Kot smo že poročali, mnogo študentov in dijakov še vedno ni prejelo odločb o Zoisovih štipendijah, mnogi pa so ostali brez dodatka za bivanje in prevoz. Pred ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve so se zato danes ob 12. uri zbrali dijaki in študenti, ki že dva meseca čakajo na odločbe za državno ali Zoisovo štipendijo. Kot pravijo, imajo dovolj čakanja na odločbe, nepopolnih informacij in neprofesionalnega odnosa s strani javnega sklada.
"Opozarjali smo takrat in še vedno, da je tako ravnanje nedopustno in v nasprotju s pravnim načelom predvidljivosti, saj gre za delovanje po internih navodilih med ministrstvom in javnim skladom, ki ni transparentno zapisano niti v zakonu niti v pravilniku in niti v razpisu. Do danes žal še nismo našli skupnega jezika, ki bi razjasnil zaplet in upravičencem omogočil pridobitev dodatka," je ob protestih dejal predsednik ŠOS Mitja Urbanc. Za študente je nevzdržno in preveliko breme, da že tako dolgo čakajo na štipendije, zato poziva Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije, da čim prej reši zamude z izplačili.
Protesta so se poleg predstavnikov ŠOS udeležili tudi predstavniki Zveze študentskih klubov Slovenije, ki so že pred časom začeli zbirati pooblastila štipendistov za oddajo skupne pritožbe na urad varuha človekovih pravic.
Nejasnosti pri pridobivanju dodatkov pri štipendijah
Študenti, ki študirajo zunaj kraja bivanja in v kraju študija živijo, so upravičeni do dodatka pri štipendiji, ki mesečno znaša nekaj več kot 80 evrov. "To je za že tako prazno študentsko denarnico ogromno," nas je že pred nekaj časa opozorila naša bralka, ki je, čeprav ima začasno prebivališče urejeno v kraju študija, ostala brez tega dodatka, ker je začasno prebivališče prijavila 5. oktobra, in ne pred 1. oktobrom, ko se je začelo študijsko leto. Bralka nas je že tedaj opozorila, da v navodilih za izpolnjevanje vloge za štipendijo nikjer ni pisalo, da morajo prosilci priložiti potrdilo o začasnem prebivališču z upravne enote, ki velja z začetkom šolskega leta. To pomeni 1. september za dijake in 1. oktober za študente. Sama je sicer priložila omenjeno potrdilo o začasnem prebivališču, a ji je sklad dodatek k štipendiji zavrnil, saj je na njenem potrdilu datum 5. oktober. Bralka pojasnjuje, da se je pritožila ter pojasnila, da je pogodbo z najemodajalko podpisala v soboto, 29. septembra, na upravno enoto pa je šla takoj naslednji teden. Ker je bil 1. oktober že mimo, je sklad ocenil, da začasnega prebivališča ni imela urejenega ves čas od začetka študijskega leta, zato ji je dodatek zavrnil.
V Javnem skladu za razvoj kadrov in štipendije naj bi sicer do konca prejšnjega leta obravnavali več kot 13.500 vlog, odločili pa naj bi v skoraj 11.300 primerih. Odobrenih naj bi bilo okoli 70 odstotkov vlog. Večina tistih, ki so prejeli odločbe, štipendijo že prejema, preostalim bo prva štipendija izplačana danes skupaj z vsemi zapadlimi zneski štipendij, sicer še pravijo pri skladu.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.