Študentje in vlada oziroma njen predsednik Borut Pahor tudi po današnjem sestanku ostajajo na nasprotnih bregovih. Jabolko spora je zakon o malem delu. Medtem ko je vlada prepričana, da študentom z njim dela uslugo, slednji menijo, da zgolj medvedjo. Očitajo ji predvsem, da s tem resno ogroža njihovo socialno varnost. Ukinitvi študentskega dela zato odločno nasprotujejo in poudarjajo, da se borijo za pravice vseh, ne samo bogatih.
Ker na pogajanjih niso dosegli svojega, študentje zdaj napovedujejo demonstracije. Na ulice bodo odšli 19. maja. In Pahor? Dejal je, da se ne bo pustil ustrahovati na tak način. "Zaradi strahu ne bom spremenil odločitve vlade," je dejal.
Katja Šoba, predsednica ŠOS je po srečanju dejala, da lepotni popravki niso dovolj, saj to ne pomeni urejanje celostnega socialnega položaj študentov v posebnem zakonu. "Očitno je potrebna ulica, da nas vlada tudi vidi!," so odločni študenti.
Svetlik: Pri malem delu nočejo sodelovati!
Minister Ivan Svetlik je izrazil razočaranje nad študenti, ki po njegovih besedah na zadnjih pogajanjih niso podali drugih pripomb in predlogov kot to, da se študentsko delo izvzame iz aktualnega predloga zakona o malem delu. "Če vas ne skrbi prihodnost socialnega varstva vas samih, mislim, da vaš pogled ni dober," je študentom dejal minister. Študenti odgovarjajo, da ravno zato, ker jih skrbi prihodnost, ne bodo dopustili, da država ukine edini korektiv, s katerim lahko tisti, ki nimajo bogatih staršev, študirajo.
Po mnenju vlade je zakon dober, saj ureja vrsto pravic, kot so pravica do zavarovanja, štetje delovnih izkušenj ter priznavanje delovne dobe. Svetlik je ob tem omenil, da so v zakonu o upravičenosti iz javnih sredstev uredili državne štipendije tako, da lahko nekdo iz najnižjega socioekonomskega razreda prejme štipendijo v osnovni višini 190 evrov, z vsemi dodatki pa do 400 evrov. Te štipendije bodo po besedah Svetlika na voljo s 1. januarjem 2011. Z malim delom lahko nato študent še dodatno zasluži, je še pojasnil.
Na očitke študentov, da vlada ni opravila primernih analiz, ki bi pokazale, kakšne posledice bi zakon prinesel, minister odgovarja, da je analize opravila tako Univerza na Primorskem kot tudi ministrstvo. Prepričan je, da gredo v pravo smer, a hkrati poziva študente, da v naslednjih 50 dnevih vendarle podajo še zadnje predloge ter pripombe, ki bi pripomogle k boljši ureditvi študentskega dela.
"Študentje so danes žrtve neurejenega področja posredovanja študentskega dela in želimo jim omogočiti, da dosežejo svoj glavni cilj, to je da čim prej in čim bolje končajo šolanje in šele nato gredo z dobro izobrazbo na trg dela in dobro zaslužijo. Ne bi želel biti predsednik vlade v državi, v kateri morajo študentje delati za to, da lahko doštudirajo," je po sestanku dejal premier.
Kje je socialni čut Boruta Pahorja?
Na neomajnost vlade so se odzvali tudi v Mladi Sloveniji. Napoved študentskih demonstracij se jim zdi logična, saj lahko po njihovem mnenju samo še ulica prepriča predsednika vlade Boruta Pahorja, da iz zakona o malem delu odvzame študentsko delo. "Zakon o malem delu pomeni pravi socialni brodolom za študente in tudi za njihove starše. Zato v podmladku NSi odločno podpiramo študentske demonstracije," še dodajajo. Pahor je dokazal, da mu ni mar za tiste študente, ki prihajajo iz revnih družin, so prepričani. "Sprašujemo se, kje je socialni čut Boruta Pahorja, ki ga je tako vneto poudarjal pred volitvami. Vlada je tokrat šla z glavo skozi zid," še pravijo.
KOMENTARJI (784)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.