Slovenija

Študentski dohodninski zakon?

Ljubljana, 15. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Študentje, ki jih bo davčna reforma močno udarila po žepu, so zbrali dovolj podpisov za vložitev novele dohodninskega zakona v DZ.

Študentje zaradi dohodninskega zakona zaostrujejo svoja stališča v pogovorih z državo. V samo treh dneh jim je uspelo zbrati potrebnih 5.000 podpisov za vložitev predloga novele zakona o dohodnini v DZ, predstavnikom vlade in poslancem pa so poslali tudi pobudo za srečanje. Če jih oblast ne bo obravnavala kot enakovrednega sogovornika, pa študentje ne izključujejo tudi možnosti demonstracij ali celo referenduma.

Več kot 6.000 zbranih podpisov pomeni, da slovenska javnost razume, kako pomembno je za študente študentsko delo, pravijo predstavniki Študentske organizacije, zato upajo, da jih bo razumela tudi oblast. Svoj predlog sprememb zakona bodo umaknili le, če bo vlada v svojem upoštevala vse študentske predloge.

Čeprav so pripravili svoj predlog sprememb tistega dela zakona o dohodnini, ki zadeva študente, so s predstavniki vlade še vedno pripravljeni sodelovati pri njihovi reformi zakona. Študentska organizacija je sicer skeptična, da bo vlada v prvi polovici tega leta izvedla zakonsko reformo.

Študentska organizacija predlaga ukinitev brezobrestnega kreditiranja države s strani študentov, progresivno upadanje osnovne davčne olajšave, sistem brez omejevanja pravic študentov in dijakov z leti ter povečan nadzor nad panogo študentskega dela s strani pristojnih institucij.

Zgolj kozmetični popravki davkov

Delovna skupina za spremembo davčne reforme, ki velja od začetka letošnjega leta, se bo v skladu s koalicijsko pogodbo osredotočila bolj na popravke kot pa na "reformo davčne reforme". To je v pogovoru za Finance povedal njen vodja Marko Kranjec in dodal, da to ne izključuje možnosti kasnejših temeljitejših sprememb.

Narediti prijaznejši sistem

Cilj skupine, ki mora predloge pripraviti do sredine leta, je po Kranjčevih besedah davčni sistem narediti "bolj prijazen do davčnih zavezancev, bolj nevtralen in konkurenčen". V delovni skupini so se dogovorili, da morajo biti davčni popravki dohodkovno nevtralni za proračun.

Študentje in kulturniki imajo preveč olajšav

Študentje naj bi predlog dohodninskega zakona v proceduro v državni zbor vložili predvidoma konec februarja
Študentje naj bi predlog dohodninskega zakona v proceduro v državni zbor vložili predvidoma konec februarja FOTO: POP TV

"Temeljno izhodišče je enaka obravnava davčnih zavezancev. Zdaj imamo veliko olajšav in posebnega obravnavanja različnih skupin. Zavzemal se bom za to, da se te razlike manjšajo," je dejal Kranjec.

V Sloveniji še ni miselnosti, da bi študentje morali nekaj prispevati za svojo izobrazbo. Nič ne bi bilo narobe, tako Kranjec, če bi študentje na primer najeli posojila za študij, ker jih bodo potem sposobni odplačevati, pa še bolj resno bodo študirali.

Cilj je razbremenitev kapitalskih dobičkov

Kot je pojasnil, v skupini med drugim razmišljajo o drugačnem obdavčevanju kapitalskih dobičkov, dividend in obresti, tako da bi bili ti davki izvzeti iz splošne osnove dohodnine, dosegali pa naj bi največ 25 odstotkov. "Premislili bomo tudi o nekaterih spremembah pri davku od dohodka pravnih oseb, na primer pri amortizaciji, pri obdavčitvi povezanih oseb. Precej sprememb bo potrebnih tudi pri davčnih postopkih, ki so prezapleteni," je povedal Kranjec.

Kranjc bi spremenil sistem socialnih pomoči

Na vprašanje, kdaj bo v Sloveniji prišlo do znižanje davčnih stopenj, je Kranjec odgovoril, da to ni stvar skupine, ampak vlade in parlamenta. "Vem, da je davčna obremenitev precej previsoka, toda znižanje davkov je stvar proračunskih odhodkov," je povedal.

Kranjcu je všeč zamisel o uvedbi enotne davčne stopnje, kot je to storila Slovaška, vendar po njegovih besedah "stvar ni tako preprosta, kot mislijo nekateri", saj naj bi bilo treba spremeniti "ves sistem socialnih pomoči".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15