Otroci, ki obiskujejo vrtec na Arkovi ulici v Idriji, bodo morda vendarle bivali v bolj zdravem okolju. V tem vrtcu so namreč že pred leti ugotovili visoko prisotnost plina radon, ki povečuje tveganje za raka na pljučih.

Težavo v vrtcu zdaj rešujejo z odpiranjem oken, saj je občini za sanacijo zmanjkalo denarja, po novem zakonu pa bo morala za takšne primere poskrbeti država.

Že leta 2000 so inšpektorji ugotovili, da je v dveh vrtcih v Idriji v zraku preveč radioaktivnega radona in da bi lahko težavo dokončno rešili le s temeljito obnovo.
"Medtem ko so vrtec v Prelovčevi ulici že sanirali v začetku 90-ih let s skupno akcijo občine in različnih ministrstev, je ponovno izbruhnil na dan v drugem otroškem vrtcu, to je v Arkovi ulici," je povedal poslanec ZLSD Samo Bevk.

Ironično je, da je denarja premalu tudi zato, ker je občina Idrija prebogata. Država namreč v revnejših občinah gradnjo šol in vrtcev bolj izdatno sofinancira, v Idriji pa bi po zakonu primaknila le 10 odstotkov sredstev. Za varnost otrok pred radonom morajo tako zdaj skrbeti z zelo preprosto metodo, kot je povedal Samo Bevk: "Eden najbolj učinkovitih ukrepov za zmanjšanje tega je ustrezno prezračevanje objekta. Vendar se ne more non-stop prezračevati, ker je potem prepih celo leto."
Težave z radioaktivnimi sevanji pa v Idriji seveda niso od včeraj. Zaradi rudnika jih imajo tu že stoletja. Zdaj pa naj bi zdravje Idrijčanov dokončno postala tudi odgovornost države.
Po zakonu, ki so ga sprejeli lani, mora namreč za obnovo objektov, v katerih je sevanje previsoko, poskrbeti država. In poslanec Samo Bevk je ministru za zdravje že poslal poslansko vprašanje: "Kdaj bodo ta zakon začeli tudi izvajati?"
Odgovor, pravi, ga je zadovoljil. Minister je namreč povedal, da se bo del zakona začel izvajati že jeseni. Strokovnjaki inštituta Jožef Štefan bodo po ogroženih krajih v Sloveniji začeli opravljati redne meritve. Tudi za vrtec v Idriji bo država poskrbela, vendar pa za zdaj za to v proračunu še ni sredstev. Strokovnjaki pa menijo, da to na zdravje otrok ne bo bistveno vplivalo.

Inšpektor svetnik dr. Tomaž Šutej iz Uprave RS za zaščito pred sevanji je glede meritev povedal: "V tem vrtcu smo zmerili visoke vrednosti. Niso pa tako kritične za takojšnje ukrepanje, v obdobju nekaj let pa bo potrebno zaradi kakovosti življenja zmanjšati vsebnost radona pod prepisane meje."
Sredstva za obnovo bi z rebalansom proračuna določili že za prihodnje leto. Toda to bo že odgovornost naslednje vlade.