Na protestni shod študentov, ki so želeli opozoriti na tuje študente, ki jim je država ukinila državno štipendijo, se je odzval rektor Univerze v Ljubljani Stanislav Pejovnik. Okoli 50 protestnikom, zbranih pred Univerzo v Ljubljani, je dejal, da bodo omenjeni problem poskušali reševati v treh korakih. Kot je povedal, bo ljubljanska univerza organizirala poseben sklad, ki bo tistim tujim študentom, ki so z januarjem izgubili štipendije, na pomoč priskočil takoj. Dodal je, da bodo denar v skladu, v višini približno 150.000 evrov, dobili s pomočjo prispevkov slovenskih podjetij in posameznikov.
Druga rešitev, ki jo je predstavil Pejovnik, je, da bo do konca meseca februarja Ad futura dobila sklad, ki bo omogočal internacionalizacijo slovenskih univerz in donacije tujim študentom. Po njegovih besedah naj bi bil razpis urejen v mesecu marcu. Trajna rešitev problema pa bi bila po Pejovnikovih besedah sprememba zakonodaje.
Kot je povedala ena izmed protestnic, so javno podporo pri protestiranju tujim študentom dali dekan ljubljanske Filozofske fakultete, dekanja ljubljanske Fakultete za socialno delo in dekan ljubljanske Ekonomske fakultete. Tuje študente pa podpirajo tudi različna gibanja in društva. Redni profesor na filozofski fakulteti v Ljubljani Rastko Močnik je na protestu dejal, da so razlogi za manifest študentov in ostalih mednarodna solidarnost, logika znanstvenih in izobraževalnih praks ter boj proti neokolonializmu.
Nova socialna zakonodaja ukinila štipendije za tuje študente
Z letošnjim letom se je začel izvajati zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS). Ena od novosti zakona, ki je bil sicer sprejet že sredi leta 2010 in bo za pridobitev transferjev odslej upošteval tako dohodke kot premoženje, je tudi, da bodo do državne štipendije po novem upravičeni le polnoletni dijaki in študentje, slovenski državljani. Državna štipendija je namreč izrazit socialni korektiv, namenjen možnosti izobraževanja socialno šibkim slovenskim državljanom, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Do uveljavitve zakona je državno štipendijo v povprečju letno prejemalo okoli 1000 tujih študentov, pretežno iz držav nekdanje Jugoslavije. Konec lanskega leta je državno štipendijo prejemalo 1762 tujih študentov in dijakov. V študijskem letu 2010/2011 je bilo za državne štipendije tujim študentom namenjenih nekaj manj kot dva in pol milijona evrov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.