Jutrišnje stavke zaposlenih v vzgoji in izobraževanju se bo po podatkih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) udeležilo več kot 40.000 zaposlenih iz več kot 90 odstotkov odstotkov vseh javnih vrtcev, dijaških domov in šol. Ob 12. uri bodo posamezni območni odbori sindikata organizirali protestne shode na 11 lokacijah po državi, v Ljubljani bo shod potekal pred vlado. Večjih posebnosti v prometu se po podatkih Sviza zaradi stavke ne pričakuje.
Shodi na 11 lokacijah
Shodi, ki se jih bo po ocenah Sviza udeležilo po od 500 do 2500 stavkajočih, bodo izvedeni v Ljubljani (pred poslopjem vlade), v Mariboru (na Trgu generala Maistra), v Murski Soboti (pri Gradu), v Celju (na Krekovem trgu), v b(na Titovem trgu), v Radovljici (v športni dvorani Srednje šole za gostinstvo in turizem), v Kopru (na Titovem trgu), na Ravnah (na platoju pred Tušem), na Ptuju (pred mestno hišo), v Krškem (v kulturnem domu) in v Kranju (v veliki dvorani občine). Na nekaterih shodih bodo podporo zaposlenim v vzgoji in izobraževanju izrazili tudi župani občin.
Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je dejal, da bo jutri potekala tudi novinarska konferenca, na kateri bo Sviz obvestil javnost o številu stavkajočih. Na tiskovni konferenci bodo tudi razkrili, na kakšen način bo potekala stavka 17. aprila, ki bo pomenila zaostritev.
Štrukelj je dodal, da bodo vlado k pogovorom povabili takoj, predvidoma v četrtek, in videli, kako bo ravnala.
Zahtevali bodo višje plače
Na shodih bodo po napovedih Sviza govornice in govorniki med drugim izpostavili najnovejše podatke o rasti povprečnih plač v posameznih dejavnostih javnega sektorja. Ti po navedbah sindikata dokazujejo, da so se razlike v škodo zaposlenih v vzgoji in izobraževanju še dodatno poglobile in da je rast poprečnih plač v vzgoji in izobraževanju zaostala tudi za rastjo povprečne plače v državi. Povprečna plača v Sloveniji se je namreč lani zvišala za 2,65 odstotka, v izobraževanju le za 1,69 odstotka, razloge za stavko utemeljujejo v Svizu.
Glede na današnjo napoved Branimirja Štruklja, da bodo vztrajali pri rešitvah, ki so se jih v ponedeljek dogovorili z vlado, a jih vlada nato ni parafirala. Po njem bi se neuradno plače vzgojiteljem in učiteljem ter drugim strokovnim delavcem v šolah zvišale za dva plačna razreda, razrednikom pa za tri. Zaposlenim z minimalno ali nižjo plačo bi se regres po dogovoru v povprečju zvišal za 200 evrov, in sicer na 1050 bruto.
Starše prosijo, naj v sredo otrok ne pošiljajo v vrtce in šole
Zaradi stavke v sredo v šolah ne bo pouka, za otroke bodo zagotovili le varstvo, tudi v vrtcih, kjer so ponekod organizirali le dežurne enote, bo program okrnjen. Na Svizu ob tem starše naprošajo, naj otrok ne pošiljajo v vrtce in šole, razen če res ni druge možnosti.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je zato vodstva vrtcev in šol pred sredino opozorilno stavko pozvalo, da poskrbijo za varstvo in oskrbo otrok, ki bodo v vrtec oziroma šolo prišli kljub stavki. Prav tako morajo vzgojno-izobraževalni zavodi pripraviti načrt nadomestitve izpadlega vzgojno-izobraževalnega procesa, so sporočili z ministrstva. Za zaposlene, ki ne bodo stavkali, morajo v vrtcih in šolah organizirati delo.
Na Mestni občini Ljubljana so ljubljanske osnovne šole in vrtce pozvali, naj zagotovijo najmanj eno odprto enoto in delo organizirajo na način, ki bo omogočal varstvo za vse otroke, ki jih bodo starši tja pripeljali na dan stavke, vključno z organizacijo prehrane in prevoza.
Ker številni starši zaradi stavke v sredo ne bodo imeli varstva za otroka, so nekatera podjetja sama poskrbela za varstvo otrok svojih zaposlenih. Iz družbe SIJ Ravne System iz skupine SIJ so tako denimo že sporočili, da bodo sodelavci prostovoljci pomagali pri varstvu otrok, starih od šest do 12 let.
Poskus dogovora, ki bi lahko preprečil stavko, je namreč padel v vodo. Pri Svizu za to krivijo vlado, glavna vladna pogajalka Lilijana Kozlovič pa na drugi strani pravi, da je vladna koalicija pripravila "konkreten predlog, dobro ponudbo", ki pa jo je zaradi finančnega okvira vezala na približevanje sindikatov.
"Z našim bojem za zmanjšanje zaostankov vrednotenja vzgojno-izobraževalnega dela nadaljujemo, ker je vlada danes od praktično dogovorjenega usklajenega dogovora očitno odstopila," je po seji dejal glavni tajnik.
Štrukelj je včerajšnje dogajanje in poznejše nepričakovane zaplete o parafiranju že dogovorjenega in usklajenega ter zavajajoče izjave glavne vladne pogajalke o tem, da se Sviz ni približal v pogajanjih, komentiral na tiskovni konferenci.
Najprej je zanikal, da s strani Sviza ni prišlo do približevanj: "To nikakor ne drži in je tudi v nasprotju s tistim, kar je po sestanki pri koalicijskih partnerjih povedala Kozlovičeva." Dejala je, da je odprtih le še nekaj malenkosti, je dejal Štrukelj.
Prišli smo uskladitve vseh ključnih vprašanj, ki so bila izpostavljena v naših stavkovnih zahtevah, je pojasnil: "Zvišanje plač pomočnic vzgojiteljic, vzgojiteljev, knjižničarjev, učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Zahtevali smo posebno delovno mesto razrednika in se dogovorili, da se karierni vzpon za učitelje in druge strokovne delavce poviša za en plačni razred. Usklajen je bil tudi regres."
Lilijana Kozlovič se je s tem strinjala, je dejal Štrukelj. Tekst smo na Svizu uskladili in ga poslali na pogajanja k vladni pogajalki, kljub temu, da datuma izpolnitev teh pogojev nismo natančno dorekli. A ona je tekst, ki ga je prej potrdila, nato zavrnila.
Stavka bo jutri zajela ogromno učiteljev, staršev. Vladni pogajalki pa se ni zdelo potrebno niti toliko, da bi ostala na pogajanjih, ki se bodo sedaj zaključila s stavko. Novih zahtev ne bomo dodajali, bomo pa vztrajali pri obstoječih zahtevah, je opozoril Štrukelj.
"Učitelj sem. Potrpežljivi smo, znamo kaj narediti za druge, ne da bi takoj izstavili račun. A ko na enkrat pokažete, da prezirate ta poklic, postanemo trmasti, odločni in bojeviti." Močno priporočam vladi, da nas ne preizkuša. "Mi smo ta trenutek najbolj ziritirana skupina v tej državi, skupina, ki se zaveda, kaj je na tehtnici. Če bomo šli do konca, bo račun velik."
"Iz nas se oblasti ne bodo norčevale, če bo treba, bomo stavkali do volitev," je še dejal Štrukelj na tiskovni konferenci. Pripravljeni smo se dogovoriti o odprtih treh stvareh, pri drugih pa ne bomo več popuščali, je večkrat ponovil.
Ob vprašanju, ali podpirajo sindikate Jakoba Počivalška, je Štrukelj nemudoma pritrdil, čeprav . "Je pa nedopustno, da nekateri napredujejo dvakrat, delo drugih pa se hkrati razvrednoti. Sedaj bomo počakali do konca marca, vztrajali pri svojih zahtevah, potem bo nastopila nova, silovito zastavljena stavka, predvidoma 17. aprila."
Kozlovičeva: Mandata za parafiranje dogovora s Svizom nisem imela
Generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič je medtem danes povedala, da kot vladna pogajalka ni imela mandata za parafiranje dogovora s šolskim sindikatom Sviz. Koalicija je namreč svoj predlog ponudila "kot paket" in ker ga s sindikalno stranjo, s katere ni bilo približevanja, niso v celoti uskladili, te odgovornosti ni mogla prevzeti, je pojasnila.
Po njenih besedah je bila ponudba, ki so jo dali v ponedeljek, zelo resna in zelo konkretna, a je bila vezana na to, da je potrebno približevanje tudi z druge strani. Pri tem je med predlogi, kjer ni bilo približevanja, omenila vprašanje napredovanj, delovne uspešnosti in tudi same dinamike izplačil.
Po nekaterih informacijah naj bi bilo razlog, da do parafiranja dogovora s Svizom ni prišlo, nasprotovanje drugih sindikatov. Kozlovičeva se je namreč v ponedeljek po srečanju s predstavniki Sviza na pogajanjih dobila še s skupino sindikatov pod vodstvom Jakoba Počivavška. Na vprašanje, ali so se s tem, kar je imel na mizi Sviz, v tej skupini sindikatov strinjali, danes konkretno ni odgovorila.
"Informacijo so prejeli, do nje so se opredelili, seveda pa ima vsak sindikat nek svoj razmislek o tem," je dejala. Je pa pojasnila, da gre njihov razmislek v smeri, da se posameznih skupin ne vrednoti drugače in da na točki, ko pride do parafiranja, seveda vsi sindikati želijo enak sistem. "In to je nedvomno tudi ovira, da pridemo potem do neke skupine rešitve," je dodala. Je pa potrdila, da so Počivavškovi sindikati zahtevali nekaj več, ko so videli, kaj ima na mizi Sviz.
Kozlovičeva je sicer poudarila, da si vlada ne želi stavke in se želi še naprej pogovarjati, seveda pa morajo ravnati odgovorno, tako da bo vse, kar bodo sindikatom ponudili in o čemer se bodo z njimi dogovorili, tudi vzdržno. Ob tem pa je Kozlovičeva poudarila, da bodo tudi sindikalne strani morale narediti razmislek o odgovornem ravnanju na njihovi strani.
Kot je napovedala, bo v četrtek na seji vlade podala celovito informacijo o zadnjem poteku pogajanj in sedanjem stanju. Po njeni oceni gredo zahteve prek okvirjev vzdržnosti, rezerv glede na zadnji mandat ni in težko verjame, da bi vlada mandat še lahko razširila. Je pa to odločitev vlade, je dodala.
Danes se je sicer na pogajanjih dobila s policijskima sindikatoma.
KOMENTARJI (1096)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.