V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so se odločili, da bodo v četrtek simbolno obdarili vlado. V dopoldanskih urah bodo predstavniki študentov, kot je za 24ur.com povedal predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Damjan Cotič, pred parlament prinesli simbolno darilo vladi, s katerim bi radi opozorili na nesmiselnost novega zakona o dohodnini, ki predvideva plačevanje akontacije dohodnine tudi za študente, ki dela opravljajo prek napotnic.
Skupina okoli dvajsetih predstavnikov študentske organizacije naj bi pred parlament prinesla smrečico, okrašena z računi za študijsko literaturo, stanarino, hrano in ostale mesečne stroške povprečnega slovenskega študenta.
Študentje si želijo spremembe zakona
Matevž Caserman, študentski minister za socialo in zdravstvo pri Študentski organizaciji univerze v Ljubljani (ŠOU), je za 24ur.com povedal, da so se predstavniki krovne študentske organizacije ŠOS danes srečali s predstavniki ministrstva za finance in jim izrazili željo po sodelovanju pri spremembi novega dohodninskega zakona. Po besedah Cotiča naj bi na finančnem ministrstvu januarja oblikovali posebno delovno skupino, ki bi pripravila osnovo za noveliranje davčnega zakona.
Kot je dejal Caserman, predstavniki študentov pričakujejo, da bodo z vladno stranjo do srede marca dosegli dogovor o spremembah zakona o dohodnini na vseh področjih, ki so za študente neugodna.
Kaj prinaša nov dohodninski zakon za študente?
Novi zakon o dohodnini, ki začne veljati 1. januarja 2005, prinaša na področje študentskega dela nekaj novosti. Delodajalec, ki zaposli študenta ali dijaka na podlagi napotnice, mora o tem obvestiti davčno upravo in inšpektorat za delo najpozneje do dne začetka opravljanja dela, kar doslej ni bilo potrebno.
Tisto, kar pa vse, ki dejalo prek študentskih servisov najbolj moti, je, da bodo morali študentje in dijaki od posameznega dohodka za delo direktno akontirati dohodnino v višini 12,5 odstotka, če je na napotnico nakazano do 74.000 tolarjev, oziroma 25 odstotkov, če je na napotnico nakazano več kot 74.000 tolarjev. Plačane akontacije bodo dobili študentje brezobrestno povrnjene, če v fiskalnem letu ne bodo presegli zneska 1,2 ali 1,3 oz. 1,6 milijona tolarjev neto, višina zneska namreč varira glede na davčne olajšave študentov samih ali njihovih staršev.
Kot je Caserman pojasnil za dnevnik Finance, pomeni plačevanje akontacije dohodnine za študente dodatno finančno obremenitev. Po podatkih ŠOU prejema letne dohodke iz naslova del prek napotnic do višine 1,3 milijona tolarjev kar 90 odstotkov zavezancev. Kot pojasnjuje Caserman, to pomeni, da bo večina zavezancev dobila povrnjeno akontacijo dohodnina, a šele približno 14 mesecev po opravljenem delu in ne takrat, ko denar dejansko potrebujejo. Zneska, kateremu ne bodo dodane kakršnekoli obresti, bo tako na vrednosti izgubil približno šest odstotkov, pravi Caserman in dodaja, da gre v danem primeru za brezobrestno kreditiranje države, zaradi česar so se v ŠOU odločili za protest.