Slovenija

Štrukelj opozarja Zvera

Ljubljana, 19. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pri imenovanju ravnateljev je treba izključiti politično mnenje in upoštevati mnenje učiteljskega zbora opozarja glavni tajnik SVIZ.

Branimir Štrukelj, glavni tajnik SVIZ
Branimir Štrukelj, glavni tajnik SVIZ FOTO: POP TV

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) od šolskega ministra Milana Zvera tudi pričakuje, da bo jasno in javno ravnal s predhodnim mnenjem učiteljskega zbora pri imenovanju ravnateljev in pri tem izključil politično mnenje.

"Za slovensko izobraževanje bi bilo zelo slabo, če bi se pri imenovanju ravnateljev iskalo politično kompatibilnost s politično oblastjo," je dejal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj, ki ocenjuje, da je bil dosedanji uzakonjen postopek izbire ravnatelja dober in pravilen. Pri tem je izpostavil zlasti pomen predhodnega mnenja učiteljskega, vzgojiteljskega oz. predavateljskega zbora. "Vzgojitelji in učitelji vedo, kdo izmed njih je sposoben voditi vrtec, šolo oz. dijaški dom, kdo lahko vodi pedagoški proces in bo znal poskrbeti za urejeno delovno okolje, spodbujati ustvarjalnost in pozitivno delovno vzdušje, bo znal prisluhniti učencem, dijakom in njihovim staršem ter bo našel primerne odgovore ob strokovno ali vzgojno zahtevnih situacijah," meni Štrukelj. Zato od ministra zahteva, da javno pove, kakšno je njegovo stališče do predhodnega mnenja strokovnega zbora in kako ga bo upošteval pri dajanju soglasja.

Odločitev ministra o podelitvi soglasja k imenovanju ravnateljev bi morala temeljiti na večinski podpori učiteljskega zbora ravnatelju, razen v primeru, ko so bile v postopku imenovanja storjene kršitve ali ravnatelj ne izpolnjuje pogojev za zasedbo mesta. Če je mnenje strokovnega zbora odklonilno, bi moral minister to upoštevati in izdati negativno mnenje in obratno, menijo v sindikatu.

Minister Milan Zver
Minister Milan Zver FOTO: Dare Čekeliš

Štrukelj je opozoril, da tudi pred Zverom ministri niso včasih dajali pozitivnih soglasij, vendar pa v glavnem zaradi manj kot polovične podpore strokovnih zborov. Poleg tega pa morajo ministri ob negativnem soglasju dati tudi obrazložitev, zakaj so se tako odločili, da se lahko "nesojeni" ravnatelji pritožijo, je še dejal Štrukelj.

Postopek za imenovanje ravnatelja je določen v zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Za ravnatelja javnega vrtca je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje za vzgojitelja ali svetovalnega delavca, ima najmanj pet let delovnih izkušenj v vzgoji in izobraževanju ter ima naziv svetnik ali svetovalec oziroma najmanj pet let naziv mentor in opravljen ravnateljski izpit. Ravnatelja imenuje in razrešuje svet javnega vrtca oziroma šole. K imenovanju in razrešitvi si mora svet pridobiti soglasje ministra.

Svet javnega vrtca oziroma šole si mora pred imenovanjem ali razrešitvijo ravnatelja pridobiti mnenje vzgojiteljskega, učiteljskega oziroma predavateljskega zbora in mnenje lokalne skupnosti, na območju katere ima javni vrtec oziroma šola sedež, kadar je ustanovitelj javne šole oziroma vrtca samoupravna narodna skupnost, pa tudi mnenje te skupnosti. Vzgojiteljski, učiteljski oziroma predavateljski zbor o mnenju glasujejo tajno.

Sporna (ne)imenovanja

Branimir Štrukelj, ki je šolskemu ministru v sredo na temo imenovanja ravnateljev poslal tudi pismo, je poudaril, da je Zver že javno izjavil, da njegova politika ob imenovanju ravnateljev ne bo nič drugačna od dosedanje. Kljub temu pa so nekatere odločitve sprožile začudenje in zadovoljstvo. Denimo na OŠ Beltinci, ko je 90 odstotkov učiteljskega zbora dalo kandidatki za ravnateljico podporo, Zver pa ji je dal negativno soglasje in postopek imenovanja se je zaustavil. Na OŠ Muta pa je dobila kandidatka za ravnateljico tri od 35 glasov učiteljskega zbora, pa je ravnateljica dobila pozitivno soglasje ministra. Pri Zavodu za slepo in slabovidno mladino pa naj bi ravnateljica že dobila soglasje strokovnega zbora, minister pa že tri mesece ni dal soglasja.

Šolsko ministrstvo neprijetno presenečeno

Na šolskem ministrstvu so neprijetno presenečeni nad ravnanjem SVIZ-a, "ki dela v nasprotju z dogovori o sodelovanju in partnerstvu. Poteze vodstva sindikata kažejo bolj na promocijo sindikata kot na resnično željo po skupnem reševanju problemov," so na ministrstvu zapisali v izjavi za javnost.

Dokaz za tako promoviranje naj bi bil njihov način komuniciranja z ministrstvom, ki poteka v obliki odprtih pisem preko sredstev javnega obveščanja.

SVIZ s svojim zadnjim ravnanjem, s katerim ministru Zveru očita politično kadrovanje ravnateljev, kaže na to, "da sam deluje pristransko, zato izgublja svoje primarno poslanstvo in se spreminja v politično organizacijo", menijo na ministrstvu.

Četudi predhodnik Zvera, nekdanji šolski minister Slavko Gaber, v zadnjih 15 mesecih ministrovanja kar 19-krat ni dal soglasja k imenovanju ravnateljev oz. ravnateljic, je SVIZ molčal. "Takoj pa se je oglasil ob izdaji prvega nesoglasja novega ministra, čeprav je bil v šestmesečnem ministrovanju le en primer, da minister Zver ni dal soglasja k imenovanju," je še zapisano v izjavi za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek