V skladu z zakonom za uravnoteženje javnih financ se z današnjim dnem zvišuje koncesijska dajatev od študentskega dela. Kot so preračunali v Združenju delodajalcev Slovenije, se bo s tem študentsko delo za delodajalca podražilo za več kot deset odstotkov.
Določene nejasnosti
Ob prehodu na višjo koncesijsko dajatev so se v javnosti pojavile nekatere nejasnosti, kako ravnati v primeru, ko gre za t. i. stare napotnice, torej napotnice za delo, ki je bilo opravljeno pred junijem.
Na e-Študentskem Servisu so dejali, da do četrtka tudi sami niso točno vedeli, kako bo z obračunavanjem. V četrtek pozno zvečer pa so jim z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve potrdili, da morajo biti od danes vsi računi obračunani s 25-odstotno koncesijsko dajatvijo.
V skladu z zakonom za uravnoteženje javnih financ se namreč koncesijska dajatev, ki jo posredniki študentskega dela obračunavajo od prejemkov, izplačanih za občasna in začasna dela študentov in dijakov, zvišuje z 12 na 23 odstotkov. Dodatna koncesijska dajatev, ki je namenjena predvsem izgradnji študentskih domov, pa ostaja v višini dveh odstotkov.
Kot so zapisali na ministrstvu za delo, so tako koncesionarji od danes dolžni obračunati koncesijsko dajatev v višini 23 odstotkov, dvoodstotno dodatno koncesijsko dajatev ter DDV na koncesijsko dajatev (20-odstotni DDV od 25-odstotne koncesijske dajatve). "Datum obračuna je na dan opravljene storitve koncesionarja, ne glede na to, kdaj je bilo delo opravljeno in kdaj je bila izdana napotnica," so še pojasnili na ministrstvu in dodali, da mora biti torej na fakturi, ki bo za opravljeno storitev izdana od danes, obračunana nova, višja koncesijska dajatev.
Vse podrobnosti bodo določili v aneksih k pogodbam med ministrstvom in koncesionarji, ki morajo biti, kot določa zakon, sklenjeni v 30 dneh od uveljavitve zakona.

Kaj to pomeni za delodajalce?
Po oceni Združenja delodajalcev Slovenije se bo strošek študentskega dela za delodajalce posledično dvignil za 10,8 odstotka. "To pa ni zanemarljivo in bo vplivalo na odločanje tudi pri najemanju študentskega dela," ocenjuje generalni sekretar združenja Jože Smole. A obenem dodaja, da "pri rigidnosti slovenskega trga dela delodajalci ne morejo izbirati še med vrsto drugih fleksibilnih oblik dela". Na vprašanje, ali bi lahko povišanje koncesijske dajatve kakor koli vplivalo na višino plačila, ki ga za opravljeno delo dobijo študenti, pa Smole odgovarja, da delodajalci študente navadno najamejo, ko so v časovni stiski, ko je treba hitro izpolniti nepričakovano velika naročila in podobno. "Temu ustrezna je tudi cena študentskega dela. Tako da bo ta strošek v veliki meri nosil delodajalec sam," pravi Smole.
Kako bodo spremembe čutili študenti?
Kot so na svoji spletni strani zapisali v enem od študentskih servisov, Agenciji M servis, se njihovim članom povišana stopnja koncesijske dajatve naj ne bi neposredno poznala. "Lahko pa se zgodi, da bodo delodajalci del novih dajatev prevalili na neto urne postavke z zmanjševanjem le-teh. V tem primeru je smiselno, da poskušate uskladiti svoje želje s ciljem, ki ga ima delodajalec. Mogoča rešitev, zanimiva za obe strani, je lahko tudi povečana produktivnost oziroma prevzemanje dodatnih obveznosti ob enaki urni postavki," so še navedli v pojasnilu svojim članom.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.