Državni svetniki so na izredni seji z 20 glasovi za in 14 proti izglasovali odložilni veto na zakon o malem delu. Takšna odločitev je bila pričakovana, saj se je večina državnih svetnikov že ob obravnavi predloga zakona o malem delu izrekla proti njemu.
Predlog veta je vložila interesna skupina delojemalcev v DS na čelu z Dušanom Semoličem. Ta je po izglasovanem vetu dejal, da ob vnovičnem odločanju o zakonu računa na razum poslancev. Povedal je, da je veto nedvoumno sporočilo s strani državnega sveta, da je ta zakon slab in da tisto, kar potrebujemo v Sloveniji, ni malo delo, pač pa delo za nedoločen čas.
Predsednica ŠOS Katja Šoba je po izglasovanem vetu izrazila navdušenje nad sprejetjem veta. ŠOS bo po njenih besedah poslanskim skupinam ponovno predstavil, zakaj je zakon slab. Ob tem Šoba upa, da zakon o malem delu ob ponovnem odločanju v DZ ne bo potrjen.
Državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak pa je dejala, da na ministrstvu upajo, da bodo dobili potrebno večino. Dejala je, da pri zakonu o malem delu podpora vetu ni bila tako velika in da izglasovani veto ne jemljejo kot neuspeh. Napovedala je, da bodo v DZ poskušali z obrazložitvijo dobiti potrebnih 46 glasov za vnovično potrditev zakona.
Za sprejetje zakona o malem delu bodo poslanci ob vnovičnem odločanju morali zbrati absolutno večino. Semolič ob vsem tem poudarja, da ima predsednik DZ Pavel Gantar zdaj več kot 10.000 podpisov za začetek postopka za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o malem delu, ki so jih zbrali v ŠOS in ZSSS.
Študenti in sindikati so namreč še pred vetom državnih svetnikov v državni zbor vložili podpise za referendum, da bi se tako zavarovali, čeprav so veto pričakovali.
Sekretar ZSSS Milan Utroša je poudaril, da je bilo zbiranje teh prvih podpisov skupen projekt študentov in sindikatov, vsak pa je zbral približno polovico podpisov. "Malega dela v tej državi ne potrebujemo, mi potrebujemo veliko delo. To je naš cilj in tega bi se morali zavedati tudi poslanci," je dejal.
Goran Lukič iz ZSSS pa je dodal, da bi se predlagatelji zakona morali zamisliti nad tem, da sta ŠOS in ZSSS z "veliko lahkoto" uspela zbrati deset tisoč podpisov prek podaljšanega vikenda.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.