Zakon o visokem šolstvu določa, da mora biti visokošolski zavod pred izvajanjem študijske dejavnosti akreditiran. Prav tako pa morajo biti akreditirani študijski programi, ki jih zavodi izvajajo. Študijski visokošolski programi institucij, ki niso akreditirane v skladu z zakonom o visokem šolstvu ali pa so šele v procesu akreditacije, ne dajejo javno veljavne izobrazbe oziroma stopnje izobrazbe.
Za odločanje o akreditacijah je do 28 februarja zadolžen svet RS za visoko šolstvo, od 1. maja pa bo te naloge prevzela Nacionalna agencija za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu. Študij na tako akreditiranih študijskih programih vodi k javno veljavni stopnji izobrazbe v Sloveniji.
Sektorske akreditacije, ki jih nudijo različne organizacije ali zveze, so znak kakovosti, vendar pa tiste institucije ali organizacije, ki niso akreditirane pri svetu RS za visoko šolstvo ne morejo nuditi javno veljavnega visokošolskega izobraževanja.
Visokošolsko ministrstvo zato opozarja, da sektorske akreditacije niso nadomestilo za akreditacije, ki zagotavljajo javno veljavnost izobraževanja v Sloveniji. V primeru akreditacije institucije ali zavoda v tujini gre za transnacionalno izobraževanje, za katerega veljajo posebne zakonske določbe in pravila.
Ministrstvo zato svetuje pozornost pri izbiri študijskih programov in visokošolskih zavodov. Seznam javno veljavnih študijskih programov za dodiplomski študij je naveden v razpisu za vpis, seznam akreditiranih visokošolskih zavodov pa si bodoči študenti lahko ogledajo spletni strani ministrstva.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.