Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je odločitev o velikih novembrskih demonstracijah in "novi pogodbi med delom in kapitalom za izhod iz krize" danes začela predstavljati po regijah.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je ob predstavitvi aktivnosti dejal, da nas politika reševanja iz krize evropskih ustanov, ki temelji na ekstremnem varčevanju, naši politiki pa ji sledijo, ne bo rešila, pač pa povečuje revščino in ohranja izjemno visoko stopnjo brezposelnosti. Predloge, o katerih se v zadnjem času govori, pa je označil kot izrazito neprijazne do delavcev.
Sindikati so odločno proti "socialni kapici", pri čemer bi bili tisti, ki zaslužijo več kot 36.000 evrov bruto letno, oproščeni plačevanja prispevkov nad tem zneskom.
ZSSS nasprotuje spremembi zakona o dohodnini, ker bi bil to nov krizni davek, s katerim bi se znižale neto plače delavcev, in opozarja na odpovedi kolektivnih pogodb dejavnosti s strani delodajalcev, s čimer so ogrožene pravice, kot so prevoz na delo, regres, prehrana, odmor; alternative, ki so jo predlagali v obliki 55 ukrepov skupaj z drugimi centralami, pa vlada ne upošteva, je še dejal Semolič.
Štrukelj: Zniževanje minimalne plače je nesprejemljivo
Ali se bo Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS) udeležila demonstracij, je odvisno od vlade, je danes dejal Branimir Štrukelj. Vlada naj opusti razmišljanja o znižanju minimalne plače in zagotovi, da v njeno višino in splošno veljavnost ne bo posegala, je dodal.
Kot je pojasnil, je za njihovo sindikalno centralo, ki ima več tisoč članov z minimalno plačo, zniževanje te plače nesprejemljivo, saj je njen veljavni znesek že zdaj pod pragom tveganja revščine.
Po Štrukljevih besedah v konfederaciji zavračajo tudi vsa razmišljanja o "relativizaciji minimalne plače", ki bi dopuščala podjetjem in zavodom v zasebnem in javnem sektorju, da ob dogovoru s sindikati v podjetjih ali zavodih znižajo veljavno minimalno plačo pod zakonsko opredeljeni prag.
"PS nasprotuje enostranskim posegom v minimalne plače"
Vlada ni sprejela še nobene odločitve o posegu v minimalno plačo, razprava ki jo je na to temo opravila minuli četrtek, je po besedah ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela potekala na podlagi smernic Evropske komisije in iskanja rešitev za gospodarstvo.
Premierka Alenka Bratušek pa je danes v DZ dejala, da Pozitivna Slovenija nasprotuje enostranskim posegom v minimalne plače in da je to še eden od ukrepov, ki se pojavlja v javnosti brez kakšnih vnaprejšnjih dogovorov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.