Socialni položaj študentov se je zaradi gospodarske krize poslabšal. Če pristojna ministrstva ne bodo ukrepala, se lahko zgodi, da bo del študentov prisiljen prenehati s študijem, opozarjajo v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Poleg podražitve študentskih bonov za prehrano izpostavljajo lani sprejete spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, zaradi katerih je po njihovih ocenah "kar 8300 študentov dodatno obremenjenih s plačevanjem stroškov tako obveznega kot tudi dodatnega zdravstvenega zavarovanja".
Zahtevajo tudi sprejetje ukrepov za "povečanje števila in višine štipendij". Ob tem poudarjajo, da je bilo leta 2008 za štipendije namenjenih 137 milijonov evrov, letos pa le 100 milijonov.
Ob tem zaradi gospodarske krize že od oktobra lani upada povpraševanje po študentskem delu. Tako je bilo decembra 62 odstotkov manj ponudb za delo kot leto prej. Večina manjših agencij za posredovanje študentskega dela je svoje poslovalnice v manjših krajih že zaprla. Kot so zapisali na ŠOS, študentsko delo ob pomanjkljivi in neustrezni štipendijski politiki pomeni socialni korektiv, ki študentom omogoča kritje stroškov med študijem.
Težave bodo predstavniki ŠOS v ponedeljek predstavili ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku in skupaj z njim poskušali poiskati rešitve.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.