Dobra dva tedna po ledeni ujmi se je življenje v večjem delu Slovenije vrnilo v ustaljene tirnice. Sanacija škode, ki jo je povzročil žledolom, je v polnem teku, večina prebivalstva pa je že dobila elektriko. A v času, ko je bila Slovenija ujeta v ledeni oklep, so mnogi kupovali agregate in se na ta način oskrbovali z električno energijo. Stroški nakupa agregata in goriva pa so precej visoki. Če navedemo samo en primer - v Mercatorju pravijo, da so cene odvisne od zmogljivosti agregata, recimo cena za močnejše oziroma dizelske agregate se giblje okoli 1400 evrov, medtem ko 2kW agregat dobite za nekaj več kot 260 evrov, 2,6 kW pa za dobrih 318 evrov.
Med tistimi, ki so se oskrbovali z agregati, je tudi naša bralka, ki prihaja in Logatca. Sprašuje se, ali lahko pričakuje kakšen solidarnostni ukrep, saj je bil nakup agregata zaradi skrajnih vremenskih pogojev nujen. Njeno vprašanje smo naslovili na Občino Logatec. Župan Berto Menard pojasnjuje, da je za kritje stroškov za porabljeno gorivo za agregate pristojna in odgovorna Elektro Ljubljana. Kot dodaja župan, je distributer električne energije, ki zagotavlja dobavo in jo mesečno zaračuna, dolžan poravnati stroške, ki so posledica izpada elektrike. Občina je že prejšnji teden na omenjeno distribucijsko podjetje naslovila prošnjo po kritju stroškov za gorivo, ki se je in se še uporablja za agregate na območju celotne občine.
Po pojasnila smo se zato obrnili na Elektro Ljubljana in tudi njih povprašali, ali lahko posamezni odjemalci pričakujejo kakšen solidarnostni ukrep. Iz njihove službe za odnose z javnostmi so sporočili, da zaenkrat tovrstna pomoč ni predvidena, bodo pa pokrili stroške agregatov moči nad 100 kW. "Do okvar na omrežju in izpada električne energije je prišlo zaradi višje sile, zato nismo z ničemer zavezani k povračilu škode, ki je nastala zaradi izpada," so zapisali. Vsem odjemalcem pa svetujejo, da svojemu dobavitelju sporočijo dejansko stanje števca. Tako bodo račun za električno energijo prejeli po dejanski porabi, ki bi morala biti zaradi izpada seveda nižja.
Na Občini Logatec pravijo, da se zavedajo, da je tako sanacija kot kritje stroškov za Elektro Ljubljana velik zalogaj. Dodajajo, da imajo v proračunu določene rezerve, a stroškov ne bodo mogli pokriti v celoti. Občanom sporočajo, da jim bodo prisluhnili in pomagali, v kolikor bodo finančna sredstva to dopuščala.
Elektro podjetja pozivajo: Javite stanje števca
Poleg Elektra Ljubljana imamo v Sloveniji še štiri distribucijska podjetja, ki gospodinjstvom dobavljajo energijo. Tudi na njih smo naslovili isto vprašanje, saj je ledena ujma zajela vso Slovenijo.
V Elektru Maribor pravijo, da morajo stroške nabave goriva za agregate, ki so jih nabavili posamezni odjemalci, kriti odjemalci sami. Za agregate, ki so v lasti Elektro Maribor ali jih je ta nabavili ter za agregate, ki so prispeli z mednarodno pomočjo in agregate Slovenske vojske, pa krije stroške goriva Elektro Maribor. Menijo pa, da bi morale pri odpravi posledic naravne nesreče lokalne skupnosti in država sprejeti solidarnostne ukrepe za tiste, ki so bili prizadeti zaradi izpada električne energije.
Tudi v Elektru Celje pravijo, da mora stroške za poravnavo agregata poravnati lastnik, ki je agregat uporabljal. Elektro Celje stroške za gorivo poravna le v primeru, da so sami namestili agregat. Odjemalcem svetujejo, da se za vse informacije glede možnosti za povrnitev stroškov goriva pri uporabi agregatov obrnejo na civilno iniciativo.
V njihovi hčerinski družbi Elektro Celje Energija pojasnjujejo, da bodo odjemalci na mesečnem pavšalu za februar prejeli položnico z nespremenjenim zneskom za energijo, razlika med porabo pa se bo obračunala ob letnem poračunu. Dodali so še, da kljub temu, da so utrpeli izpad dohodkov in poslovno škodo ne bodo podražili energenta.
V Elektru Gorenjska so pojasnili, da so težave v času ujme reševali s pomočjo agregatov, ki so bili priključeni na transformatorske postaje, končni uporabniki pa so bili tako oskrbljeni z električno energijo na enak način, kot bi bili priključeni na distribucijsko omrežje. Stroške nafte za te agregate krije Elektro Gorenjska.
Na posameznih lokacijah so se sicer gospodinjstva oskrbovala s samostojnimi agregati, ki so bili priključeni v okviru hišne inštalacije oziroma neposredno na uporabnike (skrinja, pralni stroj, TV, ..). A s tem se števec ni obračal in posledično ni prišlo do rabe električne energije. Stroške goriva za agregate pa morajo pokriti sami. Odjemalcem pa svetujejo, da od 1. do 5. v mesecu sporočajo števčno stanje in se tako izognejo visokim letnim poračunom.
Iz Elektra Primorska so sporočili, da so v izrednih razmerah, ki so vladale na Postojnskem in Pivškem, agregate prioritetno nameščali na transformacijske postaje, ki so oskrbovala gospodinjstva. V dogovoru z medobčinskim kriznim štabom občin Postojna in Pivka so pomagali tistim poslovnim subjektom na lastnih transformacijskih postajah, ki so ostali brez elektrike. Poudarjajo pa, da gre za prehodni solidarnostni ukrep, saj so se stroški delovanja družbe izjemno povečali.
Preko agregatov, ki so nameščeni na transformatorske postaje, se še vedno napaja približno 3300 odjemalcev. Stroške goriva teh agregatov krije Elektro Primorska, so pojasnili. Dodajajo pa, da navodila glede obračuna omrežnine pričakujejo s strani Javne agencije Republike Slovenije za energijo in pa seveda vlade.
Več odgovorov bo dal interventni zakon
Naša vprašanja smo naslovili tudi na vlado. Kot je že znano, vladna delovna skupina, ki jo vodi minister za infrastrukturo Samo Omerzel, preučuje potrebne spremembe zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic ledene ujme. Kot so nam pojasnili na infrastrukturnem ministrstvu, bodo na naša vprašanja o solidarnostnih ukrepih lahko odgovorili šele, ko bo sprejet interventni zakon. Minister Omerzel je že izrazil željo, da bi se to zgodilo marca.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.