesecu, primer Paravinje pa od maja 2007 do izteka Šturmovega mandata avgusta 2008 ni bil rešen.
"V celoti zavračam ugotovitve komisije," je za 24ur.com povedal Šturm in dodal, da je komisija prekoračila svoje pristojnosti. "Potem ko je komisija ugotovila, da ni niti subjektivnih niti objektivnih znakov za sum kaznivega dejanja, bi morala postopek ustaviti," meni Šturm.
Komisija si po njegovih besedah lasti nekatere pristojnosti in prekoračuje tiste, ki jih ima. Komisija ne more deliti moralnih naukov. "Komisija ni niti maršalat niti škofija," je poudaril Šturm. Menil je, da ravnanje komisije posega v videz korektnosti, samostojnosti in nepristranskosti, ki ga mora imeti v javnosti, s čimer zadaja dvom v pravilnost svojega dela.
Šturm ne želi sodišč obremenjevati 's tem banalnim primerom'
V končnih ugotovitvah je komisija po mnenju Šturma kršila 22. člen ustave, ki predvideva enako varstvo pravic udeležencev v postopku, ker na njegove argumente ni odgovorila stvarno in z argumenti, temveč je podala le pavšalno oceno.
Nekdanji minister je tudi presenečen, da od komisije kot prizadeti ni dobil nobene pisne odločbe, medtem ko je bila javnost z njo že seznanjena. S tem komisija po besedah Šturma krši vrsto ustavnih določil. Menil je še, da komisija to očitno počne zavestno, kar je zanj popolnoma nesprejemljivo. Po njegovem je treba ugotoviti, ali gre za splošno prakso ali za posamičen primer.
Šturm je napovedal, da se na ugotovitve komisije ne bo pritožil, saj ne želi "sodišč obremenjevati s tem banalnim primerom." V prihodnjih dneh pa namerava organizirati eno ali več javnih tribun, ki bi obravnavale dileme o praksi in delu protikorupcijske komisije.
Na javno razpravo bodo povabili tudi člane protikorupcijske komisije . Na ta način želi Šturm, kot je dejal, preprečiti, da bi se tako ravnanje komisije ponavljalo, saj "krni njen ugled, jo odvrača od njenega vsebinskega dela in v ničemer ne prispeva k preprečevanju korupcije." Sicer pa Šturm podpira delovanje komisije v prizadevanjih pri ugotavljanju korupcije in sumov korupcije in meni, da je to potrebno in koristno.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.