
Poslanke in poslanci so s 70 glasovi za in nobenim proti sprejeli zakon o štipendiranju, ki naj bi omogočil študij večjemu številu mladih, tudi iz socialno šibkejših družin. DZ je zakon sprejel v s študenti usklajeni obliki ter tako med drugim omogočil oblikovanje dodatnega vstopnega cenzusa za študente in dijake, ki študirajo zunaj kraja njihovega stalnega prebivališča.
10.000 novih štipendij
Z zakonom se sistem štipendiranja prvič ureja v samostojnem zakonu, je v okviru torkove druge obravnave pojasnila ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman. Zakon bo po njenih besedah povečal število prejemnikov štipendij ter na ta način omogočil študij večjemu številu mladih, tudi iz socialno šibkejših družin.
Instrument, ki omogoča pridobitev državne štipendije - zakon izraz republiška štipendija zamenjuje z državno štipendijo -, je vstopni cenzus, ki je odvisen od dohodka štipendistove družine. Zakon dviguje cenzus s 130 odstotkov bruto zajamčene plače na 60 odstotkov minimalne plače na družinskega člana. Ta sprememba po besedah ministrice omogoča 10.000 novih štipendij. Zneski štipendij in dodatkov štipendijam se bodo zvišali, vendar selektivno. Tako se bo denimo za 11 odstotkov dvignila državna štipendija za dijake in študente, za 22 odstotkov pa se bo zvišal najvišji dodatek glede na dohodke v družini.
V zakonu se opušča tudi nekatere dosedanje kriterije za pridobitev Zoisove štipendije, ohranja pa se učni oziroma študijski uspeh. Poleg uspeha je pomembno pozitivno mnenje učiteljskega zbora in šolske svetovalne službe.
Poslanci so sprejeli tudi dopolnilo SNS, po katerem se bo v družinsko osnovo vštevalo dohodke iz naslova študentskega dela, ki bi bili zmanjšani za posebno olajšavo (2800 evrov), določeno z zakonom o dohodnini.
Študentska organizacija je sicer v torek sprva napovedovala protest pred državnim zborom. Ker pa so bili s sprejetimi spremembami zelo zadovoljni, so se pred parlamentom zbrali v znak zahvale poslancem.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.