Prav gotovo se je vam ali pa vašim znancem že zgodilo, da so potrebovali pregled specialista in so zaradi dolgih čakalnih vrst v javni ustanovi do želenega zdravnika v nekaj dneh brez težav prišli v zasebni ambulanti in storitev plačali. To je le en primer, zakaj se nova vlada loteva – stresnega testa.
Robert Golob, predsednik vlade pojasnjuje: "Upam si trditi, da bomo prvič v zgodovini samostojne Slovenije naredili eksperiment. Po 18 mesecih trdega dela bomo vedeli, kje so meje javnega zdravstvenega sistema."
Leto in pol bo namreč trajal preizkus, ki bo izmeril, kaj zmore javni zdravstveni sistem. Strategijo bo na zaslišanju v torek natančneje predstavil kandidat za ministra Danijel Bešič Loredan. Pred kamero danes ni želel, je pa že pred dnevi povedal, da bodo vsi zaposleni v zdravstvu v tem času plačani po realizaciji. Kdor bo delal več, bo nagrajen. "Mi temu rečemo, da bomo z aneksom k splošnemu dogovoru plačali vse opravljene storitve, nagradili bomo deficitarne kadre, da bodo počeli tisto, kar znajo, da bodo za to plačani, jih administrativno razbremenili," pravi Bešič Loredan.
"Dali bomo nosilce, ki bodo za ta načrt prevzeli odgovornost, in zagotovili bomo denar, da bodo ti nosilci to odgovornost lahko udejanjili," še dodaja Golob. Opravljeno delo zdravnikov nameravajo tudi nadzirati. Da se afere, ki smo jih doživeli denimo med covidom, ko so nekateri zdravniki na papirju na mesec opravili 300 ur in več, ne bi ponovile. Po drugi strani pa je nadzor nekdanjega ministra za zdravje in člana sveta naše največje bolnišnice za te iste zdravnike pokazal, da so premalo učinkoviti in da bi lahko delali več.
Samo Fakin, član sveta zavoda UKCL, predstavnik ZZZS pravi: "Jaz sem trdno prepričan, da se da v rednem delovnem času narediti več in bolje, ključen problem pa je plačilo."
V javnem zavodu nižja plačila
Javni zavodi namreč za dodatno delo plačajo precej manj od zasebnikov, zato je interesa za popoldansko delo v bolnišnicah zelo malo. Tudi to bo drugače, pravi nova vlada. "Teh 18 mesecev bomo dali vse, kar Slovenija premore. Ne glede na ideološko pripadnost. Vsi zdravniki, vse medicinske sestre in celotno negovalno osebje," še obljublja Golob. Denar mora slediti bolnikom in ne zdravstvenim lobijem, še pravi Golob. Poleg krajših čakalnih vrst pa je prioriteta dvig ugleda in tudi plačila družinskih zdravnikov. "Vprašanje pa je, kaj se bo zgodilo po tem eksperimentu. Koliko imamo denarja za plačilo zdravnikov," pa se sprašuje Fakin.
Tudi to pa namerava nova vlada ugotoviti s preizkusom, rezultati bodo namreč temelj nove zdravstvene reforme. Podlaga za eksperiment pa bo del interventnega zakona, ki je delno že spisan, sprejeli pa naj bi ga avgusta.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.