Z današnjim dnem v predavalnice vstopajo študenti. Letošnje leto se bo tako začelo v živo, vsi pa upajo, da se bo tako tudi končalo. Za študij v predavalnicah morajo tako zaposleni na fakultetah in visokošolskih zavodih kot tudi študenti izpolnjevati enega izmed pogojev PCT.
Za tiste, ki niso ne cepljeni ne prebolevniki, bodo organizirana obvezna samotestiranja. Študentje se bodo tako enkrat tedensko testirali s testom HAG za samotestiranje na visokošolskem zavodu pod nadzorom. Pripada jim pet brezplačnih testov za samotestiranje na mesec, ki jih lahko dvignejo v lekarni ob predložitvi kartice zdravstvenega zavarovanja, potrdila o šolanju in osebnega dokumenta. Če je študent tujec in nima kartice zdravstvenega zavarovanja, predloži potrdilo o šolanju in osebni dokument.

Na šolskem ministrstvu pojasnjujejo, da opravljeno samotestiranje na visokošolskem zavodu velja za študij, študijske obveznosti in bivanje v študentskih domovih. Omenjeno samotestiranje pa ne velja za uporabo subvencioniranega javnega potniškega prometa in subvencionirane študentske prehrane, zato je Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) na ministrstvo že poslala pobudo, naj študente uvrstijo med izjeme, torej, da bi samotestiranje veljalo tudi za omenjeni uporabi. Sedaj morajo namreč študenti za prevoz in prehrano opraviti drug, plačljiv test.
ŠOS opozarja tudi na druge nejasnosti, saj trenutno ni natančno jasno, kakšni so pogoji za dostop do knjižničnih storitev in za udeležbo na interesnih in obštudijskih dejavnostih na področju športa. "Ob tem opozarjamo tudi, da se morajo študenti, ki opravljajo študentsko delo, dodatno testirati pri delodajalcu, kar prinaša dodatno zmedo," pravijo.
Pozdrav brucem na spletu
Tudi letošnji tradicionalni Pozdrav brucem je ljubljanska univerza preselila na splet, kjer so novinci največjo in najstarejšo slovensko univerzo spoznali malce drugače. Prireditev Pozdrav brucem ljubljanske univerze je potekala prek spleta v organizaciji univerzitetnega študentskega sveta. Ob 17. uri so "v dnevne sobe" študentk in študentov ter zaposlenih prek video povezave prenesli najpomembnejše izseke dogodka, ki bi se sicer moral zgoditi na Kongresnem trgu.
Začetek novega študijskega leta je slovesno odprl novi rektor Gregor Majdič. V video nagovoru je študentom dejal, da so danes postali del akademske skupnosti, skupnosti študentov in učiteljev, ki temelji na znanju in medsebojnem spoštovanju in razumevanju."Univerze smo zakladnica znanja in tisti prostor, v katerem se novo znanje rojeva in ustvarja. Bodimo torej nosilci in glasniki znanja, pokažimo, da razumemo znanost in jo upoštevamo," je povedal in dodal, da se s cepljenjem, ki je varno in učinkovito v borbi proti epidemije, lahko spoprimejo in premagajo covid-19. A za to je po njegovem mnenju potrebno zaupanje v znanost.
Zaželel jim je uspešen študij na univerzi, pa tudi veliko lepih trenutkov, ki si jih bodo zapomnili za vse življenje. "Znanje je moč in znanje je tista dobrina, ki vam je nihče ne more nikdar odvzeti," je zatrdil in v imenu celotne univerze obljubil, da se bodo vsi trudili, da pridobijo najboljše znanje, s katerim bodo nato soustvarjali svet bodočnosti.
"Za vse vas, ki boste prvič vstopili v prostore fakultet naše univerze bo to začetek novega poglavja v vašem življenju, ki bo pomembno vplivalo na vašo prihodnost in nadaljnji razvoj. Univerza v Mariboru je velika ustanova, ki jo sestavlja 17 fakultet. Študirate lahko na skoraj vseh področjih v nekaj slovenskih mestih in ne le v Mariboru," je študentom v nagovoru dejal rektor mariborske univerze Zdravko Kačič.
Poudaril je, da je pred njimi veliko priložnosti. Ena od teh je, da bodo preko raziskovalnih projektov lahko uporabljali enega najzmogljivejših računalnikov na svetu ter tudi drugo vrhunsko raziskovalno opremo. Opozoril je na teden priprav na študij, ki jih organizira univerza na posameznih fakultetah in rektoratu. "To je priložnost, da dobite veliko neprecenljivih napotkov za študij in življenje v univerzitetnem mestu," je dejal.
Zdravo, uspešno in polno študijsko leto je novopečenim študentom in ostalim preko videa zaželela tudi rektorica primorske univerze Klavdija Kutnar, ki je izrazila veselje, da študente lahko v polnem številu sprejmejo v prostorih fakultet. Študij po njenem mnenju ni zgolj osvajanje vsebin, študijsko izkušnjo morajo zaznamovati predvsem srečevanje med podobnimi in različnimi, izmenjave mnenj in skupno ustvarjanje projektov. Vse to pa se lahko po njenih besedah doživi le v živo.
"Naj bo vaše vodilo vztrajno odkrivanje neznanega. Izkoristite ta čas in se ne omejujte zgolj na vsebine vaših študijskih programov. Pojdite še dlje, od sebe zahtevajte čim več," je dejala in dodala, da naj vztrajno raziskujejo neznano. Dobrodošlico bruckam in brucem je Kutnarjeva izrekla tudi v živo na slovesnosti v predavalnici fakultete za turistične študije - Turistica, ki so se je udeležili tudi predstavniki obalnih občin. Sprejemi so bili tudi na fakultetah.
V predavalnicah okoli 71.000 študentov
Sicer pa bo, po besedah šolskega ministrstva, na višjih strokovnih šolah študiralo približno 10.000 študentk in študentov, od tega jih bo okoli 3.100 v prvem letniku. Na visokošolske zavode pa je vpisanih okoli 61.500 študentov, 13.478 je prvič vpisanih v 1. letnik prve stopnje. "Na prvo stopnjo študija je v 2021/22 vpisanih približno 39.500 študentov, na drugo stopnjo 19.500 in na tretjo stopnjo 2.500 študentov, in sicer v prvi letnik 20.150 študentov," so sporočili z ministrstva in dodali, da bodo vsi vpisni postopki zaključeni do 30. oktobra.
Glede na vpisne podatke je med mladimi še vedno največ zanimanja za umetniške programe in dizajn, za programe s področja športa, psihologije, zdravstva in socialne varnosti, veterine, varstvoslovja, predšolske vzgoje, izobraževalne znanosti in izobraževanja učiteljev ter informacijske in komunikacijske tehnologije.

Manj zanimanja je za področja poslovne in upravne vede, tehniko, proizvodne tehnologije in gradbeništvo ter kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo. Med študenti, ki letos prvič prestopajo prag fakultet, pa se jih je največ vpisalo smer Zdravstvena nega, Pravo, Univerzitetna poslovna in ekonomska šola, Računalništvo in informatika, Predšolska vzgoja, Elektrotehnika, Fizioterapija, Medicina, Arhitektura, pa tudi Kemija, Kemijsko inženirstvo, Fizika, Biologija.
Nagovor šolske ministrice
Študente je v novo študijsko leto pospremila tudi šolska ministrica Simona Kustec, ki je v posebni poslanici vsem, vključenim v visoko šolstvo in v višje strokovno izobraževanje, zaželela uspešno študijsko leto. Tako študentom kot profesorjem je zaželela znanju predan, radoveden, iskriv, pa tudi pogumen prvi in vse preostale dni novega študijskega leta. Kot je poudarila, ta hip potrebuje čas, ki ga živimo po vsem svetu, odločne, razumne, prodorne in hkrati spoštljive, sodelovalne ter strpne stebre razuma. "Vse to za odporno in boljšo družbo prihodnosti predstavljate prav vi, cenjeni osvajalci in prenašalci znanja. Želim vam, da se bodo vaša znanja in izkušnje v študijskem letu 2021/22 vidno bogatila, da vas bo na študijskih poteh spremljalo mnogo vztrajnosti, predanosti, potrpežljivosti, pa tudi prepotrebne sreče in svobodnih prostih trenutkov. Pa tudi zavedanja, da boste že čez nekaj let prav s temi znanji sooblikovali ne zgolj vašo osebno, ampak našo skupno družbo prihodnosti."
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.