Slovenski premier Janez Janša je v pogovoru za indijsko televizijo Doordarshan med drugim razkril, da s Tajvanom potekajo pogovori o "izmenjavi predstavništev". Ob tem pa je bil tudi kritičen do Kitajske, zaradi njenega ostrega odziva na odločitev Litve, da odpre svoje diplomatsko predstavništvo v Tajpeju in dopusti tajvansko v Vilni.
Kot je opozorila nekdanja veleposlanica v Nemčiji in Švici ter ena od ustanoviteljic združenja Ona ve Marta Kos, posodobljena zunanjepolitična strategija, o kateri bo parlamentarni obor za zunanjo politiko razpravljal prihodnji teden, ne omenja vprašanja Tajvana. Ob tem je pojasnila, da ima Tajvan predstavništva v 20 članicah Evropske unije, a pod imenom Taipei. Le Litva se je odločila uporabiti uradno ime besede Tajvan.

Kosova je opozorila tudi, da je Slovenija doslej vendarle zagovarjala politiko ene Kitajske, kar je tudi uradna politika EU. "Tako bi moralo biti tudi v naprej," je poudarila.
Kosova premierju pred komentiranjem Kitajske svetuje strateški razmislek
Predsednik slovenske vlade sicer ni povedal, kako se bo novo predstavništvo imenovalo. Odprtju urada po modelu drugih članic EU tudi ne bi smeli nasprotovati. Je pa bolj problematičen njegova primerjava, kako demokratičen je Tajvan in nedemokratična Kitajska. Ob tem pa tudi njegovo omenjanje slabih izkušenj s Kitajsko v Hongkongu.
Bivša veleposlanica je še izpostavila, da je Kitajska pomembna partnerica Evropske unije, a hkrati tudi tekmica. Dejstvo je, da ne spoštuje človekovih pravic, je pa vprašanje, če je to treba poudarjati tako javno in na tak način, kot je to storil predsednik slovenske vlade.
Ob tem je Kosova tudi opozorila na slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov za obdobje 2024/25. Volitve o tem bodo že prihodnje leto in Slovenija ima v tekmi z Belorusijo za eno mesto iz vzhodnoevropske regionalne skupine dobre možnosti. Vendar pa je Kitajska stalna članica VS ZN in ima pravico veta, je še dejala. Predsedniku vlade tako svetuje strateški razmislek, preden izjavlja take zadeve v zvezi s Kitajsko.

Po njenem mnenju Janša ravna v nasprotju s ciljem slovenske zunanje politike, ki je krepiti ugled in prepoznavnost Slovenije kot uspešne in prepoznavne članice EU. Slovenija je namreč, kot pravi, v zadnjem času ravno zaradi predsednika vlade in njegovega načina komuniciranja izgubila "izjemno veliko ugleda". "Traja leta in leta, da ga pridobiš v mednarodni politiki, a ga lahko zelo hitro izgubiš," je še opozorila.
'Pripravljen vznemiriti domačo in tujo javnost le zato, ker lahko'
Profesorica Ana Bojinović Fenko je ocenila, da gre pri premierjevih izjavah za nestrateško in neprofesionalno obnašanje. Zakaj je do tega prišlo, pa "je potreben drugi tip analize", je dejala.
Dodala je, da je vsaka zunanjepolitična akcija, ki pomeni odmik od načrtovanega strateškega okvirja, v načelu slaba, ker ni konsistentna, in mora biti pretehtana z vrednostnim okvirjem.

Po njenih besedah je očitno, da premierjeve izjave ne izhajajo iz zunanjepolitične strategije, v kateri ni nobene podpore pravici do samoodločbe narodov, kot je to bilo v strategiji leta 1999. Samo odprtje gospodarskega predstavništva pa se ji ne zdi problematično.
Izpostavila je, da so osebne lastnosti in stil vodenja osebe, ki trenutno opravlja funkcijo predsednika slovenske vlade, take, da je ta oseba pripravljena vznemiriti domačo in tujo javnost samo zato, ker lahko. Izpostavila je predvsem tvite ob nesojeni zmagi bivšega predsednika Donalda Trumpa ter nespoštljiv odnos do žensk, do novinarskega poklica itd.
OZP bo sicer prihodnji petek med drugim govorila tudi o Janševih izjavah o Tajvanu

Zunanjepolitični odbor državnega zbora bo prihodnji petek na zahtevo koalicije KUL na nujni seji med drugim razpravljal tudi o nameri za vzpostavitev slovenskega predstavništva na Tajvanu in tajvanskega v Sloveniji. Seja se bo glede na predlog lahko odvila tudi za zaprtimi vrati, o čemer pa se bodo člani odbora še odločili.
Na dnevnem redu seje sta dve točki: domnevni dogovor med Slovenijo in Hrvaško glede ribolova v Piranskem zalivu in obravnava premierjevih ponedeljkovih izjav za indijsko nacionalno televizijo. Pod slednjo točko so podpisane stranke SD, LMŠ in Levica.
Janševe izjave so močno razburile Kitajsko, prav tako so že povzročile tudi škodo nekaterim slovenskim podjetjem, ki sodelujejo s kitajskimi partnerji. Predlagatelji sklica seje na to temo menijo, da bi lahko imele Janševe izjave dolgoročne posledice na odnose z azijskimi državami in so v neskladju z dolgoročno strategijo slovenske zunanje politike. Opozorili so tudi na vlogo državnega zbora pri zunanjepolitičnih usmeritvah Slovenije.
Jelinčič glede Tajvana: Mislim, da je Janša storil veliko napako
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je ostro obsodil premierjeve izjave glede Tajvana in Kitajske ter jih označil za napako. "Mislim, da je gospod Janša naredil veliko napako s tem, da je Tajvan razglasil kot glavno izhodišče za gospodarske posle," je dejal.
Ob tem je opozoril na pomen Kitajske kot ključnega akterja v mednarodni skupnosti, "še posebej sedaj, ko se povezuje z Rusijo, Indijo ter celotno azijsko regijo z namenom postati nekakšen nasprotni pol ZDA". Prav tako pa je za Slovenijo pomemben gospodarski partner. "Takšne napake bodo škodovale Sloveniji in njenemu gospodarstvu. Predvsem pa se takšnih odločitev ne sprejema na vrat na nos, četudi smo s tem ugodili ZDA," je dodal.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.