Helikopter je bil zaradi izjemno težko dostopnega terena ključen pri gradnji Strojevega gnezda v skalovju Dobrče, ključen pa naj bi bil tudi pri prevozu ruševin v dolino. Po naših podatkih inšpektorji ne vedo niti tega, kako bi ruševine sploh prepeljali v dolino. Pri dogovarjanju s helikopterskimi prevozniki naj bi se zapletalo, kar pa na inšpektoratu za okolje in prostor kategorično zanikajo.
"O težavah bi težko govorili. Dejstvo pa je, da sta dva lastnika helikopterjev odklonila sodelovanje, vendar pogovori še niso zaključeni," je povedal inšpektor za okolje in prostor Srečko Valič. Poleg zasebnikov Valič omenja tudi možnost sodelovanja vojaškega ali policijskega helikopterja. Glede slednjega pa je težko spregledati, da inšpektor kot državni uradnik ne pozna zakonodaje. Ta namreč, kot smo izvedeli na notranjem ministrstvu, prepoveduje tovrstno dejavnost policijskega helikopterja. Če zadeva s helikopterjem pade v vodo, ima inšpektor Valič možnost "rezervnega scenarija".
Inšpektor ne pozna zakonodaje
"Poleg tega so možni prevozi po terenu - lahko z žičnico ali pa s sistemom vrvi," meni inšpektor Valič. Očitno pa inšpektorja ne skrbi, da bi gradnja tovorne žičnice pomenila grob poseg v naravno okolje, da o stroških niti ne govorimo. Brez odgovora ostaja tudi vprašanje, zakaj rušenja, ki ga je prejšnji teden menda preprečilo slabo vreme, niso začeli ta teden. "Vremenske razmere, dan ali dva nazaj tega niso omogočale," pravi Valič. Na vprašanje, ali bodo glede na lepo vreme z rušenjem nadaljevali, pa Valič odgovarja, da bodo "v najkrajšem možnem času nadaljevali."
Medtem pa Stroj rušenju še naprej nasprotuje. "Ne gre za navaden vikend, ampak za laboratorij. Mislim, da je to v dobrobit celotne Slovenije in Evrope, če to ostane," je za 24 ur povedal Franc Stroj. Kdaj naj bi se podiranje Strojeve črne gradnje začelo, pa je odslej skrbno varovana skrivnost inšpektorjev, menda tudi zato, ker naj bi rušenje prejšnji teden ne bilo mogoče tudi zaradi navzočnosti novinarjev.