Senat FDV je sprejel Izjavo o izraelskem genocidu v Gazi. Kot so pojasnili, so to storili v skladu z "vrednotami Univerze v Ljubljani, to so humanizem in človekove pravice, vključujoč enakost možnosti in solidarnost ter etičen in odgovoren odnos do sveta".
"Na Fakulteti za družbene vede (UL FDV) izražamo podporo in solidarnost palestinskemu ljudstvu, nad katerim izraelska država izvaja genocid," so zapisali. Poudarili so, da je bilo od začetka lanske agresije proti palestinskemu ljudstvu na območju Gaze umorjenih že več kot 35.000 ljudi, od tega več kot 14.500 otrok.
Obenem so ostro obsodili tudi, kot pravijo, vse poskuse relativizacije izraelskega genocida in prikrivanja oziroma pomanjševanja izraelskih zločinov v imenu "pravice do samoobrambe".
Izrazili so podporo in solidarnost z vsemi študenti in zaposlenimi na akademskih institucijah, ki so brutalno zatirani zaradi svojega nasprotovanja izraelskemu genocidu nad palestinskim ljudstvom. Pravijo, da so protestni shodi in okupacije izraz "ne samo zgroženosti nad obsegom in krutostjo apartheitskega režima, ampak tudi aktivne vloge, ki jo želijo mladi ljudje igrati pri snovanju boljše prihodnosti". Obsodili so odločitve vodstev nekaterih tujih univerz, da nad študente in protestnike pošiljajo policijske sile.
"FDV od Univerze v Ljubljani zahteva takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami (ter podjetji), ki dokazano imajo povezave z vojaško-industrijskim kompleksom izraelske države. Tako zahtevamo tudi takojšnjo prekinitev vseh sporazumov, ki jih imajo Univerza in njene članice z ustanovami v Izraelu ali na okupiranih palestinskih ozemljih," so jasni.
Pričakujejo tudi, da se vzpostavi sistem finančne, študijske in bivanjske pomoči za palestinske študente, po vzoru pomoči, ki jo je ob ruski invaziji Ukrajine nudila študentstvu iz Ukrajine.
"FDV kot osrednja družboslovna institucija v Sloveniji prepoznava svojo vlogo pri zagovarjanju in izobraževanju raznovrstnih publik v namen širjenja zavesti o genocidu v Gazi in spodbujanja prizadevanja za svobodno Palestino. Kot fakulteta, katere bistvo je neločljivo povezano z raziskovanjem in delovanjem v javno dobro prepoznavamo svojo odgovornost do podpiranja Palestincev v njihovem boju za svobodo. Kot fakulteta se obvezujemo, da bomo v ta namen posvetili svoje raziskovalne, pedagoške in zagovorniške kapacitete," so zatrdili.
K javni opredelitvi v podporo svobodne Palestine so pozvali tudi druge fakultete članice Univerze v Ljubljani ter tudi rektorat ljubljanske univerze.
Protestniškim zahtevam študentov na FDV prisluhnil tudi rektor univerze
Študenti, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), so na dopoldanski novinarski konferenci ponovili svoje zahteve do fakultete in univerze. Zahtevali so, da instituciji javno in jasno obsodita genocid v Gazi ter priznata pravico Palestincev do osvobodilnega boja proti izraelski okupaciji. Popoldne se je z njimi srečal tudi rektor Univerze v Ljubljani.
Na Univerzi v Ljubljani so v sporočilu za javnost zatrdili, da na krovni ravni nimajo sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami. Pravijo, da je na ravni nekaterih članic sicer sklenjenih nekaj starih sporazumov o sodelovanju, ki niso bili časovno omejeni ter dva sporazuma, ki se bosta iztekla v prihodnjih letih, vendar po njihovih navedbah v okviru teh sporazumov niso in tudi ne potekajo nobeni projekti, izmenjave in druge aktivnosti. Dodajajo, da ima UL ima sklenjenih skoraj 600 podobnih splošnih mednarodnih medinstitucionalnih sporazumov z različnimi univerzami po celem svetu.
Glede domnevnega sodelovanja z Univerzo v Bar Ilanu poudarjajo, da nimajo sklenjene pogodbe z omenjeno univerzo, pač pa je izraelska univerza del konzorcija več univerz, ki ga vodi Univerza v Strasbourgu: "Če bi sodelovanje z Univerzo v Strasbourgu prekinili, bi preprečili študij študentkam in študentom, ki so vpisani na skupen študij Univerze v Ljubljani (konkretno, UL FKKT) in Univerze v Strasbourgu ter jim onemogočili dokončanje študija," zatrjujejo.
Napovedali so, da bodo podobno kot v primeru ukrajinskih študentov predlagali pristojnim organom ustanovitev posebnega štipendijskega sklada za palestinske študente, ki zdaj v Gazi ne morejo študirati ter povečanje mest za mlade raziskovalce in doktorske študente posebej zanje. Vlado nameravajo pozvati, da omogoči izdajanje dovoljenj za študente, ki bi v Sloveniji lahko študirali oz. dokončali svoj študij.
Tudi oni ostro obsojajo nasilje na protestih študentov po svetu, preprečevanje mirnih protestov in tudi pregon znanstvenikov, ki so kritični do izraelskih politik v Gazi, kot so zapisali. Pravijo, da podpirajo mirne proteste, ki izhajajo iz temeljne človekove pravice do mirnega zborovanja in opozarjajo na družbeno aktualne teme. "Verjamemo, da tudi protest študentk in študentov na UL FDV opozarja družbo o težavnosti situacije v Palestini, zlasti v Gazi, ter spodbuja družbo in odločevalce, da več naredimo za rešitev te situacije," so poudarili.
Študenti iz protesta zasedajo predavalnico na FDV
"Pri simboliki se ne bomo ustavili," poudarjajo študenti FDV, ki so izrazili pripravljenost stopnjevati pritiske, dokler FDV in ljubljanska univerza ne sprejmeta njihovih zahtev. Od univerze zahtevajo tudi, da prekine tekoči projekt z izraelskim inštitutom Technion. "Dekan Iztok Prezelj je zatrdil, da se načelno strinjamo in nas ločijo le manjše razlike v dikciji. A to bodo pokazala šele njegova dejanja," so izjavili, potem ko je Prezelj minuli teden v imenu vodstva FDV pojasnil, da je cilj vodstva oblikovanje možnih skupnih stališč s študenti.
Po besedah študentov so tako Slovenija kot ljubljanska univerza in FDV v luči genocida v Gazi dolžne ukrepati hitro in odločno, češ da se o priznanju genocida oz. očitnih dejstev ni kaj pogajati. Prav tako mora Slovenija "kolaboracijo s sionističnimi okupatorji" nemudoma zaključiti, so dodali.
Doslej je zahteve študentov podprlo šest kateder na fakulteti, študentski svet FDV, sedem kateder z drugih univerz, osem nevladnih organizacij, dva akademska inštituta in dva študentska sveta drugih fakultet ter Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO).
"To jasno kaže, da znotraj univerze in v širši javnosti pri zahtevah nismo sami," so še izpostavili študenti, jih je ob 16. uri obiskal rektor univerze Gregor Majdič in prisluhnil njihovim zahtevam.
Podpora Akademije za likovno umetnost
Iz ALUO so minuli teden sporočili, da izražajo podporo in solidarnost Palestincem. Vlado so pozvali, naj sledi njihovim zahtevam in nemudoma prizna Palestino. Ob tem so podprli tudi aktiviste, študente in akademike, ki obsojajo genocid in nasprotujejo vojaški podpori Izraelu.
Solidarnost in podporo globalnim študentskim protestom so v petek izrazili tudi na Inštitutu za kriminologijo ljubljanske pravne fakultete. Ob tem so poudarili, da je verjetnost genocida v Gazi v svoji januarski odločbi ugotovilo tudi Meddržavno sodišče (ICJ).
Med drugim so izrazili zaskrbljenost nad "propagiranjem enostranskega narativa o situaciji z omejevanjem pravic do svobode izražanja in mirnih protestov" ter zatiranjem miroljubnih študentskih in drugih protestov s silo in prepovedmi. Opozorili so tudi na neupravičeno instrumentalizacijo obtožb antisemitizma.
Enačenje antisemitizma s kritikami Izraela so označili za absurdno in izredno nevarno. "Najhujše posledice ima tovrstna zloraba izraza antisemitizem seveda za Palestince, saj jih oropa pravice do jasnega opozarjanja na lastno trpljenje in nazadnje pravice do življenja," so zapisali.
Slovenski študenti so se pridružili protestnemu valu v podporo Palestini na fakultetah po vsem svetu. Na FDV nadaljujejo protestno zasedbo predavalnice fakultete, ki se je začela minulo sredo.
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.