Stroški poletov najvišjih slovenskih predstavnikov so izjemno visoki. Najem letala za predsednika republike Danila Türka za oktobrski obisk v Sarajevu je stal 89.100 evrov, od tega je urad predsednika plačal 63.642,86 evra, preostalo pa člani delegacije iz drugih državnih organov. Zadnji polet predsednika vlade Boruta Pahorja v Bruselj z najetim letalom pa naj bi predvidoma stal 15.860 evrov oziroma 1750 evrov na potnika. Končnega računa v njegovem kabinetu še niso prejeli. Kot so pojasnili za 24ur.com, stroške za posameznega člana delegacije krije organ, iz katerega ta prihaja.
Cena povratne letalske vozovnice za Sarajevo na redni liniji z Adria Airways, ki sicer nikakor ni med najcenejšimi evropskimi letalskimi prevozniki, stane za dva dni od 319 do 369 evrov. Povratna vozovnica za Bruselj v istih pogojih pa stane od 260 do 793 evrov. Predsednik države bi tako lahko za enkratno pot z najetim letalom v Sarajevo z redno linijo potoval najmanj 172-krat, Pahor pa v Bruselj 20-krat, če upoštevamo dražjo vozovnico.
Pa bodimo prizanesljivi. Predsednik Türk je v Bosno in Hercegovino potoval s še dvanajstimi spremljevalci, leteli pa so z luksuznim letalom Global Express, ki ga je urad najel pri švicarski drzžbi Jet Aviation. Tudi če bi vseh 13 letelo z redno linijo, bi še vedno vsi lahko odpotovali v Sarajevo najmanj 13-krat. Predsednik je sicer v okviru obiska z najetim letalom obiskal tudi Mostar in Banjaluko, kar je že zajeto v omenjeno ceno.
Premier Pahor je v Bruselj potoval z letalom podjetja Gio, ki ima v svoji floti največ devetsedežna letala. Če je torej premier napolnil njihovo največje letalo, bi za isto ceno še vedno vseh devet lahko v Bruselj in nazaj potovalo najmanj dvakrat.
Kot so za 24ur.com pojasnili v uradu predsednika republike, predsednik ''vedno uporablja najeto letalo, ko se odpravi na uradni ali državniški obisk v tujo državo, saj to zahtevajo meddržavni običaji in s tem povezan protokol'". Doslej je bila edina izjema pot na Hrvaško, kamor je predsednik Türk potoval z avtomobilom. Pri drugih letih, ki jih opravi predsednik za delovne obiske in podobno, uporablja redne linije, najeto letalo pa takrat, ko ni ustreznih rednih letalskih povezav glede na čas in destinacijo potovanja, so še pojasnili.
Na vprašanje o morebitnih zniževanjih tovrstnih stroškov v času gospodarske krize pa v uradu predsednika odgovarjajo, da si ''ves čas prizadevamo in tudi v prihodnje si bomo prizadevali, da bi predsednik republike opravljal svoje uradne dolžnosti, povezane z obiski tujih držav, s čim manjšimi stroški in obremenitvami davkoplačevalcev in upamo, da bo kmalu tudi pri letalskih prevozih mogoče najti čim cenejšo rešitev''. V kabinetu predsednika vlade pa so na isto vprašanje odgovorili takole: "Vlada Republike Slovenije in tudi njen predsednik si bosta vseskozi prizadevala za čim pogostejšo uporabo rednih letalskih povezav pri potovanjih v tujino. Enako bosta predsednik vlade in tudi njegov kabinet ravnala, ko bo šlo za nočitve v tujini."
Sicer pa naj bi bil pri stroških za najeta letala rekorder nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.
Ena od najdražjih poti (iz Ljubljane v Armenijo in nato v Kirgizijo,
nazaj v Erevan in potem še v Gruzijo in Azerbajdžan) za 37-člansko
delegacijo je po poročanju časnika Večer stala 85.000 evrov.
Kot zanimivost pa še to: v letošnjem letu je kabinet predsednika vlade za stroške letalskih prevozov namenil 132.169 evrov, pri čemer je treba upoštevati, da je takratni premier Janez Janša zaradi predsedovanja Evropski uniji pogosto potoval v tujino. Türk je slabo polovico te vsote porabil samo za dvodnevni obisk Bosne. Eden najdražjih obiskov na ravni predsednika vlade v letu 2008 je bila pot v Peru, kjer se je Janša udeležil vrha EU (Latinska Amerika). Pot je stala 38.572 EUR, so za 24ur.com pojasnili v kabinetu.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.