Predstavniki ministrstva za kmetijstvo in veterinarske uprave so se v soboto sestali tudi s predstavniki kmetov. Kmetijski minister je zagotovil, da bodo storili vse, da bodo vsi tisti, ki so z uporabo prepovedanega antibiotika povzročali potencialno škodo potrošnikom in slovenskemu kmetijstvu, najstrožje kaznovani. Do preklica odločbe bodo tako sporno mleko, gre za okoli 150.000 litrov mleka dnevno, uničili.
Direktorica Gospodarsko interesnega združenja Mlekarstvo Ivana Valjavec je za 24 ur povedala, da so največ oporečnega mleka odkrili na Dolenjskem. Po neuradnih informacijah naj bi prepovedani antibiotik v Slovenijo prišel iz Srbije, kjer je še vedno v prodaji.

V GIZ Mlekarstva so potrdili, da bodo mlekarne upoštevale odločbo VURS. V združenju upajo, da bodo neodgovorne pridelovalce mleka čimprej identificirali in tako omogočili ponovni odkup mleka na teh zbirnih progah.
Direktor VURS Zoran Kovač je za 24 ur povedal, da bodo s pomočjo odvzetih vzorcev identificirali tiste proizvajalce, ki so mleku dodajali prepovedani antibiotik ter jih izločili iz proizvodnje in jim trajno prepovedali prodajo mleka. Tudi mlekarnam bodo priporočili, da s kršitelji prekinejo pogodbe o odkupu mleka.
Kot zagotavljajo v mlekarskem gospodarskem združenju, članice nadzor kakovosti izvajajo v skladu s predpisano zakonodajo (gre za pravilnik o veterinarsko-sanitarnem nadzoru živilskih obratov, veterinarsko-sanitarnih pregledih ter o pogojih zdravstvene ustreznosti živil in surovin živalskega izvora) in strogimi mednarodnimi standardi. V mlekarnah pa s številnimi lastnimi vmesnimi kontrolami preprečujejo, da surovine z vsebnostjo škodljivih snovi ne pridejo v nadaljnje procese predelave.
Ukrep Veterinarske uprave RS (VURS) je podprlo tudi kmetijsko ministrstvo, saj je s prepovedjo oddaje mleka iz omenjenih 16 zbirnih prog preprečeno distribuiranje zdravstveno neustreznega mleka v promet oziroma v mlekarne in na ta način zagotovljena varnost potrošnikov.
Zaradi večjih ekonomskih posledic, ki jih bo povzročil neupravičen izpad dohodka pri tistih rejcih, ki jim krivda ne bo dokazana, pa bo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano po ugotovitvi škode ocenilo možnosti pomoči države pri pokrivanju te škode in predlagal vladi ustrezne ukrepe.