Slovenija

Ministrstvo: Nad gradnjo bodo bdeli inšpektorji

Ljubljana, 08. 03. 2013 09.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
61

Uredba o gradnji enostavnih in nezahtevnih objektov, ki omogoča, da investitor hitreje in ceneje pridobi gradbeno dovoljenje, je po mnenju strokovne javnosti zelo škodljiva, saj lahko vodi do primerov nevarne gradnje. Pristojno ministrstvo očitke zavrača.

Potem ko smo v začetku tedna poročali, da je vlada sprejela novo uredbo o gradnji enostavnih in nezahtevnih objektov, se je zdaj odzvala še strokovna skupina Odgovorno do prostora!, ki je prepričana, da je novela izjemno škodljiva za dolgoročni razvoj Slovenije, zato bi bilo njeno izvajanje nujno treba zadržati.

Po mnenju strokovne javnosti rešitve nove uredbe lahko vodijo do primerov nevarne gradnje, ki lahko ogroža premoženje, zdravje in življenje ljudi, promet, sosednje objekte oziroma okolico.
Po mnenju strokovne javnosti rešitve nove uredbe lahko vodijo do primerov nevarne gradnje, ki lahko ogroža premoženje, zdravje in življenje ljudi, promet, sosednje objekte oziroma okolico. FOTO: Blaž Garbajs

Kot pojasnjujejo strokovnjaki, je vlada v odhajanju 28. februarja 2013 sprejela novo uredbo o gradnji enostavnih in nezahtevnih objektov, ki po mnenju strokovne javnosti predstavlja nov korak v razkroju slovenskega sistema urejanja prostora in dokazuje skrajno stopnjo razhajanja med strokovno in politično javnostjo. Opozarjajo, da se je strokovna in širša javnost z rešitvami nove uredbe lahko seznanila šele po javni objavi v uradnem listu.

Vsi vemo, da je že ne dovolj premišljena postavitev gola za nogomet na šolskem igrišču lahko smrtno nevarna, vemo tudi, da 4 m visoke ograje potrebujejo statično presojo, prav tako vemo, da je takšna presoja potrebna tudi pri gradnji objekta, ki ni pritličen. Skupina strokovnjakov

Skupina Odgovorno do prostora! uveljavitvi nove uredbe odločno nasprotuje in zahteva, da vlada zadrži izvajanje nove uredbe ter jo v najkrajšem možnem času v celoti odpravi. "O novih rešitvah naj minister odpre javno in ustrezno strokovno podprto posvetovanje, ki bo vodilo do vsesplošno bolj sprejemljivih rešitev," še opozarjajo.

Ministrstvo: Javna razprava je bila

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor očitke, da ni bilo javne razprave, zavrača. "Osnutek uredbe je bil objavljen na spletni strani ministrstva 14. septembra 2011, javna razprava pa je potekala 30 dni. V razpravo je bila vključena vsa zainteresirana strokovna in splošna javnost. Mnenja, predloge in pripombe so poleg resornih ministrstev, upravnih enot, občin in drugih pristojnih služb podale tudi strokovne organizacije, kot so Inženirska zbornica Slovenije in Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, skupina Odgovorno do prostora ter druge organizacije, ki delujejo na področju graditve in urejanja prostora, pripombe pa so bile posredovane tudi s strani investitorjev, podjetij in fizičnih oseb," navajajo na ministrstvu.

Na ministrstvu zatrjujejo, da v samem zakonu o gradnji objektov še vedno obstajajo ustrezne varovalke, ki preprečujejo, da bi se enostavni in nezahtevni objekti gradili tako, da bi to vplivalo na varnost objektov.

Po mnenju strokovne javnosti pa rešitve nove uredbe lahko vodijo do primerov nevarne gradnje, ki lahko ogroža premoženje, zdravje in življenje ljudi, promet, sosednje objekte oziroma okolico. Prav tako opozarjajo, da uredba ni zapisana v pravnem jeziku države Slovenije, saj nezahtevni in enostavni objekti v njej niso klasificirani po zahtevah uredbe o klasifikaciji vrst objektov in objektih državnega pomena, kar pomeni, da teh objektov ne bo mogoče v celoti evidentirati in podatkov o njih ne zbirati, obdelovati, analizirati ali posredovati na standardiziran način. Prav tako opozarjajo, da je z novo uredbo vlada posegla v pristojnosti lokalnih skupnosti, saj je kar sama določila pogoje za umeščanje posegov v prostor.

Glede morebitnih kršitev na ministrstvu odgovarjajo, da so tudi v primeru enostavnih in nezahtevnih objektov ter izvedbe vzdrževalnih del predpisani inšpekcijski nadzor, prekrški in globe, ki se izrečejo v primeru kršitev zakona. Glede na navedeno ni mogoče trditi, da bo ogrožena varnost objektov in da bo to negativno vplivalo na krajino, opozarjajo na ministrstvu.

Uredba o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje bo začela veljati 9. marca.

Kot smo poročali, naj bi se z novo uredbo v Sloveniji bistveno povečale možnosti za gradnjo objektov, za katere ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja (enostavni objekti za 35 odstotkov) in za katere se lahko izda gradbeno dovoljenje brez projektne dokumentacije (nezahtevni objekti za 50 odstotkov). Uredba bo tako uvedla neke vrste "mini legalizacijo".

Vsa odgovornost na ramenih investitorjev

Zahtevni objekti niso več niti odlagališča komunalnih odpadkov.
Zahtevni objekti niso več niti odlagališča komunalnih odpadkov. FOTO: Miro Majcen
Čakalna vrsta črnograditeljev, ki bodo želeli legalizirati svoje objekte na osnovi nove uredbe, je dolga. Večina nelegalno zgrajenih objektov je bila umeščena v prostor brez upoštevanja strokovnih dognanj o razvoju in gradnji v prostoru, ki jih povzemajo določila občinskih prostorskih aktov. Skupina Odgovorno do prostora!

Strokovnjaki opozarjajo, da vrste in značilnosti nezahtevnih in enostavnih objektov v novi uredbi presegajo vse razumne meje, hkrati pa država odgovornost za njihovo varnost oz. morebitno škodo, ki so jo doslej nosili projektanti kot nosilci specialističnih znanj, prenaša na investitorje. Z novo uredbo so kot nezahtevne ali enostavne gradnje dopuščene tudi gradnje, ki so večetažne, športna igrišča v velikosti do 10.000 kvadratnih metrov, zidanice do velikosti 80 kvadratnih metrov, stavbe s površino do 150 kvadratnih metrov in tudi ograje, visoke do štiri metre. Določila občinskih prostorskih načrtov pa veljajo le v primerih, ko so ugodnejša za investitorje.

Strokovna javnost se odziva tudi na trditve ministrstva, da se bodo z novo uredbo investicije pocenile, kar naj bi imelo pozitiven vpliv na trenutno gospodarsko situacijo. Tako pravijo, da je zelo težko oceniti, kako bodo novi seniki, zidanice, visoke ograje in podobni objekti brez strokovno pripravljene dokumentacije prispevali k izboljšanju gospodarskih razmer v državi, še nekoliko težje pa, kakšen bi bil lahko vpliv napovedane "mini legalizacije" na stanje nacionalnega gospodarstva.

Ker uredba ne zahteva, da mora biti gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov obvezno skladna z namensko rabo zemljišč, je mogoče, da bo po novem na primer dopuščena gradnja zidanic na površini kmetijskega zemljišča, ki je bilo do zdaj namenjeno pridelovanju grozdja, opozarjajo strokovnjaki.

S črnimi gradnjami zaznamovan prostor lahko brez dvoma predstavlja le izjemno omejen vir gospodarskega razvoja, opozarja skupina strokovnjakov in dodaja, da so mnogi predeli Slovenije prav zaradi zniževanja pomena strokovnega dela in neizvajanja ukrepov na področju urejanja prostora z nelegalno gradnjo že negativno zaznamovani.

V skupini Odgovorno do prostora so med drugimi predstavniki zbornice za arhitekturo in prostor, inženirske zbornice, inštituta za politike prostora, fakultet za arhitekturo in za gradbeništvo, oddelkov za krajinsko arhitekturo na Biotehniški in za geografijo na Filozofski fakulteti, društev krajinskih arhitektov ter urbanistov in prostorskih planerjev ter zveze geodetov.

Primerjava stare in nove uredbe glede gradnje enostavnih in nezahtevnih objektov
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

24vohomurckov
10. 03. 2013 18.05
....če samo pogledamo ,na kakšnih mestih pri nas gradijo hiše,potem nam je lahko kristalno jasno kako nad tem bdijo inšpekcije!......in močno dvomim,da bodo zdaj delale kaj bolj zagnano in predvsem strokovno!
Uporabnik811241
09. 03. 2013 08.39
+1
Problem pri tem je ,da se moraja prijavit gradbišče na inšpektorat in tako te že prvi dan obišče inšpektor ti naloži preglede odrov zaščitne naprave in tako naprej torej bo zraven niske cene izvajalec dobil veliko dodatnih stroškov !! Vsi tisti ,ki pa delajo na črno pa ni problema saj inšpektorja ne bo ker bo na prijavljenih gradbiščih !!
flum
09. 03. 2013 07.19
+3
Absolutno prov, vendar inšpektorji več odgovornosti ! Tudi kazenske !
pepikrlinca
08. 03. 2013 23.04
+2
in tej takozvani strokovnjaki se vedno le širokoustijo in skrbijo predvsem za svoj žep ( briga jih za ljudi)zato se sedaj penijo....
pepikrlinca
08. 03. 2013 23.01
+1
Strokovna javnost je nam državljanom celo predpisovala višino mejnih zidov. ( 20cm)........in če si naredil le malo drugače (0,5m) so te že obiskali inšpektorji
pepikrlinca
08. 03. 2013 22.58
+3
hahaa," strokovnjaki" se bojijo, da ne bodo služili več toliko........
pepikrlinca
08. 03. 2013 23.02
+1
sedaj jim je medilo, ko si moral imeti za vsako "barako"tono dokumentov.....
odpisan2x
08. 03. 2013 19.03
+1
sami skortumpirnci od leta 3 pa3
Jeanus1
08. 03. 2013 18.19
+6
Inšpektorji niso sploh vredni tega naziva. Velika večina je samo voluharjev in pijavk, efekta pa bore malo. Najbolje ukiniti ta mesta, ali pa zamenjati kompletno garnituro.
bandit1
08. 03. 2013 16.14
+8
Ma kaj bodo inšpektorji. Poglejte si sliko ograje z one nesreče ko je avto padel v reko Muro. A je taka ograja za na cesto??? To inšpektorji ne vidijo. Pa še mnogo je stvari ki jih ne vidijo in jih nočejo videti. Če imaš pa drva narobe zložena pa že pritečejo. Kakšni inšpektorji - ni sredstev za delo, premalo inšpektorjev....itd
Ramzess
08. 03. 2013 16.18
+2
Bojan-F
08. 03. 2013 15.39
+10
Inšpektorji niso uspeli v mnogih letih odstraniti črne gradnje g. Jakič Markota in g. Janša Rajkota ... a sedaj pa bodo uspešnejši?
Bojan-F
08. 03. 2013 15.49
+7
Mimogrede: - Uredbo sem večkrat prečital in nisem zasledil, da odpravlja ali sankcionira nevestno delo tukaj večkrat omenjenih "strokovnjakov" Uredbo je potrebno uvrstiti v skupino: - spremembo in dopolnitvijo Zakona o sistemu plač v javnem sektorju iz leta 2008 - vinjete iz leta 2008 - spremembo in dopolnitvijo Zakona o kmetijskih zemljiščih iz leta 2012 ... torej med pokazatelje nevestnega upravljanja z državo.
anonimus23
08. 03. 2013 15.18
+8
raje bedite nad pokvarjenimi direktorji in sefi firem,kot pa na reveze ki hocejo sebi streho nad glavo graditi,,,lopuze zlovenske politike
dajno
08. 03. 2013 15.13
+5
Strokovna javnost bi rada služila!
eng.fp
08. 03. 2013 14.55
+6
Ko človek sam za sebe kaj manjšega nardi je skoraj vedno stvar predimenzionirana, za vsak slučaj, ne pa ko firme z nizkimi cenami šparajo na vsakem koraku. Je pa res, da ne bo nič kapljalo v žepe "strokovnjakov"...
big_foot
08. 03. 2013 14.44
+12
Ja ja strokovnjaki se bojijo da bo prišlo do NESTROKOVNE gradnje.... no pa da vidimo strokovno zgrajeni šentviški predor, ko se podira obloga, strokovno zgrajene avtoceste ko imajo po 1/2 leta ogromne luknje, strokovno zgrajena stanovanja ki zamakajo ter plesnijo in še pa še bi lahko našteval. Gre se samo za to da bi lahko gradile le te pijavke, ne pa vsak zase. Mislim kot da bom svojo bajto zgradil kar na horuk in potencialno pognal ves privarčevan in zakreditiran denar. Samo za denar se gre. Lopovi.
vijolica321 1
08. 03. 2013 14.56
+4
Tadej Cener
08. 03. 2013 13.53
+5
evro,evro,evro,evo,evro,evro nič drugo
Tadej Cener
08. 03. 2013 13.49
+5
made in slovenija
Bojan-F
08. 03. 2013 12.50
+6
Poenostavljeno: - ponoven korak stran od Švice.
ProE
08. 03. 2013 12.12
+10
Takoj, ko se nekdo spomne zmanjšat birokracijo, evo njih. Verjetno se bojijo, da bi postali nepotrebni kar so itak že zdaj. Javni sektor ni nič kriv.
vijolica321 1
08. 03. 2013 14.57
+5
polovica si svoje plače sigurno ne zasluži....samo čakajo da tistih osem ur mine
Jeanus1
08. 03. 2013 18.21
+1
Ne bo čisto držalo, vsaj polovica se med delovnbim časom praska med nogami...
Brazi
08. 03. 2013 11.49
+10
in kdo je ta "strokovna javnost"? Je par birokratov, ki meša zrak in onemogoča, da bi se kaj naredilo izgubilo službo zaradi tega?
Brazi
08. 03. 2013 11.50
+5
ampak njim je za varnost ljudi, ne švasejte takih no
vijolica321 1
08. 03. 2013 14.58
+3
Brazi.......se pa motiš...varnost ljudi je njim zadnja briga...njihova skrb je,da imajo dobro plačane službe...za nič ali pa zelo malo dela, odgovornosti pa nobene!
vijolica321 1
08. 03. 2013 11.38
+8
Ti naši kvazi STROKOVNJAKI......so vsa skorumpirana banda......če pa želiš kakšen dokument.....pa moraš do petih strokovnjakov (seveda so priporočljive modre kuverte)....če ne...čakaš in čakaš.....da ti sploh dajo kakšen odgovor,če ga sploh dobiš....pri nas je pravi problem sploh priti do gradbenega dovoljenja.......žalostno......zemljišča so neobdelana leta in leta...se zaraščajo...a ko želiš spremembo namembnosti zemljišča, pa se sklicujejo na 30 let stare karte,kjer so bili nekoč nekoč ...neki travniki. Kje je tu logika????....bolje da se zemlja zarašča, kot pa da se izkoristi za gradnjo in obdelavo take zemlje v vrtiček...sadovnjak......pa govorimo o samooskrbi hrane.......na tak način že NE.