Vladna stran je na današnjih pogajanjih o napovedanih rezih v plače javnih uslužbencev zavrnila enoten sindikalni predlog kot nesprejemljiv. S koordinacijo stavkovnih odborov so se dogovorili, da bo vladna stran svoj zadnji predlog pisno posredovala sindikatom v torek popoldne, pogajanja pa bodo nadaljevali v sredo.
Državni sekretar na ministrstvu za finance Aleš Živkovič je po pogajanjih pojasnil, da je vlada sindikatom danes podrobneje predstavila svoj zadnji približevalni predlog, ki predvideva 10-odstotno znižanje plač in hkratno odpravo plačnih nesorazmerij. Poudaril je, da je ta predlog bistveno izboljšan glede na prvotni predlog, zapisan v predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ, in da je vlada nekako stisnjena v kot.
Če ne bo dogovora, bo DZ obravnaval prvotni predlog
Po Živkovičevih besedah so upali, da se bo sindikalna stran danes odzvala razumno in to uvidela. Vladna stran je tako pričakovala, da bodo sindikati sprejeli njen zadnji predlog, v nasprotnem primeru bo v DZ obravnavan prvotni predlog, sprejet na vladi, ki predvideva 10-odstotno znižanje plač v javnem sektorju in hkratno odpravo tretje četrtine plačnih nesorazmerij.
Sindikati pristajajo na sedemodstotno znižanje plač ob hkratni odpravi obeh četrtin plačnih nesorazmerij, ob tem pa so zapisali tudi pogoje za leto 2013. Dodana so napredovanja v nazive, ki so ustavljena že dve leti, in pa pogoj, da se umaknejo standardi in normativi v šolstvu. Vlada pa predlaga odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij in 10-odstotno znižanje plač, pri regresu pa 50-odstotno znižanje mase sredstev za regres javnih uslužbencev. Že od vsega začetka pa je vlada pripravljena tudi na odmrznitev napredovanj v letu 2013.
S sindikalnim predlogom bi pri plačah na letni ravni prihranili okoli 80 milijonov evrov, z vladnim pa okoli 200 milijonov evrov, kažejo izračuni vlade. Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki se je le za kratek čas oglasil na pogajanjih, je pojasnil, da je sindikalni predlog za vlado nesprejemljiv. "Mi smo že od začetka pogajanj do sedaj popustili na vseh ključnih točkah, pri plačah, pri odpravi nesorazmerij, pri regresu. Pripravljeni smo skleniti kompromis tudi pri ostalih ukrepih, ki se nanašajo na zaposlene v javnem sektorju, sindikati pa trmasto vztrajajo pri svojem. Pravzaprav je ta njihov zadnji predlog tudi njihov edini dosedanji predlog," je povedal po koncu današnjega kroga pogajanj.
Ministri pridejo, zajamejo zrak in odidejo
Vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj je po pogajanjih podvomil v zainteresiranost vlade za sklenitev kompromisa s sindikati. "Ministri pridejo toliko, da zajamejo zrak, vržejo dvakrat oči naokrog po dvorani in odidejo. Tega ne razumem kot neko voljo in pripravljenost, da bi se resno pogajali," je bil kritičen Štrukelj.
Vlada je po njegovih besedah danes predstavila svoja stališča, sindikati pa so na enak način kot vlada od njih prejšnji teden zahtevali, da natančno po vseh 18 oziroma 20 postavkah, ki so na pogajalski mizi, pisno opredeli svoja stališča. Napovedal je, da se bodo sindikati in koordinacija stavkovnih odborov sestali, ko bodo dobili pisni odgovor vlade. Takrat ga bodo preučili in se odločili, ali je v predlogu kaj, kar je mogoče sprejeti, oziroma kaj, kar omogoča nadaljevanje pogajanj.
Štrukelj je opozoril, da se čas izteka, saj je čas za vlaganje dopolnil še do 4. maja, 7. maja pa se začne izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci odločali o predlogu rebalansa letošnjega proračuna in predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ. Zato je volja, ki jo vlada kaže na teh pogajanjih, ko sindikati stavkajo, presenetljivo majhna oziroma enaka nič.
Na očitek Pličaniča, da sindikati pri pogajanjih o plačah zahtevajo še umik normativov, o čemer se bodo pogajali v drugi pogajalski podskupini, je Štrukelj odgovoril, da se vlada do njihove zahteve o umiku standardov in normativov v šolstvu ni želela opredeliti. "To je manevriranje, ki ima na koncu en sam razlog, da bi vlada razloge za neuspeh pogajanj potisnila na sindikalno stran," je ponovil Štrukelj in dodal, da vlada v celoti nosi odgovornost za stopnjevanje konflikta.
S terena prihajajo zahteve po zaostritvi
Še pred začetkom današnjih pogajanj pa je Štrukelj pojasnil, da s terena dobivajo zahteve, da zaostrijo konflikt z vlado na točki javnih storitev in socialne države, tako bi do zaostrovanja stavke lahko prišlo prej, kot je sam predvideval. To pomeni, da zaostrovanje ni izključeno tudi v prihodnjih tednih, je pojasnil vodja koordinacije. Po njegovem mnenju je to odvisno od ravnanja vlade, saj "samo vlada nosi odgovornost za konflikt".
Ob tem je opozoril na mnenje fiskalnega sveta, ki je v petek po njegovih besedah predlagal identično stališče, kot ga je imela sindikalna pogajalska skupina. In sicer, da se do konca leta podaljša interventni zakon, da se plače javnih uslužbencev zamrznejo in da si "v tem času vzamemo čas, da bomo ravnali razumno", je pojasnil Štrukelj. Vlada po njegovih besedah z nerazumnimi predlogi vodi državo v konflikt.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.