Poslanci so razpravljali o zakonu o malem delu, glasovali pa bodo v torek. Podpora je uganka. Zakon je doživel številne kritike s strani opozicije in tudi s strani dela koalicije, zlasti stranke Zares. Kljub opozorilom poslancev se namreč med proceduro v najbolj spornih določbah ni bistveno spremenil.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa zagotavlja, da zakon "malim delavcem" prinaša več socialne varnosti in ohranja fleksibilnost trga dela. Pred današnjo razpravo pa je poudaril, da zakon prinaša več pravic in možnost dodatnega zaslužka vsem trem skupinam, ki bodo malo delo opravljale: študentom, upokojencem in brezposelnim. Zakon tem skupinam ne škodi, škodi pa študentskim servisom in študentskim funkcionarjem, je poudaril.
Kdo bo zakon podprl, kdo bo proti?
Zakon bo po napovedih podprla večina poslancev SD, DeSUS, LDS in tudi opozicijske SLS, medtem ko so v Zares razdeljeni. Podporo pa so mu odrekli v SDS in SNS, kjer so do njega zelo kritični.
Proti študenti, sindikati, opozicija in tudi nekateri strokovnjaki
Najbolj sporne določbe, zlasti zaradi študentskega dela, so časovne omejitve ter 30-odstotna obdavčitev malega dela. Da rešitve kljub dobronamernosti verjetno ne bodo prinesle želenih učinkov, ocenjujejo tudi nekateri strokovnjaki. Ekonomist Janez Šušteršič je najbolj kritičen do omejitev dela, ki bodo škodovale zlasti malim podjetjem. Malo delo pa vidi zlasti kot priložnost za brezposelne. Poleg študentov ga bodo namreč lahko opravljali tudi upokojenci in brezposelni.
Večina poslancev koalicije je v drugi obravnavi sicer spomnila, da bo anomalije zakona moč popraviti, opozicija pa opozarja, da zakon nima soglasja socialnih partnerjev.
Minister z Ostržkovim nosom
V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so poslancem napisali odprto pismo, v katerem jih opozarjajo na pomanjkljivosti zakona o malem delu. Prepričani so, da bo "ta oblika dela še ugodnejša krinka za prikrivanje dela na črno". Ob tem dodajajo, da v zadnjem predlogu ni vključena enotna evidenca malih delavcev, ki bi to lahko preprečila.
Ministra Svetlika obtožujejo zavajanja, zato bodo pred parlamentom danes delili letake, na katerem ga prikazujejo z Ostržkovim nosom ob izjavi: "Mladim v Sloveniji gre najbolje v EU!" Delijo pa tudi fige v žepu, "kot jih je delil minister Svetlik celo leto študentom in dijakom, danes pa še poslankam in poslancem".
Trditve, da malo delo pomaga tudi študentom, odločno zavračajo in dodajajo, da bi bila urejena politika štipendiranja veliko boljša rešitev. "Poslanci danes odločajo ne samo o ZMD, ampak tudi o prihodnjem položaju dijakov, študentov, brezposelnih in upokojencev. Medtem ko bo zadnjim morebiti omogočen dostop do dodatnega zaslužka ob njihovi prenizki pokojnini, pa bo za mlade pomenil izgubo pomembnega dohodka. Posledice lahko vodijo v opuščanje študija, nižanje izobrazbe in nedosegljive redne zaposlitve," je zaskrbljena Katja Šoba, predsednica ŠOS.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.