"Zmerno vedenje v Sloveniji ni nekaj običajnega, danes moraš, če hočeš, da te slišijo, biti radikalen. To se je v preteklosti že dogajalo na področju političnega in se danes kaže tudi na področju varnostnega. Ko smo v preteklosti opozarjali, da je radikalizacija, ki vodi v ekstremizem, ki bi lahko pripeljal v nasilno vedenje, resen problem, tega v Sloveniji zares nihče ni slišal. Kot kaže, se mora zbrati 150 oboroženih ljudi, ki pravijo, da bodo naredili državni udar, da se sploh začnemo resno pogovarjati!" S temi besedami je strokovnjak za varnostne vede Branko Lobnikar v oddaji 24UR ZVEČER komentiral formacijo zamaskiranih neznancev z orožjem in sekirami v rokah, tako imenovano Štajersko vardo.
Na pripombo voditelja oddaje Uroša Slaka, da skupino vodi nekdanji predsedniški kandidat Andrej Šiško, ki je na volitvah zbral več kot 16.000 glasov in ob tem vseskozi ponavljal, da so volitve nelegalne, diskriminatorne, nesvobodne in nepravične, Lobnikar odgovarja, da takšne izjave niso nič novega. "Pred dobrimi 100 leti je nekdo rekel 'Ne priznajem ovaj sud', pred nekaj leti je nekdo izjavljal, da 'Živimo v državi, ki ji vlada krivosodje', zato ne gre čuditi, da danes nekdo, ki ni bil uspešen v političnem procesu, tega sistema ne priznava in si bo ustanovil svojega."
Šiško se sklicuje, da jim pravico do nošenja orožja daje ustava in da so, tako kot Štajerska varda, zamaskirani tudi policijski specialci. A Lobnikar opozarja, da sta temeljni človekovi pravici pravica do svobode in varnosti. "Tudi do varnosti pred ljudmi, ki si to pravico, da imajo orožje in nam z njim grozijo, jemljejo sami. Gospod Šiško je morda Slovenijo zamenjal za ZDA, vendar v Sloveniji velja pravni red, in če bomo zelo natančno in zelo glasno govorili, da živimo v demokratični družbi, če bomo krepili demokratične standarde in vrednote, takšni ekstremisti izven parlamenta ali pa tudi v parlamentu ne bodo več dobili pravice do govora in obstoja, ampak bodo zgolj in samo ekstrem. Na takšen način pa zagotavljamo tudi takšnim ekstremistom, ki nam grozijo tudi z nasiljem, da dobijo svojih pet minut slave. Pa ne samo pet minut slave, gre za resen problem, ki ga je treba resno naslavljati," je še opozoril.
Obstoj omenjene oborožene skupine so že včeraj obsodili predsednik republike Borut Pahor, predsednik SMC Miro Cerar in vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. So bili prvi odzivi politike zadostni?
Neodzivanje na takšno vedenje po Lobnikarjevem mnenju pomeni okrepitev takšnega vedenja. Primerni odzivi slovenske politike so nujen, vendar ne zadosten pogoj za to, da bomo primerno naslovili to težavo. "Gre za to, da je treba tisto, kar danes politiki izjavljajo in se distancirajo od teh izjav, misliti tudi jutri, ko bomo razmišljali o kadrih, načinu financiranja in tem, kaj je pomembno za to državo. Hkrati se je treba zavedati, da živeti v svobodni demokratični družbi pomeni tudi, da je treba varnost prepustiti tistim, ki so strokovnjaki na tem področju, in jo tudi primerno kadrovsko ter finančno okrepiti. Varnost stane in varnost je nujni pogoj za svobodno delovanje, drugače bomo živeli v državi, kjer nam bodo vladali Šiško in podobni," je zaključil strokovnjak.
Kaj bo storila policija?
Kot smo že poročali, so konec tedna na družbenih omrežjih zakrožili posnetki vojaške formacije zamaskirane skupine moških. Nekateri držijo v rokah puške in sekire, urjenje pa naj bi potekalo na Pohorju. Mnogi sprva niso verjeli, da gre za dogajanje v Sloveniji, potem pa je Šiško potrdil, da je bil on tisti, ki je vodil vojaški postroj. V t. i. Štajerski vardi po njegovih besedah sodeluje več kot 100 ljudi, orožje, ki ga imajo na fotografijah in posnetkih, je pravo.
Policija je sporočila, da je takoj po objavah na družbenih omrežjih začela izvajanje ukrepov na podlagi zakona o kazenskem postopku. Vsi ukrepi so vezani na sum storitve kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti. Udeleženci in tisti, ki so objavljali slike ter komentirali pod objavami, so tako osumljeni:
– javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti,
– nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva,
– kaznivega dejanja zoper javni red in mir,
– kaznivega dejanja zoper človečnost,
– kaznivega dejanja zoper suverenost RS in njeno demokratično ustavno ureditev.
KOMENTARJI (653)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.