Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je danes povedal, da številke v gradivu vladne strani za nadaljevanje pogajanj o stavkovnih zahtevah koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja dokončno potrjujejo, da so bili žrtve manipuliranja s podatki. Tako so podatki o realizaciji 2012 in o planu oz. proračunu za 2013 samo v evrih, Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (Sviz) pa je izračunal še odstotke.
"V povprečju bo znižanje 7,75-odstotno, kar problematizira trditve predsednika vlade Janeza Janše in nekdanjega finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki sta mesece zavajala slovensko javnost, češ da bo znižanje mase plač 5-odstotno, kar je seveda še ena od ilustracij kredibilnosti vlade," je poudaril Štrukelj in posvaril, da dokler ne bodo doseženi cilji iz stavkovnih zahtev, je stavka v "zraku".
Dodal je, da sta oba vedela, da manipulirata s podatki, ker sta vedela, da bo realizacija stroškov v letu 2012 višja. Manipulativno trditev o 5-odstotnem znižanju pa je po njegovih besedah prevzela tudi javnost.
Štrukelj je še enkrat ponovil, da Slovenija za razliko od velike večine evropskih držav koncentrira uničujoče varčevalne ukrepe na izobraževanju, saj nikjer drugje v javnem sektorju niso posegi tako drastični kot na tem področju.
Vrhunec tega so glasbene šole, ki naj bi imele po izračunih Sviza 17-odstotno znižanje oziroma osem milijonov evrov manj. Za višje šole je predvideno 14-odstotno znižanje (dva milijona evrov manj), za osnovne šole 11,6-odstotno (73 milijonov evrov manj), za srednje šole pa 9,5-odstotno znižanje ali 23 milijonov evrov manj.
Štrukelj je tudi opozoril, da so v gradivu navedeni ukrepi, s katerimi bi znižali plačno maso. V osnovnem šolstvu se med drugim omenja tudi povečanje obveznosti učiteljev, pri čemer se sprašuje, ali ni tega ukrepa minister za izobraževanje Žiga Turk že pred enim mesecem umaknil ali "pa se je mogoče samo malo šalil".
Sviz zato od ministrstva pričakuje tudi pojasnilo o tem. Dokler odgovora ne bodo dobili, pa v okviru pogajanj o zakonu o delovnih razmerjih ne bodo pristali na, kot pravi, radikalno skrajševanje odpovednega roka s 120 na 60 dni. Glavni tajnik Sviza pri tem ne izključuje možnosti vložitve zahteve za začetek postopka za razpis referenduma.
Podatki so znani že štiri mesece
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so pojasnili, da so podatki, ki so bili dostavljeni sindikatom, pripravljeni na osnovi proračuna za leto 2013, ne pa formalni predlog vladne strani. Ministrstvo še potrjuje, da so bili vsi predlogi, ki zadevajo spremembo standardov in normativov, že pred časom umaknjeni iz procedure v pričakovanju dogovora s sindikati ali celovite rešitve za vse javni sektor.
Kot je po zadnjem krogu pogajanj pojasnil minister Turk, si vlada na teh pogajanjih prizadeva za "dolgoročno, vzdržno in verodostojno racionalizacijo javnega sektorja". V primeru sporazuma bi vlada, ki sicer, kot je minister poudaril, "še ni odstopila od ničesar", razmislila o možnosti, da bi predlagala spremembo zakona o izvrševanju proračuna in torej omogočila prilagoditev nekaterih stroškov v javnem sektorju.
"Ocenjujemo, da je neustrezno govoriti, da kdo zavaja, saj gre pri odstotkih vedno za to, kaj je celota, od katere se izračuna tak ali drugačen odstotek. Od tod izvirajo razlike. Številka v proračunu je samo ena, zato je razprava o zavajanju neproduktivna," so še zapisali na ministrstvu.
Podatki so torej znani že štiri mesece, opozarjajo na ministrstvu in dodajajo, da jih je Turk takrat predstavil deležnikom prav z namenom, da se poiščejo ustrezne rešitve, ki bi v čim manjši možni meri prizadele posamezne zavode.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.