
Sporazum, ki ga je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc v torek parafirala z zdravniškim sindikatom Fides, je povzročil trenja v koaliciji in odprl konflikt z drugimi sindikati javnega sektorja. Vlada je sporočila, da bo vladno pogajalsko skupino prosila za dodatna natančnejša pojasnila vseh določb sporazuma s Fidesom. Vlada je tako ministrici za zdravje z vladno pogajalsko skupino danes naložila, da ji v najkrajšem možnem času za obravnavo na naslednji redni seji predloži natančnejša pojasnila k posameznim določbam parafiranega sporazuma s Fidesom, vključno s finančnimi posledicami.
Vlada je namreč danes obravnavala parafiran sporazum s Fidesom in ugotovila, da je v besedilu marsikaj tako navedeno, da ni kristalno jasno, je po seji vlade povedal minister za javno upravo Boris Koprivnikar.
Na podlagi dodatnih pojasnil vladne pogajalske skupine se bo vlada o parafiranem sporazumu tudi odločala. Pogajanja z drugimi skupinami javnega sektorja, ki so zaradi sporazuma s Fidesom zastala, ostajajo po Koprivnikarjevih besedah odprta.
A je ključno vprašanje, kaj je s sporazumom na področju zdravstva. "Ko bo na to vprašanje znan odgovor, bomo tudi vedeli, kako je z nadaljevanjem pogajanj," je dejal Koprivnikar in dodal, da so tako stališče izrazili tudi sindikati javnega sektorja.
Če pogajalska skupina želi, da se sestanejo, se bodo. Če pa bo njihov pogoj, da se vlada najprej opredeli do sporazuma s Fidesom, bo treba po Koprivnikarjevih besedah na to počakati.
Ministrica zagotavlja, da ni prekoračila pooblastil
Ministrica je danes spet zagotovila, da pri sklepanju sporazuma s Fidesom ni prekoračila pooblastil. "Če bo treba, bomo še dodatno pojasnili, ampak kar se mene tiče, je sporazum dogovorjen in rezultat izhodišč oz. pooblastil, ki mi jih je dala vlada," je dejala.
Kot je pripomnila ministrica, je premier Miro Cerar že povedal, da je po tem, ko se je podrobno seznanil s posameznimi točkami tega sporazuma, sam ugotovil, da je bilo "vse v danih okvirih pogajalskih izhodišč".
Fides: Cerar osmešil sebe in izrekel veliko nezaupnico socialnemu dialogu
V Fidesu pa so se ostro odzvali na Cerarjeve besede. Kot opozarjajo, je bil Cerar še v torek zvečer prepričan, da "je sporazum po zagotovilih pristojnih služb, ministrstva za finance, ministrstva za zdravje in ministrstva za javno upravo v skladu z vladnimi izhodišči", v sredo popoldne pa je dejal, da bo dokler sindikati ne bodo zbližali svojih stališč, predlagal, da na vladi z odločitvijo o tem počakajo.
Z izjavo, ki jo je premier podal v sredo zvečer, ko je dejal, da gre pri sporazumu za zahtevno besedilo, zato bodo v četrtek s pomočjo pristojnih ministrstev, strokovnjakov pregledali določila in ugotovili, kaj točno pomenijo, pa po mnenju Fidesa "ni osmešil le sebe, temveč izrekel veliko nezaupnico socialnemu dialogu na področju zdravstva, ministrici za zdravje, celotni vladni pogajalski skupini ter nam, kot reprezentativnemu sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov".
Štrukelj: V sporu smo z vlado, ne sindikati med sabo
Na premierjevo izjavo, da morajo najprej sindikati odpraviti medsebojne sporazume, šele nato bo vlada odločala o sporazumu z zdravniki, se je z ogorčenjem danes odzval tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Branimir Štrukelj, ki je dejal, "da gre za ponesrečen poskus, da bi se medsebojno sprlo sindikate v javnem sektorju".

"Poskus vlade, da se izvleče iz zagate, ki je posledica njenega neresnega pristopa do pogajanj, na račun sistematičnega netenja konflikta med sindikati, je okrepil minister Koprivnikar, ki je lamentiral o neusklajenosti sindikalne strani in si izmislil, da na krovni pogajalski skupini javnega sektorja sedita sindikata, ki imata diametralno nasprotna stališča," pravi Štrukelj in dodaja, da med sindikati javnega sektorja ni nasprotij ter da so stališča do pogajanj povsem poenotena. Prav tako je prepričan, da bo poskus netenja konfliktov sindikate le še tesneje povezal v boju za odpravo varčevalnih ukrepov v času znatne gospodarske rasti, v boju za odpravo anomalij in boljšega vrednotenja najnižje plačanih delovnih mest v skupini J in drugih skupinah.
Štrukelj še dodaja, da sindikati javnega sektorja niso v sporu s Fidesom in ne nasprotujejo sporazumu med zdravniki in vlado. "Smo pa vsak dan v vse ostrejšem konfliktu s slovensko vlado, ki za različne skupine javnih uslužbencev in uslužbenk v okviru enotnega plačnega sistema uporablja povsem različne kriterije. Pogajanja s sindikati javnega sektorja niso propadla zaradi sporazuma z zdravniki, ampak nerazumnega vztrajanja vlade, da se večji del varčevalnih ukrepov odpravi šele v letu 2019, in zato, ker se o odpravi drastičnega, osemodstotnega znižanja plač v 'zujfovskem' letu 2012, sploh ni pripravljena resno niti pogovarjati," je ogorčen Štrukelj.
V Svizu še dodajajo, "da jih je parafiranje sporazuma z zdravniki, ki so si z njim znatno izboljšali plače in izposlovali z veljavnim plačnim sistemom nezdružljive posebnosti, zgolj prisililo v razmislek o preoblikovanju in prilagoditvi naših zahtev dosežkom zdravnikov in zdravnic." To pa je tudi razlog, da nadaljevanje pogajanj na temelju prejšnjih izhodišč ni več mogoče in je kot tako končano, še pravi Štrukelj, ki je vladi zagrozil s stavko.
Koalicija še vedno neenotna glede sporazuma
Je pa sporazum danes znova zaposloval koalicijo. Koalicijski partnerji tudi na današnjem srečanju niso zaprli odprtih vprašanj glede sporazuma s Fidesom, o katerem naj bi sicer vlada odločala prihodnji teden. Po besedah Simone Kustec Lipicer (SMC) pričakujejo, da bodo dialog nadaljevali in dosegli sporazum, ki bo najboljši možni kompromis med pogajalci in najboljša možna rešitev za državljane.

Koalicijski partnerji si namreč še vedno različno razlagajo sporazum, ki ga je ministrica v torek parafirala s sindikatom Fides. V DeSUS in SD so v minulih dneh ocenili, da sporazum ni sprejemljiv in ni rezultat koalicijskega dogovora, poleg tega pa je ogrozil pogajanja s sindikati javnega sektorja. SD je po besedah vodje poslanske skupine Matjaža Hana danes predložil tudi mnenje glede tistih dikcij v sporazumu, ki si jih po njihovih ocenah lahko vsak razlaga drugače.
Vlada bi utegnila danes o tem razpravljati, odločati pa verjetno ne. Premier Miro Cerar je namreč v sredo dejal, da vlada ne more odločati o sporazumu s Fidesom, dokler se sindikati ne dogovorijo med sabo.
Kustec Lipicerjeva je danes poudarila, da je tokrat prišlo do konflikta med sindikati, o čemer da je v sredo govoril tudi predsednik vlade. Po njenih besedah je treba ločiti, kaj je del socialnega dialoga, v katerem sodeluje vlada s socialnimi partnerji, kaj pa del dialoga, ki ga morajo partnerji opraviti v lastnih vrstah.
Po mnenju podpredsednika DeSUS Tomaža Gantarja je dialog med sindikati pomemben, a bo treba verjetno najti še kakšno drugo rešitev. Danes je še ocenil, da je rešitev glede sporazuma sicer možno najti. Han pa je poudaril, da je socialni dialog tripartiten, v njem sodelujejo sindikati, delodajalci in vlada, ki pa se pogovoru ne more izogniti.
Zamrznjena stavka zdravnikov je sicer zaradi zapletov glede že parafiranega sporazuma z vlado lahko ogrožena. Po mnenju vodje poslanske skupine SMC so za to odgovorni vsi, ki sodelujejo v pogajalskem procesu. Ne le vlada, pač pa tudi sindikati, vsi skupaj pa so odgovorni do državljanov, je dejala.
Če sporazum pade, bo to za Fides pomenilo izredne razmere, pa je včeraj opozoril Kuštrin. V Fidesu poudarjajo, da ima posamezni sindikat po konvenciji Mednarodne organizacije dela pravico, da se pogaja in izpogaja. S tem zavračajo očitke, da bi bili oni razlog za propad pogajanj s sindikati javnega sektorja.
KOMENTARJI (489)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.