Minister za finance Andrej Bajuk je dejal, da bi takšna reforma, kot jo predlagajo študenti, lahko celo ogrozila sprejem evra. Vlada ne bo podprla predloga novele zakona o dohodnini Študentske organizacije Slovenija, saj ne želi obdavčevanje študentskega dela obravnavati posebej.
"Nemogoče je, da bi v tem trenutku, ko se vsi trudimo za prevzem evra, pristali na določene spremembe, ki lahko ogrozijo celotno upravljanje z javnimi sredstvi," je pojasnil finančni minister.
Predlagane spremembe bi prav tako ustvarile neenakost pred zakonom, saj bi določeni skupini ljudi omogočile, da bi lahko neobdavčeno prejemali skoraj 33 odstotkov več sredstev kot znaša povprečna plača, je še povedal.
Kljub temu pa bo vlada pripravljena spremeniti in dopolniti 121. člen zakona o dohodnini, ki se nanaša na akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve. Če znesek na študentski napotnici ne bo presegal 74.000 tolarjev, se akontacija ne bo zaračunavala.
V Študentski organizaciji ob tem opozarjajo, da so stroški študentov bistveno višji, kot pravi vlada. In da študent s 74-imi tisočaki le s težavo preživi mesec. Predsednik Študentske organizacije Miha Ulčar je povedal: "Po naših podatkih stroški študija stanejo od 80 oziroma od 90 do 120 tisoč tolarjev."
Študentska organizacija Slovenije je predlagala, da bi ukinili akontacijo dohodnine za študentsko leto do zneska 113 583 tolarjev, za višje zneske pa bi akontacija znašala 25 odstotkov. Po veljavnem zakonu se za znesek do 74 000 sit na napotnici plačuje 12,5 odstotna akontacija, nad tem zneskom pa 25 – odstotna.
Študentje so poleg tega predlagali še večjo posebno olajšavo za študentsko delo in ukinitev starostne omejitve pri njeni uveljavitvi, kar pa je vlada zavrnila, ker predlagane spremembe posegajo v 107. člen davčne zakonodaje in ogrožajo celotno strukturo sistema.