Kot so sporočili iz Termita, so strokovna izvedeniška mnenja podali Senko Pličanič z ljubljanske pravne fakultete, Borut Vrščaj s Kmetijskega inštituta Slovenije in Mihael Brenčič z naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani.

"Mnenja nakazujejo, da je bilo poročilo Agencije RS za okolje (Arso), ki je lani poleti ugotovilo, da je Termit povzročil okoljsko škodo tlom, neustrezno, saj na analiziranem območju tla sploh še niso vzpostavljena in posledično okoljska škoda tlom sploh ni mogla nastati," so znova poudarili.
Ob tem so izrazili pričakovanje, da bo Arso prednostno vodil postopek dejanskega ugotavljanja okoljske škode tlom in tudi na podlagi današnjih strokovnih mnenj preklical rezultate svoje lanskoletne analize oz. poročila.
Termit izpostavlja, da je Arso preučeval porušene oz. zmlete vzorce, analizo pa bi moral v skladu z mednarodno priznanimi standardi in slovensko zakonodajo narediti na neporušenih vzorcih. Poročilo Arsa je po njihovem napačno tudi v predpostavki, da gre pri preiskovanem materialu za naravna tla in ne gradbeni material, čeprav celo iz poročila izhaja, da so preiskovali umetni nasip. Terenske meritve so ob tem pokazale, da ni prisotnih spornih snovi.
Na ministrstvu za okolje in prostor so pred časom pojasnili, da Arso v primeru podjetja Termit vodi ugotovitveni postopek glede ugotavljanja okoljske škode. Ker postopek še traja, več informacij ne morejo podati, so dodali.
Kazenska ovadba odgovornih v Termitu
Pred slabim tednom dni smo poročali, da so ljubljanski kriminalisti kazensko ovadili odgovorne osebe Termita zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Od leta 2010 do sredine 2019 so pri obratovanju naprave za predelavo odpadkov kršili določila zakona o varstvu okolja s tem, da so obratovali v nasprotju z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem.
Moravčani so dolga leta opozarjali, "da se na območju Občine Moravče dogajajo stvari, ki se ne bi smele dogajati in ki škodijo naravi, predvsem pa zdravju ljudi, ki živijo okoli območja deponije".
Le nekaj dni za tem je vodstvo podjetja Termit zahtevalo celo notranji nadzor nad delom policije, češ da so nekateri visoki predstavniki osebno vpleteni v zadevo Termit. V družbi ves čas poudarjajo, da izsledki strokovnih mnenj ugotavljajo, da Termit ni kršil okoljevarstvene zakonodaje in da okoljska škoda na njegovem rudarskem območju ni nastala, kaj šele, da bi bilo mogoče govoriti o sumu storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja.
Ob tem se sprašujejo, kakšno vlogo ima v tej zgodbi Matjaž Marolt, eden glavnih predstavnikov Ljudske iniciative Moravče, ki je zaposlen na visokem položaju znotraj policije. Zato so na Generalno policijsko upravo in na ministrstvo za notranje zadeve podali predlog za uvedbo notranjega nadzora nad delom posameznih predstavnikov policije, ki so sodelovali v zadevi Termit.
Društvo Ljudska iniciativa Moravče (LIM) je v današnjem odzivu na obtožbe Termita zapisalo: "V Društvu LIM smo prepričani, da bo sodni pregon vpletenih v predelavo odpadkov v podjetju Termit razgalil širše politično-gospodarske sprege v trgovini z odpadki v naši državi in njeni soseščini, zaradi česar javno pozivamo organe pregona, da se obrnejo na nas za posredovanje vseh dokumentov, ki smo jih pridobili in so povezani s predelavo odpadkov v Moravški dolini." Prav tako predstavnik društva Jurij Kočar zatrjuje, da v dosedanjem postopku kriminalistične preiskave njihov član Matjaž Marolt ni imel niti najmanjšega vpliva, niti ni imel možnosti vplivati na potek kriminalistične preiskave. "Vsakomur, ki vsaj malo pozna predkazenski postopek preiskave, je jasno, da preiskavo usmerja in vodi državno tožilstvo, s katerim pa Matjaž Marolt ali kateri drug član našega društva ni imel nobenega stika."
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.