Slovenija

Strokovnjak: podjetja odpuščajo varnostne inženirje, država znižuje kriterije za požarno varnost

Ljubljana, 01. 06. 2017 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
40

Požar v Kemisu je pokazal na številne težave s področja požarne varnosti. Ta se zadnja leta močno slabša, opozarja strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug, ki se s področjem varstva pred požarom ukvarja že skoraj 20 let. Ta problematika je zelo akutna, saj se lahko zaradi novih materialov požar v popolnosti razvije v manj kot petih minutah.

Po požaru v Kemisu, kjer je 15. maja zagorelo v skladišču nevarnih odpadkov, se je odprla žgoča debata o tem, kako je v Sloveniji dejansko poskrbljeno za požarno varnost. Ali imamo ustrezno zakonodajo in učinkovite organe nadzora? Zakaj so marsikje v tujini že dojeli, da je treba sprejemati ukrepe, ki bodo povečevali požarno varnost, na pa da jo še znižujejo, pri nas pa smo leta 2013 naredili korak nazaj. Kdaj se bomo zavedli pravega pomena preventive in dojeli, da en evro, vložen v preventivo, reši sedem evrov direktnih požarih škod in kar 41 evrov posrednih škod, na kar je opozoril tudi naš sogovornik, doc. dr. Aleš Jug, predsednik komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Slovenije in mednarodni organizaciji CTIF, profesor na Becker College v ZDA.

Je požar v Kemisu odprl Pandorino skrinjico?
Je požar v Kemisu odprl Pandorino skrinjico? FOTO: Damjan Žibert

Požar v Kemisu je po mnenju Juga pokazal na številne težave s področja požarne varnosti. "Upam in želim, da se bo našlo vzroke za nastanek požara v Kemisu ter da se bo šlo po poti iskanja odgovornosti," pravi Jug, ki se s področjem varstva pred požarom ukvarja že skoraj 20 let.

Zaradi novih materialov se lahko požar v popolnosti razvije v manj kot petih minutah

Aleš Jug je velik strokovnjak s področja varstva pred požarom. Prepričan je, da Slovenija z ukrepi s področja požarne varnosti ne gre v pravo smer.
Aleš Jug je velik strokovnjak s področja varstva pred požarom. Prepričan je, da Slovenija z ukrepi s področja požarne varnosti ne gre v pravo smer. FOTO: osebni arhiv

Tisti, ki se s področjem požarne varnosti ukvarjajo že dlje, opažajo, da se zaradi zmanjšanja vlaganj v požarno varnost, ki je pogosto neželen strošek, ter zaradi vedno večjih požarnih obremenitev in kompleksnosti gorljivih snovi, stopnja požarnih tveganj na splošno viša, tudi v svetovnem merilu. "Do polno razvitih požarov prihaja ob novih materialih v času pod pet minut, včasih so ti časi bili 10 minut. To pomeni, da lahko posledično pričakujemo večje požare tudi v prihodnje. Na tem mestu je Slovenija specifičen primer, saj je odnos do požarne preventive v zadnjih letih zelo slab, prav tako se malo dela na stroki požarne varnosti," opozarja Jug.

Jug je navedel tudi številna dejstva, ki prikazujejo, kako se zadnja leta slabša problematika požarne varnosti v Sloveniji. Izpostavlja, da je večina podjetij po Sloveniji odpustila varnostne inženirje, ki so bili svoje čase vodilo stroke na področju varstva pri delu in požarne varnosti. "Namesto tega imajo tako imenovani outsourcing, ki je sicer pravno formalno dovoljen. Posledica tega pa je, da je manj prisotnosti stroke v podjetju, pogodbeni varnostni inženir slabše ve, kaj se v podjetju dogaja, slabše lahko spremlja nenadne spremembe, ki so pogosto odločilne prav v primeru varnosti," navaja Jug, ki izpostavlja tudi, da projektanti požarne varnosti nimajo rednih usposabljanj, licence jim veljajo doživljenjsko. "Kljub novim dognanjem na področju varstva pred požari, ki sežejo tako na področje dinamike gorenja, sistemov za odvod dima in toplote, odkrivanja požarov ter gašenja, projektante požarne varnosti nič ne sili, da se morajo redno usposabljati ter spremljati dognanja stroke v svetovnem merilu," še pravi Jug.

Prelomno je bilo leto 2013

Tega leta naj bi, tako trdi Jug, na Ministrstvu za obrambo ukinili revizije požarne varnosti. Revizija je bil strokovni pregled elaboratov, ki je imel za nalogo pogledati, kako ostali projektanti uvajajo zahteve požarne varnosti v projektno dokumentacijo, kar se je pokazalo kot dober ukrep prav pri zelo kompleksnih objektih, kot je na primer Kemis, pravi Jug.

Na Ministrstvu za obrambo pojasnjujejo: "V zakonu o spremembah in dopolnitvah zakona o graditvi objektov, ki je stopil v veljavo v letu 2012, je bila uveljavljena sprememba določbe tega člena, in sicer, da se revizija projektne dokumentacije opravi samo, če tako zahteva investitor. Do uveljavitve omenjene spremembe zakona, pa je veljalo, da je bila revizija projektne dokumentacije obvezna pri projektih projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za zahtevne objekte in tudi za projektno dokumentacijo, za katero je tako določeno s posebnimi predpisi. S spremembo gradbene zakonodaje se je posledično s pravilnikom o zasnovi in študiji požarne varnosti preklical 14. člen pravilnika o požarni varnosti v stavbah, kjer je bila predpisana revizija požarne varnosti v projektih za pridobitve gradbenih dovoljenj za gradnjo stavb. Pri tem je treba poudarit hierarhične nadrejenosti zakona o graditvi objektov, saj z dnem uveljavitve prej omenjene spremembe določb 53. člena zakona o graditvi objektov navedeni 14. člen pravilnika o požarni varnosti v stavbah ni več veljal." 

Narobe je, da lahko izkaz požarne varnosti za projekt izvedenih del izdela katerikoli drugi projektant požarne varnosti, ne pa več projektant požarne varnosti, ki je bil udeležen v fazi pridobitve gradbenega dovoljenja, zato izvajalci naročajo Izkaze PV PID pri poceni izdelovalcih. To pomeni dvoje: izdelovalec izkaza ni na tekočem s stanjem na objektu prav tako je izkaz pogosto narejen pod pritiskom naročnika in ne pod etičnim kodeksom stroke. Aleš Jug, strokovnjak s področja varstva pred požarom

Poslabšanju na področju požarne varnosti je botroval tudi ukrep, da Uprava RS za zaščito in reševanje ni več pristojna za izdajanje požarnovarnostnih soglasij, opozarja Jug in dodaja: "Sedaj je namreč celotna odgovornost na lastniku in odgovornem projektantu, kar je ob pomanjkanju etičnih in moralnih vrednost ter velikih pritiskih naročnika pogosto lahko sporno."

Na obrambnem ministrstvu pojasnjujejo, da so bili "revidenti zadolženi za revizijo projektne dokumentacije, kar je ob sistemu soglasij pomenilo dvojnost, ki je bila v prehodnem obdobju s spremembami in dopolnitvami zakona o varstvu pred požarom v letu 2007 ohranjena za določene zahtevnejše objekte, za katere je bila predpisana izdelava študije požarne varnosti, pristojnost pa s 1. januarjem 2007 prenesena iz Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Upravo RS za zaščito in reševanje. Z zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu pred požarom v letu 2012 je bila izdaja soglasij k gradbenim dovoljenem s 1. januarjem 2013 ukinjena, s čimer se je v celoti uredila temeljna odgovornost investitorja, projektanta in izvajalca, kot je določal zakon o graditvi objektov," navajajo na obrambnem ministrstvu in dodajajo, da se inšpekcijski nadzor ni ukinjal.

Država znižala kriterij zahtev za požarno varnost

Svojo vlogo pa ima pri tem tudi Ministrstvo za okolje in prostor, opozarja Jug, saj so leta 2013 z novim pravilnikom zvišali prag kriterijev za določitev 'požarno zahtevni objekt', kar pomeni, da je s tem padel kriterij zahtev za požarno varnost. "Zasnovo požarne varnosti za manj zahtevne objekte, ki so od leta 2013 lahko zelo veliki, lahko izdela vsak neuki arhitekt ali inženir na enem A4 papirju, brez dodatnega strokovnega izpita požarne varnosti," je jasen Jug, ki izpostavlja tudi vprašljivost pregledov sistemov aktivne požarne zaščite s strani pooblaščenih preglednikov vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite. "Sistemi aktivne požarne zaščite (odkrivanje in javljanje požara, odvod dima in toplote, sistemi za gašenje) so kar pogosto napačno vgrajeni, o njih ni ustrezne dokumentacije, lastnik objekta je pogosto nemočen in išče vse možne vzvode, da objekt dobi uporabno dovoljenje - pogosto za ceno ustrezne požarne varnosti," svoja opažanja glede dejstev, ki posledično vodijo v požare, povzema Jug.

Del odgovornosti s svojimi ukrepi tako nosijo pristojna ministrstva, opozarja Jug. "V državah, kjer se lotevajo sprememb predpisov nekoliko bolj premišljeno, prej resno pomislijo na vse posledice ukrepov. Tako je tudi sosednja Madžarska predlani pred pomembno spremembo predpisov od predlagateljev sprememb predpisov na področju požarne varnosti zahtevala dva podatka - kako bo predpis vplival na stanje požarne varnosti in kaj bo sprememba predpisa finančno pomenila za investitorje - bo požarna varnost dražja? Ob spremembi predpisov v Sloveniji nam je bilo iz resornih ministrstev večkrat pojasnjeno da so ukrepi z namenom zmanjševanja administrativnih ovir, ki bodo investitorjem olajšale delo. Mnenje stroke takrat je bilo, da to ni tehten razlog, saj varnost ne more bit svobodno prepuščena prostem trgu." poudarja Jug.

Kako je požarna varnost urejena drugje?

Na vprašanje, kako imajo področje požarne varnosti urejeno drugod oziroma katere so nam referenčne države, Jug pojasnjuje: "Referenčne države na področju požarne varnosti so Velika Britanija, skandinavske države, Nemčija, ZDA, Kanada, Avstralija, Japonska in Nova Zelandija. To so vse države, kjer zelo simultano razvijajo stroko požarne varnosti kot znanost, predpise, nadzor in usposabljanje ter dajejo velik vpliv požarni preventivi."

Jug poudarja, da je trend na področju sprememb predpisov uvajanje stabilnih naprav za gašenje ali tako imenovanih aktivnih sistemov požarne zaščite v vse vrste objektov. "Pri tem mislim predvsem na naprave za gašenje požarov na vodo v obliki šprinklerja in vodne megle. Cilj držav ob tem je nič smrtnih žrtev zaradi požarov v objektih in čim manjša požarna škoda. ZDA, Finska, del Avstralije in britanski Wales imajo predpise, ki zahtevajo vgradnjo šprinklerskih naprav za gašenje požarov tudi v nove individualne stanovanjske objekte. Z vgradnjo le-teh se požarne škode, predvsem pa število v požarih umrlih in poškodovanih, zmanjša."

Manjka nam hitra sprememba predpisov, nadzor države že od vsega začetka projekta

Jug še dodaja, da imajo naštete države vzpostavljen inštrument, ki omogoča hitro spremembo predpisov, ko se izkaže, da predpis ni ustrezen in je morda zaradi požara, večje požarne škode ali celo smrti ob požaru prišlo prav zaradi luknje v predpisu. "To bi veljalo imeti tudi v Sloveniji, kjer je tok spremembe predpisov zelo zamuden, stroka pa težko vpliva na potem dogodkov," opozarja Jug.

V podjetjih je premalo preventive, opozarja Jug, saj se je menedžerji ne zavedajo. Računica pa je jasna: en evro, vložen v preventivo, reši sedem evrov direktnih požarih škod in kar enainštirideset evrov posrednih škod. 

Naštete države imajo vzpostavljen sistem, kjer država na tak ali drugačen način bdi nad požarno varnostjo zahtevnih objektov že v fazi načrtovanja. Vsak projekt mora biti predhodno odobren in ni zgolj v pristojnosti investitorja in odgovornega projektanta. "V Sloveniji gre razmišljanje v smer, da bi del teh nalog prevzele gasilske enote, a to rabi čas, nove vrste usposabljanj in vzpostavitev sistema, ki bo to omogočil. Z odpravo zahtev leta 2013 smo padli v neke vrste vakuum, ustrezne nadomestne rešitve ni bilo, kaže pa se, da bi jo morali imeti."

Jug še opozarja, da imajo pomembno vlogo v tujini tudi zavarovalnice. "Tu je bilo s strani stroke več očitkov danih prav slovenskem zavarovalnem združenju, ki bi lahko od svojih članic zahtevalo več preventivne vloge, a jo na tem področju pogrešamo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Principat
01. 06. 2017 18.52
+4
morda vam ni znano , ampak po nesreči še noben varnostni ingenir ni šel sedet ne plačal odškodnine ali celotne škode ,, to so dejstva
DuhSaSjekirom
01. 06. 2017 17.51
+0
Šparanje na varnosti se VEDNO slabo konča. Pa ne samo požarni.
blef
01. 06. 2017 14.21
+2
Predpisi niso življenjski. Tam kjer bi morala bit kontrola jo ni, drugje kjer je stopnja nevarnosti nizka pa kontrole non stop. Sam imam trgovino prodajalka tekstila mora redno hodit vsake dve leti na tečaj iz varstva ori delu. Zakaj? ....kaj se ji lahko zgodi. aha pa vsake dve leti znova kod, da je neumna. podobno tudi računalničar varstvo pri delu vsake dve leti ...., ker butast in pozabi. Požarni inšpektor nas redno obiskuje. načrt evakuacije in podobni nesmisli...itak je samo en vhod....samo pobiranje denarja. Nekje kjer je stopnja rizika velika pa nič....groza. To nas male podjetnike ubija na dnevni bazi. Težko si konkurenčen, če te povsod obirajo kot jablano.
Kollerik
01. 06. 2017 13.03
+4
nekateri gospodje kapitalisti in zlasti tt.i. "kapitalisti" so brez dvoma v zadregi.... krčijo in krčijo...znižujejo in znuižujejo število kadra..vse z čim manj stroški.... zato dobri stari rek "malo denarja, malo muzike" v današnjih časih ostaja še bolj na veljavi...
Ricin
01. 06. 2017 12.29
+0
Ali so te kocka cisterne iz bele plastike, v katerih so "shranjene" nevarne snovi in so jih polni vsi posnetki in slike, sploh primerne? Na las so namreč podobne tisti poceni varianti, dostopni v kmetijskih trgovinah za 50-100 EUR, ki se uporablja za vodo ali npr. krmila. Med drugim jih, če so izpostavljene soncu, potegne skupaj, pa tudi tesnijo samo za silo tako zgoraj pri pokrovu kot spodaj pri pipi.
mastaflash
01. 06. 2017 12.33
+3
kure bedne
01. 06. 2017 12.00
+15
Največji problem v naži državi je gnili SISTEM in ljudje, ki zlorabljajo ta sistem.
Uporabnik8879
01. 06. 2017 12.12
+6
Sistem je tak, da odkar imam samostojno državo, pravila igre poslancem narekujejo lobiji. Dobro je le to, da smo v EU in da moramo spoštovati EU direktive, drugače bi bilo še slabše.
Uporabnik8879
01. 06. 2017 11.56
+2
Mislim da malo prehitevate z ocenami. Preiskave potekajo in samo izsledki bodo tisti, ki bodo lahko dali realno oceno. Zase vem, da so mi pri dodeljevanju uporabnega dovoljena do zadnje vejice pregledali (12 služb) ali izpolnjujem vse pogoje. Če se bo v tem primeru izkazalo, da je bilo kaj kršeno, bodo ugotovili. Če je bilo pa vse v normah, morajo pa drugje iskati vzroke. Tukaj pa sedaj politiziramo vse mogoče, na osnovi razumevanja vsakega posameznika, brez konkretnih podatkov. V to zgodbo so pričeli vpletati še Magno in drugi tir...le zakaj. Dejstvo je , da so v Vrhniki sami klicali to firmo v svoj kraj, danes jih pa obsojajo. Nesreče se dogajajo in se bodo tudi v naprej, pravila je pa treba tako prilagoditi, da bi bilo tega čim manj. Vsi mečemo odpadke odpadke v kante, nekje jih je pač potrebno tudi reciklirati. Pogoje predelave mora pa predisovati zakonodaja.
BananaPoslanec
01. 06. 2017 11.42
+1
Lopovi in nesposobnezi.kradistan aka i feel slovenia :))))
modelx
01. 06. 2017 21.15
emilzapata
01. 06. 2017 11.39
+0
varnostni inženirji ne bodo nič rešili, kot naši nešteti doktorji z neuporabnimi diplomami in doktorati. Varnost pri ndelu je odvisna od vsakega ozaveščenega posameznika. Se spominja pred mnogimi leti v Nemčiji9, ko je mlad delavec z mostovnim dvigalom nad glavami drugih neštetih delavcev premikal 5 ton težak odlitek. V eni uri je bil odpoščen in izven podjetja.
gumy
01. 06. 2017 11.59
+1
Verjetno se ni odpustil sam, ker je bil tako ozaveščen ampak je ukrepal varnostni inženir, kajne?
bb5a
01. 06. 2017 11.00
+11
Sej se ve kdo je kriv, zato se pa nič ne ugotovi, nič ni oporečno,...
Uporabnik113189
01. 06. 2017 10.44
+15
Zanimivi komentarji. V bistvu si vsi želimo isto. Visoko varnost, s to pa hkrati izgine tudi težava, ki se je tako izrazito pokazala s požarom v Kemisu.Vendar so žal naivni. Direktor varčuje tam kjer lahko..Država dovoljuje. Sem se čudil, kako lahko v sosednji Avstriji obrat ki je poln nevarnih snovi posluje tik ob reki, blizu naselja in pitne vode. Ko smo pregledali zgodbo podrobno ( ker so naši tam tudi zaposleni) in primerjali naše razmere z njihovimi, je tam zelo strog režim glede varnosti, pa ne tisti z visokimi kaznimi, kjer se država izkaže kot inkasant. Ukrepi so naravnani tako, da preprečujejo vsako možnost nastanka nezgode, nesreče. Torej tudi dovoljenje za lokacijo ni problem. Pri nas pa smo si omislili demokracijo v kateri sistem deluje od korporacij preko lobistov v parlament in zakonodajo. Podkupljivi uradi pa dajejo soglasja in dvomljiva mnenja za drobiž, da o "strogem" nadzoru ne govorimo. Jasno da so zavarovalnice vesele, če se dogaja, premije so višje in višje, s tem dobički. kako so želi pa še vedno pri avtomobilskem zavarovanju..Tujci so zadovoljni, selijo svojo problematiko tja kjer je ceneje, v Slovenijo, slovencev ki sami sebe ne cenijo pač ni škoda. Sicer pa, le zakaj bi o tem sploh razmišljali in se obremenjevali..Si delali težave in stroške..Naj traja dokler traja, potem bodo pa pač plačali več..Do takrat pa dobiček..
Szagar5
01. 06. 2017 11.30
+4
ja tu je problem v Sloveniji. Najprej se ne da veliko na preventive. Pa že če imamo predpise tega nihče ne kontrolira in posledično le malo kdo upošteva. Ker če bi imeli standard znane in standard napisane ki so na ravni razvitega sveta bi marsikaterko katastrofo preprečili. Ne pa da se s stvarmi ukvarjamo ko že do katastrofe pride. Seveda Kemis ni delal na preventive toliko kot bi bilo nujno, zakaj pa saj ni bilo predpisano da mora, pa tudi za del ki je bil predpisan ni bilo kontrole. Saj smo več ali manj vsi taki špekuliramo ali upoštevamo pravila ai pa se skušamo izogniti saj nas ne bodo dobili. Samo ko to delamo na cesti ali pa ko odvržemo en papirček ne nastane katastrofa takšnih razsežnosti. Ko pa zanemarjaš varnost v takšnem podjetju pa je lahko samo ena stvar narobe in pride do katastrofe.
Madeni
01. 06. 2017 10.43
+1
Direktor KEMISA se reži in Vrhničanom sredinec v rit tišči..saj če bi bilo malo onesnaženje bi to bil njegov problem, bi plačal..bi vsa stroka usekala po njem..bi bilo Oh IN SPLJOH.. tako ko gre za KATASTROFO še neznanih razmer.. pa ni to več njegov problem, lohka se smeji..to bo problem cele Ljubljane zastrupljen vodovod..problem vlade vseh ki se napajajo iz BARJA....in problem VRHNIKE Z OKOLICO..njemu se gladko hebe za vse..
Madeni
01. 06. 2017 10.45
+2
To je sistem LEVICE..Če narediš gromozansko škodo, če uničiš totalno državo..če pokradeš vse kar je v Banki to ni več tvoj to je problem NARODA.....Evrope...in VOJNE..
Madeni
01. 06. 2017 10.46
+11
ZATO SE PA VSI SMEJIJO KAKO ŽE ČE SI DOLŽEN 5 TISOČ EVROV JE TO TVOJ PROBLEM ČE SI MILIJONE ALI MILIJARDE PA TO NI VEČ TVOJ PROBLEM..
srecnii
01. 06. 2017 10.42
+4
Samo jez-ike stegujejo, vlečejo dobre plače v zameno pa ne naredijo čisto nič. Ene papirje prekladajo iz ene mize na drugo pa kakšno odločb spišejo, večina pa na FB ždi med šihtom in všečka objave prijateljev.
Madeni
01. 06. 2017 10.34
+5
Tokrat so GASILCI zaradi nestrokovnega vodenja naredili OGROMNO ŠKODE....Pa resnica je tam okoli 3000 ton..in na desetine kubikov ton nepotrebne vode..saj so gasili kot OSLI...kot da je to KOZOLC SLAME......
brkakle
01. 06. 2017 12.24
+3
Dej nehi se že ponavljat pa povej način in kako ker se smešiš vidim pa da imaš še nekaj oslov k ti pluse dajejo in verjamemjo ubogi naivneži.
brkakle
01. 06. 2017 12.25
+2
Pa kot zanimivost v vsakem postu navajaš drugačne cifre skladičenega materiala.
Myroommyrules
01. 06. 2017 19.00
Ja naša Redttka, ki klofa po računalniku, bi sigurno požar gasila s
Myroommyrules
01. 06. 2017 19.01
ad-hoc
01. 06. 2017 10.32
+3
paradox, toliko gasilskih društev, pa tako mačehovski odnos do požarne varnosti
aojz
01. 06. 2017 11.07
+1
kritika1
01. 06. 2017 10.13
+23
Bravo, res sem vesel tega članka. Prvič se po požaru pogovarjamo o bistvu problema. Dejstvo je, da ob dobrem protipožarnem sistemu požara sploh nebi bilo, vse ostalo je posledica malomarnosti odgovornih v tovarni. Jasno je, da se zadeva okoli Kemisa želi utišati in da se vsi izogibajo ključnim vprašanjem, ki se nanašajo prav na stopnjo požarne zaščite. Mi se pogovarjamo o problemu onesnaženja, kar je seveda prav, vendar je to samo posledica opustitve ustreznih protipožarnih ukrepov. Storiti moramo vse, da se to področje uredi, da se verjetnost takih katastrof zmanjša na minimum. Direktor Kemisa je dejal, to se pač zgodi? Kaj bi rekli, če bi prvi mož nuklearke dejal, se je pač zgodilo?? Se zavedamo resnosti problema. Enako se obnašamo do varnosti nasploh, to je očitno še vedno strošek, za odgovorne lastnike varnost ni nikoli strošek!
modelx
01. 06. 2017 16.14
in zakaj se v nukleraki ne bi nekaj 'zgodilo'. v kolkih se to zgodi, pa se tud sliš ne. ker je na trako opevanem zahodu in demokratičnem kapitralizmu. pa ljudje, ne glorificirat stujine in zahoda. tam se še bolj zadeve zatušajo.
Jak Tobim
01. 06. 2017 10.11
+13
lokalni časopisi so prepolni slave gasilcem. lokalci so prišli in špricali tam, kjer so bile snovi, ki so v stiku z vodo še bolj gorele (zato je tako hitro in zelo gorelo). profesionalna brigada, ki bi morala napadati ogenj je ostala odzadaj in zaradi nemogoče postavljenih lokalcev lahko samo podajala vodo za preprečitev širjenja požara, niti slučajno pa ognja ni mogla več gasiti s peno in prahom. to so dodelali lokalci in mimogrede, ob učinkovitem zakurjenju vsega kar je gorelo, zalili s strupeno brozgo še lokalni potok in tam pobili vse. saj so pridni - ampak pojma pa nimajo. še dobro, da ni mrtvih. tudi to bo potrebno še kako dodelati.
mallonge
01. 06. 2017 10.31
+1
ROSINANT
01. 06. 2017 09.57
+21
V RANJKI JUGI SE Z VARNOSTJO NISO IGRALI. čE JE PRIŠLO DO KAJ TAKEGA SO ODSTAVILI DIREKTORJA. iSTO SO NAREDILI ČE SO LJUDJE STAVKALI. iNŽINER VARSTVA PRI DELU JE BIL TATAMATA. OBČINA JE IMELA GLAVNO BESEDO, PA TO.
Jak Tobim
01. 06. 2017 10.07
-11
V kateri rajnki Jugi? V SFRJ, kjer sem jaz živel je bilo ravno vse drugače od tega kar si napisal. pa kakšne sanje to sanjate nekateri? v rajnki jugi je bilo vse samo prazna črka na papirju in mlatenje prazne slame - od tod do njenega propada ni bilo treba praktično nič. ja, bila je raj za črnograditelje, švercerje, tiste, ki so mislili, da če goljufajo državo, goljufajo nekaj ezoteričnega in ne poštene državljane, ki so plačevali njihovo črnograditeljstvo ter izndajdljivost,..pa bog se nas usmili in takih zapisov, ki so vele- lažni.
Uporabnik8879
01. 06. 2017 10.13
+34
@jamesblake...jest pa res ne vem kje si živel...to kar pišeš ne drži. Varnostni inženir je bil bog in batina in odločitve je bilo potrebno spoštovati....kar se pa lopovov tiče jih pa nikoli ni bilo toliko, kot jih je danes. Ja so bili tisti mali švercerji, da bi pa fabrike kradli, kor so jih v novi SLO in posledično zapirali in delavce na cesto metal, tega pa ni bilo. Vsak ki je hotel delati je imel službo, urejeno je bilo zdravstvo, šolstvo in ostalo...tko da ne preveč v nekih oblakih živet...
Bojan-F
01. 06. 2017 11.14
+12
Varnostni inzenir v ranjki SFRJ je bil bog in batina!
modelx
01. 06. 2017 16.12
+0
no, ni čist tako. v kranju je gorel obrat v savi, pa noben direktor ni letel.