Po mnenju protikorupcijske komisije odgovorni iz Študentske organizacije Slovenije za prenovo sistema subvencionirane študentke prehrane niso dobili podkupnine. Na Draga Kosa so se najprej študenti obrnili sami, da bi preučil postopek razpisa, v katerem je bil izbran kandidat, povezan z afero podjetja Ultra in aktualnim ministrom za visoko šolstvo Gregorjem Golobičem.
Komisijo je na domnevno korupcijo in nasprotje interesov opozoril še en prijavitelj z opozorilom, da je bil javni razpis sestavljen in prilagojen enemu ponudniku Margento Storitve, hčerinskemu podjetju Ultre. Prijavo je utemeljil z dejstvom, da lahko le podjetje v povezavi z Ultro izdela razpisano rešitev, ker ima pogodbo z mobilnim operaterjem in razpolaga s tovrstno tehnologijo. Prijavitelj meni, da je študentska organizacija sestavila razpisno komisijo tako, da je med njenimi člani tudi nekdanji vodja razvojnega oddelka v podjetju Ultra. V času zaposlitve v podjetju je po ugotovitvah prijavitelja razvil plačilni sistem 'moneta', ki je bil tudi predmet razpisa. Nadalje prijavitelj ugotavlja, da je generalni sekretar študentske organizacije na redni seji, na kateri so med drugim razpravljali o elektronizaciji študentske prehrane, navzočim razkril, katero podjetje je favorizirano.
Komisija je začela zadevo raziskovati in ugotovila, da je organizacija sledila željam študentov, ki so se leta 2007 v anketi večinoma zavzemali za plačevanje hrane prek mobilnega telefona, takratne bone pa ocenili kot neustrezne. Nekdanji zaposleni v Ultri ni sodeloval pri pripravi razpisa, temveč je bil v razpisno komisijo imenovan pozneje, izbrano podjetje pa je zapustil pred petimi leti, sekretar pa je na seji zgolj predstavil potek postopka. Kosova komisija je še ugotovila, da so bili vsi ponudniki obravnavani enako.
Na komisiji so povabili prijavitelja na sestanek, na katerem so ugotovili, da ni bilo korupcije ali konflikta interesov. Takrat je umaknil prijavo v tem delu, a vztrajal pri prijavi o favoriziranju enega ponudnika. Konkurenčno podjetje, torej izpadli ponudnik, naj bi študentsko organizacijo opozorilo, da so možne tudi druge tehnologije za vzpostavitev novega plačevanja prehrane. Vendar študentska organizacija razpisa ni spremenila, zatorej naj bi vedela, da se lahko na razpis prijavi le eno podjetje. O morebitnih drugih koruptivnih dejanjih pa pri izločenem ponudniku niso imeli podatkov.
Kos je v zvezi z načelnim mnenjem še pojasnil, da bi lahko študentska organizacija za izvajalca elektronizacije študentske prehrane izbrala tudi neposredno Margento, torej hčerinsko podjetje Ultre, pa še vedno ne bi kršila ničesar. Za študentsko organizacijo namreč po njegovih besedah ne veljajo določila zakona o javnem naročanju. Kot je poudaril, mora komisija, da bi nekomu dokazala korupcijo, najprej ugotoviti, da so bila kršena določila kakšnega predpisa ali kakšnega kodeksa etike. "In kršeno ni bilo čisto nič," je dejal.
Lažna ponudba
Komisija je prejela še kazensko ovadbo, iz katere je razvidno, da sta se na razpis prenove sistema študentske prehrane prijavili dve podjetji in podali vsaka svojo ponudbo. Stekli so postopki, pri čemer je bilo eno podjetje izločeno, in sicer Bankart, študentska organizacija pa je z drugim podjetjem nadaljevala konkurenčni postopek. Nato pa je na sedež študentske organizacije prispela 'lažna' popolna ponudba, po naravi kot protiponudba podjetja Ultra, pod katero se je kot zastopnik Bankarta podpisala oseba, ki dejansko ni zaposlena v tem podjetju. Bankart je zaradi suma zlorabe njegovih podatkov, obrazcev in znamenj za sestavo lažne ponudbe enemu od uslužbencev izreklo delovnopravno sankcijo.
Študentska organizacija pričakuje opravičilo
"Mnenje Kosove komisije je dokaz, da v celotnem postopku razpisa za prenovo sistema subvencionirane študentske prehrane ni bilo korupcije in ne konflikta interesov," so prepričani v študentski organizaciji. Od vseh, ki so nenehno poskušali očrniti njihovo delovanje in postopke, pričakujejo opravičilo. Poudarili so transparentno delovanje in opozorili na protikorupcijsko klavzulo v pogodbi. ''Študente pa lahko pomirim, prenova se izvaja in študenti bodo že letos jedli po novem sistemu,'' je še dodala predsednica študentske organizacije Katja Šoba.
MSi o 'dvojnih merilih' protikorupcijske komisije
''Zdaj je dokončno znano, da bo sistem za elektronizacijo študentske prehrane vzpostavilo podjetje Margento, ki je v lasti ministra Gregorja Golobiča. On in njegovo podjetje se bosta dejansko okoriščala na račun študentov s tem, ko bodo plačevali svoj študentski obrok. Kljub temu da spoštujemo mnenje Kosove komisije, pa smo začudeni nad njihovo ugotovitvijo. Mar je normalno, da je bil član razpisne komisije nekdo, ki je bil prej zaposlen v podjetju Ultra in je izbrani sistem plačevanja tudi sam vzpostavil? Ali ni to navzkrižje interesov?'' pa se sprašuje predsednik MSi Jernej Vrtovec. Prepričan je, da gre za dvojna merila protikorupcijske komisije. "Dejstva v zadnjem času in odločitve protikorupcijske komisije kažejo, da v primerih, v katere je vpleten tudi Golobič ali njegovo podjetje Ultra, definitivno ne gre za koruptivna dejanja."
Ob tem je še povedal, da je namestnik generalnega sekretarja MSi Primož Vaupotič, sicer študent Teološke fakultete, študentsko organizacijo že pred časom prosil, naj mu posredujejo opravljeno anketo med študenti, na katero se sklicuje pri svoji izbiri sistema plačevanja. Vendar po besedah Vrtovca ankete ni posredoval. "Sprašujemo se, ali ta anketa sploh obstaja. Kolikor je meni znano, doslej še nihče ni dobil v roke te ankete, čeprav so po njej povpraševali," pravi Vrtovec. Zato je Vaupotič po njegovih besedah na urad informacijske pooblaščenke poslal pritožbo in zahteval dostop do omenjene ankete.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.